Nenaleťte na „greenwashing“ firiem. Chcú od vás len vymámiť viac peňazí
22. 6. 2023
Čoraz viac firiem sa začína orientovať na ekologické produkty. Často je to len manipulatívny marketing, ako umelo zvýšiť ceny.
Viacerých Slovákov v priebehu posledného roka oslovil ich dodávateľ energií s tým, či by si nechceli priplatiť za plyn alebo elektrinu z obnoviteľných zdrojov. Za príplatok zopár eur k ich mesačnej faktúre by tak mohli získať energiu, ktorá by mala byť oveľa zelenšia, čím by pozitívne prispeli k ochrane životného prostredia.
Realita je však celkom iná a rozhodne za niekoľko eur navyše nebudete spotrebovávať oveľa ekologickejšiu elektrinu či plyn. V skutočnosti ide len o marketingový trik, ktorým sa dodávatelia snažia získať dodatočné tržby za doplnkové služby. Takýmto praktikám, keď spoločnosti uvádzajú nepravdivé či tendenčné informácie o svojich výrobkoch alebo službách, aby vyzerali ekologicky, sa hovorí greenwashing. A tento manipulatívny marketingový prístup si osvojujú firmy čoraz častejšie.
Na postup energetických dodávateľov pred časom upozornil aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Regulátor vystríhal spotrebiteľov, aby si poriadne rozmysleli, či uzatvoria dodatky k svojim štandardným zmluvám o dodávkach elektriny či plynu, pretože sa často zaviažu k vyšším platbám na dlhšie obdobie.
Greenwashing na vzostupe. Nielen energetické firmy zneužívajú naivitu a slabú informovanosť spotrebiteľov. Greenwashing je v poslednej dobe na vzostupe.
Firmy vždy nasledujú trendy a aktuálne je trend ‚byť zelený‘. Značky tak siahajú po týchto motívoch a posolstvách. Cieľom je vytvoriť v mysliach zákazníkov asociáciu, že značka XY je uvedomelá, a preto ju v procese rozhodovania uprednostním pred tou ‚nezelenou‘. Alebo môžeme spomenúť aj skratkové asociácie priamo v mieste predaja, keď napríklad značka šampónov na vlasy použije zelenú farbu na obale, čo evokuje eko/bio,“ hovorí marketingová konzultantka Veronika Szabóová z Katedry masmediálnej komunikácie a reklamy Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
Najčastejšie sa môžeme stretnúť s greenwashingom pri produktoch bežnej dennej spotreby. Tie nie sú finančne až také náročné a zákazníci ich často nakupujú impulzívne alebo bez zohľadnenia racionálnych apelov.
B
(Zdroj: www.aktuality.sk/)
Potraviny zdraželi. Pre šok a mzdy
2. 1. 2020
Ponukové faktory, teda nedostatok bravčového a prudký rast mzdových nákladov priniesli aj tento rok výrazné zdraženie potravín na Slovensku.
Takmer každé piate euro, ktoré slovenský spotrebiteľ minie, putuje do jeho žalúdka. Potraviny a nealko totiž tvoria 17 percent spotrebného koša. Ide tak o druhú najväčšiu položku po bývaní. V uplynulom roku cenu potravín ovplyvňovali nielen ekonomická situácia, ale aj ponukové šoky.
Autodopravcovia vyhlásili štrajk
30. 12. 2019
Únia autodopravcov Slovenska (ÚNAS) rozhodla na piatkovom (27. 12.) stretnutí v Hornom Hričove (okres Žilina) o zorganizovaní štrajku v utorok 7. januára 2020. TASR o tom informovala ÚNAS.
Dôvodom prijatia tohto krajného opatrenia sú podľa autodopravcov dlhodobo zvyšujúce sa daňové zaťaženie - cestná daň, spotrebná daň, daň z minerálnych olejov (pohonných látok), a odhalenia Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) o nehospodárnom výbere mýta. "Autodopravcovia ostatné tri roky prosili, argumentovali a žiadali o nápravu a vytvorenie dôstojného podnikateľského prostredia premiéra Fica, premiéra Pellegriniho, ministerstvo dopravy a výstavby aj ministerstvo financií. Žiaľ, bezvýsledne," uviedla ÚNAS. "Dôrazne žiadame okamžité zníženie cestnej dane o 50 percent a pozastavenie výberu mýta do vyriešenia nezrovnalostí zo správy NKÚ a zrušenie výberu mýta za diaľničné známky. Len splnenie požiadaviek môže zamedziť celoštátnemu ochromeniu nákladnej autodopravy s nedozernými následkami. Politici by si mali uvedomiť, že zvyšovanie nákladov pre dopravcov bude aj zvýšením cien pre spotrebiteľov," zdôraznili autodopravcovia.
