Nezamestnanosť v septembri opäť klesla, je tesne nad šiestimi percentami
21. 10. 2022
Minister práce zdôraznil, že v septembri výrazne stúpol počet mladých v evidencii uchádzačov o zamestnanie na úradoch práce. Dôvodom je tradične zvýšený počet tohtoročných absolventov stredných a vysokých škôl. Nezamestnanosť na Slovensku v septembri 2022 opäť klesla, a to na úroveň 6,06 percenta. V auguste tohto roku bola miera evidovanej nezamestnanosti na hodnote 6,14 percenta. Informoval o tom minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina), za účasti generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Karola Zimmera.
"Nezamestnanosť už od januára tohto roka neustále klesá a udialo sa tak aj v septembri, keď na úrady prichádzajú noví absolventi škôl. V zamestnávaní ľudí sa nám darí tak, ako v ochrane pracovných miest. Okrem klesajúcej nezamestnanosti to potvrdzuje aj fakt, že posledné tri mesiace rastie pomer uchádzačov, ktorých úrady práce vyradili z evidencie pre nájdenie zamestnania. Samozrejmosťou je dostupnosť prehľadnej databázy pracovných ponúk a pripravenosť zamestnancov úradov práce podať pomocnú ruku," povedal Krajniak.
Zdôraznil, že v septembri výrazne stúpol počet mladých v evidencii uchádzačov o zamestnanie na úradoch práce. Dôvodom je tradične zvýšený počet tohtoročných absolventov stredných a vysokých škôl.
Do evidencie uchádzačov o zamestnanie pribudlo v septembri viac ako tritisíc ľudí vo veku do 29 rokov. Kým v auguste evidovali úrady 4477 absolventov, v septembri ich bolo už 8011.
"Počty čerstvých absolventov v evidencii na úradoch práce sú v septembri ako takmer každý rok na celoročných maximách. Práve preto sme sa na túto situáciu pripravili.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Plán obnovy ide do finišu, výsledný verdikt z Bruselu sa očakáva v lete
9. 3. 2021
V septembri minulého roku unikli prvé rysy chystaného Plánu obnovy, ktorý má Slovensku šiestimi miliardami pomôcť zlepšiť situáciu na Slovensku. Peniaze v Bruseli dohodol premiér Igor Matovič ešte v júli 2020.
Po menej než roku sa teraz dostáva do medzirezortného pripomienkového konania. Slovensko ho má odovzdať Európskej komisii do konca apríla tohto roka.
"Dokument, ktorý sa pripravuje 2 až 3 roky, sme museli pripraviť za menej ako rok," povedal dnes minister financií Eduard Heger.
"Stretnutí bolo viac ako 30 a pred nami je ešte šesť okrúhlych stolov. Teraz je čas na finálne pripomienky."
Každý zmysluplný návrh podľa Hegera ministerstvo posúdi. Plán obnovy je podľa neho "stále otvorený dokument".
"Ekonomický model založený na lacnej pracovnej sile a zahraničných investíciách sa vyčerpal. Zaostávame v zdravotnej starostlivosti alebo školstve," uviedol.
Situáciu a konkurencieschopnosť v rámci EÚ majú zlepšiť mnohé štrukturálne reformy.
"Mám z tohto dokumentu veľmi dobrý pocit. Dokázali sme jasne pomenovať problémy a precízne vytýčiť cesty, ako ich riešiť. Vybrali sme priority, navrhli sme reformy a investície," skonštatoval šéf rezortu financií s tým, že plán považuje za realistický. Podotkol, že naplnenie cieľov si bude vyžadovať aj silnú politickú podporu, dobré organizačné schopnosti a veľa trpezlivosti.
V
K poklesu tržieb sa prvýkrát pridali aj hypermarkety
5. 3. 2021
Pokles tržieb už netrápi len hotelierov, reštauratérov či malé predajne. V januári prvýkrát poklesli aj príjmy hypermarketov a supermarketov.
„Tržby v maloobchode sa v januári 2021 medziročne znížili o 16,8 percenta, bol to najväčší pokles od roku 2009,“ informoval štatistický úrad s tým, že hypermakety zarobili o 12,4 percenta menej.
Pokles bol evidentný vo všetkých deviatich sledovaných činnostiach maloobchodu, v štyroch z nich dosiahol pokles historické minimá.
