Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Štát prispeje podnikom na učňov vyššou sumou
3. 9. 2018
Menej vysedávania v laviciach a viac možností nadobudnúť znalosti a pracovné skúsenosti v praxi. To je štúdium, aké štát chce od nového školského roka priniesť stredoškolákom, ktorí sa rozhodnú vstúpiť do systému duálneho vzdelávania. Pomôcť má aj novela zákona o odbornom vzdelávaní z dielne rezortu školstva, ktorá vstupuje do platnosti od septembra.
Zmeny majú pomôcť tak podnikom, ako aj školám. Na jednej strane štát znižuje celkovú administratívu spojenú so vstupom firiem a škôl do duálneho systému. Na druhej strane priplatí – kým veľké podniky dostanú za každého učňa 300 až 700 eur ročne, menšie firmy, prvýkrát vstupujúce do systému, dokonca až tisíc eur za žiaka. Školám sa navyše pri prijímaní žiakov do „duálu“ nebude viac krátiť takzvaný normatív. To znamená, že dostanú aj na týchto žiakov rovnakú výšku finančného príspevku ako na žiaka mimo duálneho vzdelávania. „Napriek pozitívnej odozve je potrebné neustále systém duálneho vzdelávania vyhodnocovať a optimalizovať,“ vysvetlil rezort školstva.
Cenový boom novostavieb sa spomalil
31. 8. 2018
Keď sa prejdete po Račianskom mýte v Bratislave, narazíte na niekoľko rozostavaných, alebo čerstvo dokončených developerských projektov. Príklad: Proxenta stavia priamo na križovatke vežiak, Penta má projekt Pri mýte, hneď vedľa vyrastá Urban Residence od developera Lucron. Stavebný boom na dôležitej križovatke v hlavnom meste odzrkadľuje stav na slovenskom realitnom trhu.
Slováci chcú nové bývanie, sú ochotní zaň platiť, a tak developeri reagujú na silný dopyt masívnou výstavbou. Nákupná horúčka preto tlačí ceny nových stavieb prudko nahor. Až doteraz. Rast cien novostavieb na Slovensku sa už spomaľuje. Podľa najnovších dát štatistického úradu dokonca draželi nové byty najpomalšie za posledný rok.
Sladkosti sú menšie, ich cena často rovnaká
30. 8. 2018
Trend zmenšených balení na pultoch pociťujú zákazníci nakupujúci v maloobchodných predajniach na vlastnej koži čoraz častejšie. Niekedy dokonca dochádza k situáciám, keď zostáva balenie vrátane uvedenej gramáže nezmenené a mení sa iba jeho objem. Vtedy tvorí polovicu či dokonca tri štvrtiny balenia vzduch. Najväčším problémom je, že cena zostáva často pôvodná, a tak dochádza k zavádzaniu zákazníka. Na zmeny v hmotnosti či objeme má síce výrobca právo, no podľa zákona musí zákazník prostredníctvom obalu dostávať vždy pravdivú informáciu.
Opakované ubúdanie gramáže z čokoládových tyčiniek, znižovanie hmotnosti balení čokoládových guľôčok, hry s pôvodnou štruktúrou cukroviniek či menší objem jogurtov v kelímkoch. To sú rôzne spôsoby výrobcov, ktorými sa snažia dosiahnuť spoločný cieľ. Jeho korektnosť voči spotrebiteľovi však zostáva otázna. Kým jedna strana sa odvoláva na podporu zdravého životného štýlu, druhá sa cíti ukrivdená. „Výrobcovia reagujú zmenšením veľkosti balenia na aktuálne trendy a dopyt po výrobkoch s nižším obsahom kalórií,“ myslí si Jana Venhartová, riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska. Tu sa teda zdá byť hlavnou príčinou hlavne snaha predajcov o vyhovenie zákazníkovi. Výkonný riaditeľ Slovenského združenia pre značkové výrobky Ľubomír Tuchscher to potvrdzuje slovami, že „ľudia si nechcú úplne odoprieť svoju obľúbenú sladkosť, no často im stačí aj menšia dávka cukru.“
Ochrana dlžníkov
29. 8. 2018
Kancelárie Centra právnej pomoci v poslednej dobe zaznamenávajú „pokútne“ praktiky u spoločností či jednotlivcov, ktorí sa snažia zneužiť tých, čo potrebujú pomoc napr. s osobným bankrotom.
Iniciatívu v boji proti pochybným subjektom podporila aj Slovenská advokátska komora, ktorá tiež dlhodobo upozorňuje na podvodníkov, ktorí poskytujú právnu pomoc bez oprávnenia, čo často vedie k reálnemu ohrozovaniu práv ľudí. S nárastom počtu záujemcov, ktorí žiadajú o pomoc pri oddlžení, pribúdajú aj rôzne spoločnosti či jednotlivci, ktorí zneužívajú tieseň klientov (dlžníkov) uchádzajúcich sa o pomoc.
Dlžníci – záujemcovia o osobný bankrot - môžu telefonicky, elektronicky alebo osobne kontaktovať príslušnú kanceláriu Centra právnej pomoci (CPP) pod gesciou rezortu spravodlivosti, podľa miesta trvalého bydliska, kde sa objednajú na konzultáciu. Na konzultácii im zamestnanci centra následne poskytnú potrebné informácie, pomôžu vyplniť formulár žiadosti, ktorého súčasťou sú aj prílohy. Zoznam všetkých kancelárií CPP nájdete na webovej stránke www.centrumpravnejpomoci.sk