Nezamestnanosť na Slovensku aj naďalej klesá. Prácu si dnes nájde každý.
21. 3. 2023
Začína sa obdobie sezónnych prác a vtedy podľa ministerstva práce nezamestnanosť klesne. Napriek tomu je voľných viac ako 79-tisíc pracovných miest. Minister práce tvrdí, že voľných miest je aktuálne dosť, problémom je ich rýchle obsadzovanie.
Celková nezamestnanosť na Slovensku klesá v každom kraji. Informoval o tom poverený minister práce. Najviac poklesla nezamestnanosť v okresoch Sabinov, Kysuce a Orava.
Nie je problém dostatok pracovných miest, ale to, ako ich čo najrýchlejšie obsadiť. V súčasnosti je voľných viac ako 79-tisíc pracovných miest. Voľné miesta sa týkajú všetkých pracovných pozícii, vrátane tých odborných. Rezort práce tiež vysvetľuje, že od leta 2021 do februára tohto roka klesol počet nezamestnaných o 23-tisíc. Ide o tých, ktorí boli na úrade práce evidovaní viac ako rok.
Vo februári 2023 klesla miera nezamestnanosti na 5,75 %. Ministerstvo práce zároveň plánuje od apríla spustiť projekt na podporu udržania pracovných návykov, ktorého cieľom je zvýšiť zamestnávateľnosť.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Slováci majú investičný hit. Vo veľkom hľadajú chaty
29. 6. 2018
Slováci chcú tráviť dovolenky čoraz viac doma a čoraz viac vo svojom. Svedčí o tom aj to, že posledné mesiace sa vo veľkom zaujímajú o rekreačné chaty v blízkosti turisticky atraktívnych centier. Dopyt po nich za posledný rok stúpol až o 20 percent. Ukazuje to analýza portálu Nehnuteľnosti.sk.
Najväčším hitom sa pritom stali chalupy pri Michalovciach na Zemplíne. V priebehu mája stúpol záujem Slovákov o chaty v tejto lokalite až o 50 percent. „Je to ovplyvnené najmä Zemplínskou šíravou, ktorá sa postupne vracia ako významná rekreačná oblasť pre celý východ,“ povedal Martin Lazík, realitný analytik portálu Nehnuteľnosti.sk. Expert na cestovanie z TM Travel Michal Macháč pre HN potvrdzuje, že ľudia hľadajú alternatívne, lacnejšie spôsoby dovolenkovania pri vode. „Nízke ceny služieb na východe v porovnaní so západom našej krajiny spôsobujú, že Slováci čoraz viac využívajú možnosti, ktoré im poskytne napríklad Zemplínska šírava,“ dopĺňa Macháč.
Zamestnávanie cudzincov z veľkej časti viazne na ministerstve vnútra
27. 6. 2018
Problém s nedostatkom pracovnej sily sa nedá vyriešiť v rámci jedného rezortu, rôzne procesy závisia od rôznych ministerstiev, vysvetlil v rozhovore pre HN tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.
Na rokovanie tripartity ste prišli s návrhmi, ako upraviť zamestnávanie cudzincov. V čom vidíte najdôležitejšie body?
Je potrebné túto problematiku riešiť komplexne a zatiahnuť do nej ostatné rezorty, a najmä ministerstvo vnútra. Z hľadiska dĺžky administratívnych procesov vybavenie povolenia na pobyt a vôbec zapojenia pracovníkov z tretích krajín práve tie, ktoré spadajú pod jeho právomoc, zaberajú najväčší podiel. My sme aj požiadali ministerku vnútra o stretnutie k tejto téme, keďže nestačí skrátiť procesy iba na strane ministerstva práce, ale jednoznačne aj ministerstva vnútra a zároveň ministerstva zahraničia.
Švajčiari v Kežmarku dostanú milióny eur
25. 6. 2018
Výrobca automobilových komponentov Mubea by mal začať s produkciou na našom trhu už v budúcom roku. Výrobca automobilových komponentov Mubea by mal začať s produkciou na našom trhu už v budúcom roku. Slovenský automobilový priemysel bude už čoskoro bohatší o ďalšieho hráča. Tým je švajčiarsky automobilový dodávateľ Mubea, ktorý sa už definitívne usadil v Kežmarku. Globány výrobca na poli automotive segmentu v priemyselnom parku Kežmarok-Pradiareň preinvestuje 51 miliónov eur. Investícia je o to dôležitejšia, že v regióne panuje jedna z najvyšších mier nezamestnanosti na Slovensku. Výroba zameraná na ľahkú strojársku výrobu mala pôvodne zamestnať 360 ľudí, no konečný počet sa dokonca vyšplhal na 500 zamestnancov.
Výroba rozprestierajúca sa na 13-tisícoch metrov štvorcových má začať s produkciou v prvej polovici budúceho roka. Investor a šéf spoločnosti Mubea Thomas Muhr uviedol, že v Kežmarku budú vyrábať komponenty z odľahčených materiálov, vďaka čomu bude produkcia menej náročná na životné prostredie a bude produkovať menej CO2. Nábeh produkcie bude trvať roky. Závod by mal dosiahnuť plnú kapacitu v roku 2025. Ročná produkcia by mala dosahovať 24 miliónov liniek stabilizátora a 30 miliónov automobilových svoriek. Tie sa používajú do náprav a elektroniky áut. Vyrobené súčiastky nezostanú na našom trhu. 100-percent pôjde na export.
Firmám pre nedostatok ľudí stagnuje výroba
22. 6. 2018
Firmy trápi nielen nedostatok kvalifikovaných zamestnancov, ale pracovníkov celkovo. Pre tento problém často stagnujú, nedokážu rásť a rozširovať výrobu. Problém s pracovníkmi však netrápi iba Slovensko, ale aj ďalšie krajiny OECD. Návrhy možných riešení, ako z toho môžu spoločnosti vykľučkovať, boli predmetom diskusie podujatia Top 10 firiem trenčianskeho regiónu.
„Trenčín nikdy netrpel hlbokou krízou a nedostatkom ako iné regióny Slovenska, až si začínam myslieť, že sa to trochu obracia proti nám, pretože región nikdy nezískal veľkého investora, ktorý by dokázal malé a stredné firmy potiahnuť vpred,“ vyjadril sa štátny tajomník ministerstva hospodárstva Rastislav Chovanec. Podľa neho už zlomový investor ani nepríde, pretože trh bojuje s nedostatkom ľudí. „Dnes v podstate nie je dostatok pracovnej sily nikde v krajinách OECD,“ spresnil Chovanec. Zároveň dodal, že sa to týka aj samotného Trenčianskeho kraja, kde je v každom okrese nezamestnanosť nižšia ako päť percent. Ekonomická teória pritom hovorí, že štyri percentá je úplne bežná, zdravá nezamestnanosť. Niektoré okresy kraja sa však nachádzajú pod touto úrovňou. Problémy s nájdením pracovníkov do firiem uviedla aj Natália Urbanová, korporátna manažérka SME z UniCredit Bank. „Momentálne je to už v takom stave, že klienti napríklad z Myjavy či z Bánoviec nad Bebravou by aj radi rozširovali výrobu, brali nové zákazky, zvyšovali tržby, ale nedá sa to, pretože nemajú nových ľudí,“ ozrejmuje Urbanová. V niektorých odvetviach dokonca podľa nej firmy vyslovene stagnujú, pretože nemajú ľudí a nedokážu ich zohnať ani v zahraničí. Výnimkou nie je ani samotná banka.