„V hypermarketoch a supermarketoch, ktorých tržby tvoria vyše 40 percent z celkových tržieb maloobchodu, platil zákaz predaja ostatného tovaru. O ich pokles tržieb sa tak podpísali najmä páskami prelepené regály s oblečením či iným vybavením do domácností," hovorí Eva Sadovská, analytička spoločnoti Woood & Company.
Zároveň však dodáva, že oproti vlaňajšku si síce mnohé kamenné prevádzky, ktoré musia byť zatvorené, polepšili alebo vytvorili svoje online kanály, no ani tie im ich obvyklý predaj či tržby nedokázali zabezpečiť.
„Prejavy druhej vlny koronakrízy v priebehu januára výrazne zasiahli obchod, tržby v maloobchode zaznamenali väčší prepad ako počas prvej vlny pandémie ochorenia COVID-19 na jar 2020," podotkli štatistici.
Úrady ešte pred Vianocami pre šírenie nového koronavírusu nariadili uzavrieť väčšinu predajní s výnimkou obchodov s potravinami a drogériou. Všetky predajne mohli vydávať tovar objednaný cez internet či telefonicky, no ani online predaj nedokázal vykompenzovať straty z tradičných kamenných prevádzok.
V
Zamestnanci dopravných podnikov hrozia štrajkom, žiadajú finančnú pomoc
3. 3. 2021
Zamestnanci dopravných podnikov na Slovensku varujú pred vyhlásením štrajkovej pohotovosti. Štát žiadajú, aby v plnom rozsahu finančne pomohol ich podnikom a kompenzoval výpadok príjmov spôsobený pandémiou nového koronavírusu.
Zamestnanci tak vyjadrili nesúhlas so stanoviskom ministerstva dopravy, ktoré vyhlásilo, že nemá zákonnú možnosť ani vyčlenené financie na priamu pomoc prevádzkovateľom MHD, informovali o tom zástupcovia zamestnancov dopravných podnikov z Bratislavy, Košíc a Prešova.
Základné odborové organizácie pri jednotlivých dopravných podnikoch vo svojom spoločnom vyhlásení požiadali o urýchlené prehodnotenie rozhodnutia vlády a ministerstva dopravy o neposkytnutí finančnej pomoci.
Žiadajú tiež o participáciu príslušné ministerstvá, aby tieto rozhodnutia boli prehodnotené a boli prijaté systémové opatrenia, ktoré umožnia kompenzáciu výpadkov príjmov dopravným podnikom.
"V prípade neriešenia vzniknutej situácie a za zachovanie pracovných miest máme právo využiť aj štrajkovú pohotovosť zamestnancov dopravných podnikov na Slovensku, a to v zmysle Ústavy SR," upozornili.
Mestskú hromadnú dopravu označili za hybnú silu miest, ktorá udržiava chod a život v mestách, a tým udržuje aj chod krajiny.
Výsledkom zamietnutia kompenzácie výpadkov príjmov pre prevádzkovateľov MHD bude podľa nich v blízkej budúcnosti obmedzenie a rušenie liniek MHD, ktoré následne bude viesť k hromadnému prepúšťaniu zamestnancov.
V
Lacnejšie bývanie v dohľadnej budúcnosti nečakajte
1. 3. 2021
Čaká nás návrat k dostupnejšiemu bývaniu? Pri pohľade na rast cien nehnuteľností vo štvrtom kvartáli 2020 by sme si to mohli myslieť. Ten sa totiž výrazne spomalil.
Oproti tretiemu štvrťroku sa znížil o viac ako jeden percentuálny bod z 8,5 percenta medziročne na 7,3. V porovnaní so začiatkom vlaňajška ide dokonca o pokles takmer na úrovni šesť percentuálnych bodov.
Podľa odborníkov nejde však o zmenu fundamentov, ale skôr o zhodu okolností. „Spomalenie mohol spôsobiť dopredaj drahších projektov, ktoré dovtedy zvyšovali priemernú cenu,“ vysvetlil Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.
Lacnejšie byty v dohľadnej budúcnosti tak nie sú na programe dňa. Experti upozorňujú aj na to, že druhý a štvrtý kvartál sú vo všeobecnosti menej aktívne.
V