Nemecko dôrazne odmietlo návrhy na nový spoločný dlh Európskej únie
27. 1. 2023
Nemecké ministerstvo financií dnes dôrazne odmietlo návrhy na nový spoločný dlh Európskej únie. Krok, ktorý podporuje Francúzsko, juhoeurópske krajiny či predseda Európskej rady Charles Michel, nie je podľa Berlína potrebný a vyslal by trhom zlý signál. Informovala o tom agentúra Reuters.
"V čase rastúcich úrokových sadzieb a vysokej inflácie musí Európska únia vysielať signály v prospech fiškálnej stability, nie v prospech dlhových nástrojov," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. Podľa rezortu by prípadný dlh viedol k strate dôvery na medzinárodných finančných trhoch a pôsobil by proti sprísňovaniu menovej politiky Európskej centrálnej banky, ktorej cieľom je skrotiť infláciu.
Európska únia zatiaľ využila len zlomok prostriedkov z fondu obnovy po pandémii covidu-19, pripomenulo nemecké ministerstvo. Podobne sa vyjadril aj nemecký kancelár Olaf Scholz, podľa ktorého by sa pred diskusiou o novom financovaní mali najprv použiť prostriedky zo spomínaného fondu.
Návrh záverov februárového summitu lídrov Európskej únie počíta so zriadením nového fondu, ktorý by v reakcii na masívne americké a čínske dotácie podporil obzvlášť zelené a digitálne európske projekty. Najmä Francúzsko či juhoeurópske krajiny sa o fonde vyjadrujú pozitívne, holandský premiér Mark Rutte myšlienku na vznik fondu v utorok jednoznačne odmietol.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Zaplatia milión eur za účtovanie vyššej ceny elektriny
16. 5. 2013
Energetické centrum účtovalo vyššie ceny elektriny než je ich maximálne stanovená výška.
Dodávateľovi plynu a elektriny uložil ÚRSO pokutu vo výške 1 milión eur.
Okrem fakturovania vyšších cien za elektrinu, bolo medzi porušeniami aj zneužívanie splnomocnenia pre prípad jednorazového procesu zmeny dodávateľa. Firma tiež nedodávala ÚRSO informácie tak, ako jej to predpisuje platná legislatíva.
Ceny stále rastú pomalšie, v apríli len o 1,7 percenta
14. 5. 2013
Spomaľovanie dynamiky rastu spotrebiteľských cien pokračovalo aj v apríli.
Inflácia meraná národným indexom spotrebiteľských cien v apríli 2013 dosiahla 1,7 %, čo oproti marcu znamenalo spomalenie o 0,2 percentuálneho bodu.
Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010 vrátilo v roku 2011 k rýchlejšiemu rastu cien. V roku 2012 sa rast cien držal na podobne vysokých úrovniach. S oslabovaním hospodárskej aktivity sa očakáva aj oslabenie dynamiky rastu spotrebiteľských cien.
Slovensko z eurofondov vyčerpalo 41 percent
10. 5. 2013
Slovensko vyčerpalo z peňazí EÚ v súčasnom programovom období, v rámci rokov 2007 až 2013, ku koncu apríla 4,762 mld. eur, čo predstavuje čerpanie prostriedkov na úrovni 40,94 %.
Rezort financií zverejnil aj prognózu čerpania eurofondov na rok 2013. Podľa stanovených pravidiel bude do konca roka 2013 potrebné vyčerpať záväzky za roky 2010 a 2011. Na národnej úrovni bude ešte tento rok potrebné vyčerpať a voči EK deklarovať najmenej 1,268 mld. eur.
Priemysel v marci mierne rástol, automobilky ho ťahajú stále menej
10. 5. 2013
Automobilky pomohli rastu priemyslu z dvoch tretín, posledné mesiace ale spomaľujú.
Dynamika rastu slovenského priemyslu sa v marci tohto roka mierne zrýchlila. Zvýšenie celkovej produkcie priemyslu najviac ovplyvnil rast vo výrobe dopravných prostriedkov o 3,6 %, rast vo výrobe kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení dosiahol 4 % a produkcia vo výrobe textilu, odevov, kože a kožených výrobkov stúpla o 21,4 %.