Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho postrehy

Príslovie hovorí, že to, čo môžeš urobiť zajtra a pozajtra, máš spraviť dnes a budeš mať dva dni voľna. Ale ak to, čo máš urobiť zajtra a pozajtra, odložíš, na popozajtra budeš mať tiež dva dni voľna.

Ten, čo nič nerobí, nič nepokazí. A to je dôvod na odmenu.

Muži na ženách nájdu veľa chýb, ženy na mužoch len dve. Všetko, čo hovoria, je zlé. Všetko čo robia je zlé.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáre

Vo všetkom treba poznať mieru. To ale neplatí, ak ide o druhých.

V núdzi poznáš nepriateľa.

Ak súhlasíte so všetkým, nikto vás nebude mať rád.

(Murphyho zrnká II)
Pravda a blufovanie

Načo ničiť nepriateľa ohňom a mečom, keď sa to dá oveľa ľahšie jazykom.

Kto vraví pravdu za každých okolností, má istotu, že nezomrie na chorobu.

Klamstvo poznáme malé, veľké a štatistiku.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Prečo máme radi informáciu?

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Oheň a voda

Poznanie je poklad, ale kľúčom k nemu je prax. (Fuller)

Prebieha zákopová vojna. Priateľský vojak Kohn každé ráno vystrčí zo zákopu na palici svoju prilbu a nepriateľský vojak zo zákopu naproti do nej celý deň strieľa. Aj dnes Kohn vystrčí prilbu – a nič – streľba žiadna. – Hej, prečo nestrieľaš – kričí na nepriateľa vojak Kohn. – Minuli sa mi náboje, - kričí naspäť nepriateľský vojak. – Predám za dolár kus. Ak vezmeš celú tisícku, dám ti päť percent zľavu, - ponúka vojak Kohn.

Dôstojník, aby povzbudil vo vojakoch bojového ducha, zápalisto reční: - Vojaci! Teraz nadišiel veľký a slávny okamih. Dnes pôjde muž proti mužovi! Tu sa opatrne ozve vojak Ábeles: - S dovolením, nemohli by ste mi ukázať toho môjho? Ja by som sa s ním hádam aj dohodol...!

(Zrnká úsmevu)

Niektoré odvetvia nemusia prežiť, tvrdí Malatinský

13. 4. 2020 Slovenská vláda zatiaľ plánuje pomoc ekonomike postihnutej opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu dotáciami vo výške približne 1,5 miliardy eur mesačne.
Podľa prezidenta Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Tomáša Malatinského je táto suma nedostatočná a náklady na oživenie ekonomiky budú preto neskôr oveľa vyššie. Pokiaľ nebudú mať firmy dostatočný kapitál, hrozí dokonca zmena vlastníkov infraštruktúry. "Určite si nemyslím, že je to suma dostatočná. Dokonca tvrdíme, že keď bude takto nedostatočne sanovaná ekonomika, tak tie náklady neskôr budú ďaleko väčšie," povedal Malatinský v podcaste portálu Slovgas Otvorene o plyne. Nemecko, USA, ale dokonca napríklad aj susedné Česko plánujú naliať do ekonomiky v prepočte na jedného obyvateľa podstatne viac peňazí, čo môže Slovensko po skončení krízy znevýhodniť.
(Zdroj: hnonline.sk)

Slovenské elektrárne energiu budú vyrábať z domáceho uhlia

19. 1. 2010 V Novákoch budú musieť Slovenské elektrárne (SE) naďalej vyrábať elektrinu a teplo z domáceho uhlia v objemoch, ktoré každoročne určí štát. V takzvanom všeobecnom hospodárskom záujme o predĺžení obdobia produkcie s výhľadom do roku 2035 v utorok rozhodla vláda.
Mechanizmus, ktorý okrem iného podporuje zamestnanosť v banských regiónoch, sa uplatňuje na Slovensku od roku 2005. Hlavným dôvodom na predloženie návrhu o predĺžení výroby je potreba udržať bezpečnosť dodávok elektriny na Slovensku. Nemenej významné je tiež udržanie zamestnanosti v regiónoch s ťažbou uhlia, obzvlášť v čase finančnej a hospodárskej krízy.
V ostatných rokoch sa na Slovensku spotrebovali približne tri milióny ton hnedého uhlia. Produkcia Elektrárne Nováky pokrýva asi šesť až osem percent ročnej spotreby elektriny na Slovensku. Tá v uplynulých rokoch dosiahla do 30.000 GWh. Hlavným dodávateľom uhlia sú Hornonitrianske bane Prievidza. Z amestnávajú tisícky baníkov. Predĺženie všeobecného hospodárskeho záujmu počíta aj s modernizáciou Elektrárne Nováky, ktorú prevádzkujú SE pod kontrolou talianskeho koncernu Enel.
(Zdroj: PRAVDA)