Ceny cukru sú na dne. Je najlacnejší za 20 rokov
27. 12. 2019
Bohato ozdobené vianočné medovníčky na štedrovečernom stole budú tento rok lacnejšie. Ceny cukru sú totiž na 20-ročných minimách. Jeden kilogram momentálne stojí 71 centov. O pád cien k tomuto rekordu sa pričinil koniec európskeho kvótového systému na cukor ešte koncom septembra 2017.
„Zrušenie kvót prinieslo do sektora chaos, ktorý spôsobili veľkí producenti ako Nemecko, Belgicko, Francúzsko a ich 20- až 25-percentný nárast plôch,“ vysvetľuje Peter Závodský, výkonný riaditeľ Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska. Vďaka priaznivým klimatickým podmienkam dosiahla totiž tamojšia žatva rekordné objemy. Tie mali za následok obrovskú nadprodukciu cukru a následný pokles cien na spoločnom trhu EÚ. „Nemilým prekvapením pre cukrovary na Slovensku bolo zistenie, že ceny padli nižšie, ako predpokladali,“ približuje Adrián Šedivý, konateľ Slovenských cukrovarov.
Vláda prikáže SPP, aby od nového roka nezvyšoval ceny plynu
20. 12. 2019
Ministerstvo hospodárstva je jediným akcionárom v SPP. Ministerstvo hospodárstva ako jediný akcionár v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP) prikáže tejto spoločnosti, aby nezvyšovala ceny za dodávky plynu. Rozhodla o tom vláda na svojom stredajšom rokovaní.
"Vláda ukladá ministrovi hospodárstva mandát na vydanie rozhodnutia jediného akcionára spoločnosti SPP, aby táto spoločnosť nevyužila na vykurovacie obdobie 2019/2020 maximálne ceny za dodávku plynu pre odberateľov v domácnosti podľa rozhodnutí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví platných na rok 2020 a zachovala ich na úrovni roku 2019,“ uvádza sa v uznesení, ktoré schválil vládny kabinet.
"Dlhodobo hovoríme, že chceme udržať stabilné ceny energií na Slovensku. Tam, kde vieme, hodláme aj zakročiť. Konštatujem, že v roku 2020 sa ceny plynu pre domácnosti, zákazníkov SPP, zvyšovať nebudú,“ zdôraznil na tlačovej besede po rokovaní vlády minister hospodárstva Peter Žiga. "Považujem to za veľmi dobré rozhodnutie. Domácnostiam to ušetrí asi 10 miliónov eur,“ povedal po rokovaní vlády premiér Peter Pellegrini. Východoslovenskí energetici hovoria o diskriminácii. Druhý najväčší dodávateľ plynu na Slovensku, spoločnosť innogy Slovensko, sa krokmi vlády bude zaoberať. „Momentálne nepoznáme všetky detaily, navyše platí, že naša spoločnosť má platné cenové rozhodnutie i cenníky na rok 2020. Rovnako ako aj všetci ostatní dodávatelia vrátane SPP. Zákazníkov môžeme ubezpečiť, že ich budeme informovať okamžite po zanalyzovaní situácie,“ reagovala pre agentúru SITA špecialistka komunikácie innogy Slovensko Katarína Šulíková. Východoslovenskí energetici však z pohľadu trhu považujú rozhodnutie vlády za diskriminačné a narúšajúce hospodársku súťaž. „Na ktoromkoľvek trhu, ak by mohol mať dominantný dodávateľ takúto možnosť, určite by to bolo považované za zneužitie jeho postavenia,“ konštatovala Šulíková. Koncové ceny za dodávku plynu pre domácnosti sa od nového roka majú podľa rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví zvýšiť v priemere o 4,94 percenta. Ceny zemného plynu zohľadňujú nárast cien komodity na svetových trhoch a súvisiaci nárast nákupných cien plynu SPP. "Vzhľadom na skutočnosť, že SPP pokrýva dodávkami väčšinu domácností, uplatnenie opatrenia vo vzťahu k cenám plynu by viedlo k plošnému zníženiu zaťaženia obyvateľstva – zákazníkov SPP. Je možné, že ďalší dodávatelia plynu by voči spotrebiteľom postupovali rovnako ako SPP a ceny by počas vykurovacej sezóny 2019/2020 nezvýšili, čím by sa rozšírila účinnosť opatrenia aj na obyvateľov, ktorí nie sú zákazníkmi SPP,“ uviedlo ministerstvo hospodárstva.
(Zdroj: Ekonomika.sme.sk)