Nové inštitúty zavedené zákonom o premenách obchodných spoločností a družstiev
14. 7. 2023
Nový právny predpis prináša nové inštitúty súvisiace s fúziami spoločností.
Prvý inštitút odštiepenie - inštitút zodpovedajúci čiastočnému rozdeleniu, kedy rozdeľovaná spoločnosť nezaniká a jej časť sa odčleňuje do inej spoločnosti. Predmetnú úpravu vyžaduje smernica (EÚ) 2019/2121 pre cezhraničné rozdelenia, predkladateľ ju však rozširuje aj na rozdelenia vnútroštátne s cieľom poskytnúť spoločnostiam ďalšiu možnosť ako svoje podnikanie usporiadať.
Druhý inštitút cezhraničné rozdelenie – smernicou (EÚ) 2019/2121 vyžadovaný inštitút, ktorý má podporiť cezhraničnú mobilitu spoločností v EÚ – ide o také rozdelenie spoločnosti, kedy nástupníckou spoločnosťou je novozaložená spoločnosť a je prítomný cezhraničný element v podobe aspoň jednej zúčastnenej alebo nástupníckej spoločnosti zapísanej v inom členskom štáte EÚ.
Tretí inštitút cezhraničná zmena právnej formy – rovnako smernicou (EÚ) 2019/2121 vyžadovaný inštitút, kedy spoločnosť mení sídlo z jedného členského štátu do druhého a zároveň sa mení aj jej právna forma v súlade s právom štátu po zmene právnej formy.
Nová právna úprava si vyžiadala zmeny aj v zákone č. 530/2003 Zb. o obchodnom registri a o zmene a doplnení niektorých zákonov a vyhláške č. 25/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú vzory tlačív na podávanie návrhov na zápis do obchodného registra a zoznam listín, ktoré je potrebné k návrhu na zápis priložiť. V súvislosti so zmenami v terminológii ako aj zavedením nových inštitútov cezhraničných premien sa zavádzajú ďalšie zmeny a legislatívno-technické úpravy v iných platných právnych predpisoch, nevyhnutné na to, aby sa dali vnútroštátne, ale aj cezhraničné premeny uskutočniť.
K
Malé vodné elektrárne na Hrone
24. 1. 2010
Začiatkom marca by sa mali na Hrone spustiť do skúšobnej prevádzky dve ďalšie vodné elektrárne. Elektráreň pri Šarovciach v okrese Levice a elektráreň v Kalnej nad Hronom. Začiatkom januára na hornom toku Hrona pribudla elektráreň v Polomke.
Na Hrone výstavba vodných elektrární láka viacerých investorov. Už niekoľko rokov energiu rieky využíva ďalšia elektráreň v Kalnej nad Hronom, Turej, Veľkých Kozmálovciach či starší zdroj v Dubovej pri Podbrezovej. Elektrárne sa pripravujú pri Kameníne, Bzenici, Želiezovciach, Žiari nad Hronom č i v Banskej Bystrici.
Podľa materiálu o obnoviteľných zdrojoch energie, ktorý zverejnili Slovenské elektrárne je najperspektívnejším tokom pre stavby vodných elektrární práve Hron.
Radoma SK, a. s. je v konkurze
21. 1. 2010
Konkurzné konanie voči spoločnosti Radoma SK, a. s. začal minulý týždeň Okresný súd Bratislava I. Podľa Obchodného vestníka navrhovateľom bola samotná firma. Podľa internetovej stránky a. s. Radoma SK zastupuje všetky dcérske a sesterské spoločnosti v marketingových aktivitách a komunikácii s obchodnými reťazcami.
Spoločnosť Radoma SK sídli na rovnakej adrese ako spoločnosť Radoma, s.r.o., známy výrobca a distribútor mrazených a chladených výrobkov. Radoma s.r.o. sa zaoberá výrobou a distribúciou mrazenej zeleniny, rýb, mliečnych krémov a polotovarov.
Obidve spoločnosti majú rovnakého štatutára aj internetovú stránku. O dôvodoch konkurzu Radoma SK bližšie informácie neposkytla.
Nové putá pre obchodné reťazce
20. 1. 2010
Koalícia pripravila nový zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch. Tento zákon by mal skoncovať s praktikami obchodníkov, ktorí od svojich dodávateľov stále pýtajú rôzne poplatky, napríklad za vyloženie tovaru na výhodné miesto v predajni, zaradenie výrobcu potravín do registra obchodu a pod. Nový zákon sa bude týkať potravín.
Hovorca agrárno-potravinárskej komory tento návrh víta, pretože obchodníci si podobnými praktikami finančne prilepšujú o päť až sedemnásť percent, čo výrobcov potravín príliš finančne zaťažuje. S návrhom zákona súhlasí aj rezort pôdohospodárstva.
Ak parlament nový predpis schválil, bude platiť od mája. Je to už šiesty pokus obmedziť ekonomickú silu obchodných reťazcov po našom vstupe do EÚ. Terajší zákon o obchodných reťazcoch neumožňuje ministerstvu pôdohospodárstva kontrolovať, či za spomínané služby nevyberajú od dodávateľov tovaru viac peňazí, ako povoľuje. Problémom je klauzula o ekonomickej závislosti dodávateľov od obchodníkov, ktorá už v poslaneckom návrhu nie je.
Regulácia prepojovacích poplatkov mobilných operátorov
20. 1. 2010
Podľa informácií hovorcu Telekomunikačného úradu (TÚ) SR sa definitívne rozhodlo o regulácii tzv. prepojovacích poplatkov, teda maximálnej výške poplatku za ukončenie volania do mobilných sietí na Slovensku. Rozhodnutia predsedu TÚ SR nadobudli právoplatnosť 15. januára tohto roku.
Spoločnosti Orange Slovensko a T-Mobile Slovensko sú podľa rozhodnutia povinné všetkým operátorom, teda nielen mobilným, účtovať v období od 1. 2. 2010 do 31. 1. 2011 maximálnu cenu za ukončenie volania v ich sieti vo výške 0,0635 eura za minútu. Spoločnosť Telefónica O2 Slovakia je povinná za minútu účtovať maximálnu cenu 0,0768 eura.
Ceny sú určené na základe jednoduchého aritmetického priemeru z priemerných cien za službu ukončenia volania v štátoch Európskej únie (EÚ). Pri cenách sa uplatňuje metodika kalkulácie cien založená na nákladoch, v ktorých je zohľadnená otázka efektívnosti. Hovorca TÚ spresnil, že v praxi to znamená, že uvedené maximálne ceny sú nižšie ako aritmetický priemer všetkých štátov EÚ.
Hlavným cieľom tejto zmeny je podporiť efektívnu súťaž a rozvoj vnútorného trhu.