Koniec hospodárskej krízy v nedohľadne

18. 1. 2010 Správy o konci hospodárskej krízy nie sú objektívne. Región strednej a východnej Európy sa ekonomicky bude zotavovať najmenej 18 mesiacov. Dôvodom sú nedostupnejšie úvery či politická nestabilita niektorých krajín. Tento údaj vyplynul z celosvetového prieskumu Globálnej asociácie profesionálnych účtovníkov medzi zamestnancami finančných oddelení firiem.
Dostupnosť financií v tomto regióne je pre typickú firmu stále predmetom väčších obáv, než je tomu vo zvyšku sveta. V porovnaní s ostatnými krajinami by si však Slovensko mohlo počínať lepšie. Podľa poslednej prognózy Európskej komisie v tomto roku dosiahne Slovensko 1,9-percentný ekonomický rast, čo je najviac spomedzi všetkých krajín únie. Ak sa optimistické prognózy Bruselu potvrdia, a Slovensko bude "svetlou výnimkou“, postará sa o to priemysel vďaka zahraničnému dopytu. Rásť však budeme iba v porovnaní so slabším rokom 2009. Od vývoja v priemysle sa bude odvíjať aj situácia v stavebníctve a obchode. Obidva sektory tento rok rátajú s prepadom. Obchodníci sú závislí od toho, či budú mať ľudia prácu, a teda aj peniaze na míňanie. Dôležité bude, ako sa prejaví vytrácanie efektu protikrízových stimulov. Naša vláda napríklad poskytovala úľavy na kúpu nového auta či úľavy a príspevky na podporu zamestnanosti a podnikania. Napriek tomu, že tieto stimuly končia, analytici očakávajú tento aj budúci rok rast. Rozhodujúce bude, ako sa prejaví sťahovanie likvidity zo strany Európskej centrálnej banky, ktoré začne na prelome polrokov.
(Zdroj: HNONLINE)

Slovenský priemysel má nové objednávky

18. 1. 2010 V novembri stúpli prvý raz od začiatku roka 2009 nové objednávky slovenských priemyselných podnikov. Podľa informácií Štatistického úradu sa medziročne počet týchto objednávok zvýšil o 3,8 %, v bežných cenách dosiahli 2,64 miliardy eur. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa v porovnaní s októbrom minulého roka nové objednávky zvýšili o 1,4 percenta. Za prvých jedenásť mesiacov roka 2009 objednávky klesli o viac ako pätinu na 24,94 miliardy eur.
Údaje o nových objednávkach v priemysle Štatistický úrad vykazuje od septembra minulého roku. Slovenský priemysel vlani postihla svetová hospodárska kríza, viaceré podniky jej vinou museli znižovať výrobu a pre nedostatok objednávok prepúšťali pracovníkov.
(Zdroj: HNONLINE, TASR, ČTK)

Úroky ECB zostávajú nezmenené

15. 1. 2010 Európska centrálna banka na prvom tohtoročnom stretnutí ponechala úrokové sadzby nezmenené, s kľúčovou sadzbou na úrovni 1,0 %, tak ako jednotne očakával trh. Tlačová konferencia ECB veľa prekvapení nepriniesla. Pre zachovanie stability úrokových sadzieb hovorí tak vývoj inflácie ako aj ekonomiky.
Oprávňuje k nemu terajšia nízka inflácia ako aj očakávanie nízkej inflácie v strednodobom horizonte. Je pravdepodobné, že rast cien aj v nasledujúcich mesiacoch v eurozóne ostane pod hranicou 2 %, teda v rámci cieľa ECB. Centrálna banka očakáva pozitívny medzištvrťročný rast v eurozóne v 4. štvrťroku 2009, a v priemere aj za celý rok 2010. Prezident ECB J.-C. Trichet však naďalej upozorňuje na neistotou ohľadom ďalšieho ekonomického vývoja. Dôvodom je skutočnosť, že rast v druhej polovici roku 2009 bol do značnej miery ťahaný jednorazovými fiškálnymi stimulmi a to oprávnene udržuje ECB v opatrnosti.
Rast kľúčových sadzieb sa očakáva až v štvrtom štvrťroku 2010. Ak sa v nasledujúcich mesiacoch potvrdí, že pokračuje ekonomické oživenie v eurozóne, ECB začne s únikovou stratégiou už skôr. Na minulom decembrovom zasadnutí ECB naznačila postup ako bude upúšťať od predchádzajúcich neštandardných opatrení - minimálne do polovice apríla ďalej umožní komerčným bankám požičať si likviditu za fixnú 1-percentnú sadzbu v týždňových, 1- a 3- mesačných tendroch (takisto ECB prisľúbila ešte jeden 6-mesačný tender na konci marca). V prípade pokračujúceho oživenia sa pri dlhších splatnostiach potom môže vrátiť ku obvyklým tendrom (namiesto dočasnej fixnej sadzby a plnej akceptácie).
(Zdroj: ETREND)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner