Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Žien pracuje málo, chýbajú menšie úväzky
22. 8. 2017
Každá tretia žena na Slovensku nepracuje. Miera zamestnanosti žien je totiž len 64,5 percenta, čím zaostávame za väčšinou krajín Únie. Vyplýva to z údajov Eurostatu, podľa ktorých sme na tom v prípade mužov podobne ako v ostatných krajinách, pracuje ich vyše 77 percenta.
Najvýraznejšie sa rozdiely prejavujú v mladších vekových kategóriách. Ženy nad 40 rokov totiž dosahujú dokonca vyššiu mieru zamestnanosti, ako je priemer. „Nižšia je najmä v skupine 25- až 34-ročných, čo súvisí predovšetkým s obdobím starostlivosti o dieťa a tiež so sťaženým návratom na trh práce po rodičovskej dovolenke,“ vysvetľuje Daniela Kešelová z Inštitútu pre výskum práce a rodiny. Dlhodobé prerušenie pracovnej dráhy má podľa nej vplyv na prerušenie kariérneho rastu, mzdovú stagnáciu a z dlhodobého hľadiska aj vplyv na výšku starobného dôchodku.
zdroj: hnonline.sk
Nezamestnanosť klesá, za Čechmi zaostávame
22. 8. 2017
Nezamestnanosť pokračuje v lámaní historických rekordov. Aktuálne Ústredie práce vykázalo za jún 6,7 percenta, čo je medzimesačný pokles 0,2 percentuálneho bodu a v Únii už patríme ku krajinám s lepšími číslami, ako je priemer. Na čele rebríčka je susedné Česko.
U našich západných susedov je bez práce len 2,9 percenta ľudí. Ide však o štatistiku Eurostatu, ich metodikou má Slovensko aktuálne nezamestnanosť 7,6 percenta. Rozdiel je v tom, že Ústredie práce vykazuje len evidovaných. Podľa analytika spoločnosti Akcenta CZ Miroslava Nováka sú hlavnými dôvodmi rekordných čísiel z Prahy silný hospodársky rast, pozitívny ekonomický vývoj Nemecka a politika Českej národnej banky, ktorá držala v posledných rokoch podhodnotený kurz koruny oproti euru.
Štát obmedzí sivú ekonomiku a biele kone
18. 8. 2017
Menej daňových podvodov a viac peňazí v štátnej kase. To je cieľom viacerých zákonov, ktoré tento týždeň schválila vláda. Zrejme najdôležitejšou zmenou, ktorá vychádza z akčného plánu boja proti daňovým únikom, je prísnejšie posudzovanie zlučovania firiem. To je totiž podľa Finančnej správy v súčasnosti najbežnejšou formou podvodu.
Majiteľ firmy s daňovými nedoplatkami ju zlúči s novou, nástupníckou spoločnosťou. Jej vlastníkom je obvykle nemajetná osoba, takzvaný biely kôň, ktorého je často komplikované vôbec vypátrať. Pôvodný majiteľ sa takýmto spôsobom dokáže zbaviť všetkých svojich záväzkov. Za posledné roky sa počet takýchto prípadov výrazne zvýšil. Pred šiestimi rokmi ich bolo len 378, minulý rok už 2,5 tisíca.
zdroj: hnonline.sk
Ekonomika zrýchľuje, ale zďaleka už nepatríme medzi premiantov EU
16. 8. 2017
Slovenská ekonomika v druhom tohtoročnom štvrťroku rástla oproti predchádzajúcim trom mesiacom o 0,8 percenta, rovnaké mezikvartálne tempo rastu dosiahla aj v prvom štvrťroku. Vyplýva to z odhadu, ktorý dnes zverejnil Štatistický úrad.
Tempo medziročného rastu hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska zrýchlilo na 3,3 percenta zo 3,1 percenta v prvom štvrťroku. Vývoj bol lepší než odhady analytikov. V porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie však Slovensko už nepatrí medzi špičku. Spomedzi krajín, pre ktoré Eurostat zverejnil aktuálne čísla výkonu ekonomiky, je Slovensko až na 11. mieste. Lepšie sa darí všetkým našim susedom zo skupiny V4. Mesačné údaje podľa Inštitútu finančnej politiky naznačujú, že k rastu výrazne prispela najmä spotreba domácností. Maloobchodné tržby rástli ešte rýchlejšie ako v predchádzajúcom štvrťroku a zaznamenali nový pokrízový vrchol. Detailná štruktúra ekonomického vývoja spolu s definitívnym odhadom rastu bude známa až na začiatku septembra. Spolu s rastom ekonomiky sa zvýšila aj zamestnanos, v druhom štvrťroku medziročne o 2,1 percenta, čo znamená rovnaké tempo ako v úvode roka. Slovenská centrálna banka pre tento rok počíta s rastom HDP krajiny o 3,2 percenta. Mierne optimistickejšie je ministerstvo financií, ktoré odhaduje rast o 3,3 percenta.
zdroj: hnonline.sk