Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Všetko má svoj koniec

Všetko má svoj koniec, iba veci sa kazia bez konca.

Život je najrozšírenejšia a najchytľavejšia pohlavná choroba, ktorá sa v sto percentách prípadov končí smrťou.

Ak máš pochybnosti o budúcom vývoji, predpokladaj, že zlý trend bude pokračovať.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Zákony odkladania

Celkové množstvo inteligencie na našej planéte je konštantné, napriek tomu, že počet obyvateľov stále rastie.

Odkladanie práce nás ochráni od poverenia inými úlohami.

Aj ten najväčší génius nakoniec stroskotá na maličkostiach.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Všeobecné ustanovenia

Veci sa pokazia rýchlosťou blesku, náprava trvá večnosť.

Matka príroda je macocha.

Nevŕtajte do vecí – pokazia sa aj samy!

(Murphyho zákonník)
Odvaha tárať

Na tuctového človeka platia tuctové metódy.

Za čo ťa jedni povýšia, za to ti iní vykrútia krk.

Obleč si primeraný kostým, vhodná rola už príde sama od seba.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Žiadna správa nie je iba dobrá

Žiaden nápad nie je natoľko hlúpy, aby niekto nevymyslel niečo ešte hlúpejšie.

Dnes je toľko informácií o všetkom, že už ničomu nerozumieme.

Žiadna správa nie je natoľko zlá, aby za ňou nemohla prísť ešte horšia.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Náš biznis obracia zrak na Balkán

28. 3. 2024 Sú vzdialení len pár stoviek kilometrov, často si aj napriek rečovej bariére rozumieme, ich more považujeme za naše a navyše často ponúkajú kombináciu výhod napríklad v podobe lacnejšej a dostupnej pracovnej sily, lacnejších energií, vybudovanej infraštruktúry a najmä je spravidla výhodou aj blízkosť prístavov.
Taký je západný Balkán: teda Severné Macedónsko, Čierna Hora, Bosna a Hercegovina, Srbsko a Chorvátsko. Práve v posledných dvoch menovaných sa vďaka akvizíciám usadil už pred rokmi železničný magnát a šéf Tatravagónky Alexej Beljajev. V Bosne a Hercegovine zas dlhodobo úspešne pôsobí výrobca papiera spadajúci pod investičnú spoločnosť Eco-Investment Milana Fiľa.
Príkladov podnikateľov, ktorí mali o tamojšie trhy záujem, je omnoho viac. A ako sa zdá, tento záujem naďalej pretrváva, čo cítia aj štátne inštitúcie. „Sú to práve podnikatelia, ktorí uviedli západný Balkán ako teritórium, ktoré ich zaujíma a v ktorom by chceli potenciálne podnikať. Je záujmom rezortu diplomacie, aby sa ekonomická diplomacia rozvíjala. Naším cieľom je dostať pomoc firmám viac do popredia, pomôcť slovenským podnikateľom postaviť niečo v zahraničí,“ uviedol na Exportnom klube Eximbanky zameranom na teritórium západného Balkánu štátny tajomník rezortu zahraničných vecí Rastislav Chovanec. Práve Eximbanka je oprávnenou inštitúciou na Slovensku, ktorá sprostredkúva podnikateľom informácie o možnostiach zapojenia sa do tendrov medzinárodných finančných inštitúcií, ako napríklad EBRD v rozvojových krajinách.
Exportný klub bol zameraný na prepojenie štátnych špičiek a diplomatov, inštitúcií určených na podporu slovenského exportu, ako napríklad Eximbanka či Európska banka pre obnovu a rozvoj a samotných firiem. Tie majú mať množstvo pozitívnych skúseností s pôsobením na západnom Balkáne a ohlasy na dobré skúsenosti prichádzajú aj z opačnej strany. „Našou úlohou je vytvoriť pre slovenské spoločnosti čo najlepšie podmienky, aby sa im podarilo zrealizovať obchodné zámery na teritóriách ich záujmu. Slovenská produkcia má na teritóriu západného Balkánu veľmi dobré meno a pozíciu už v súčasnosti,“...
B
(Zdroj: hnonline.sk)

Z alternatívnych pohonov štát plánuje podporiť zatiaľ iba elektrické autá

15. 11. 2019 Kúpu elektromobilov by mal štát podporiť už v najbližšej dobe. Ministerstvo hospodárstvo SR plánuje aktuálne v rámci automobilov na alternatívne pohony podporiť formou dotácií iba elektrické autá. "Zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR umožňuje v budúcnosti pristúpiť k podpore všetkých alternatívnych palív a kategórií vozidiel, ktoré sú v zákone uvedené. V najbližšom období plánuje rezort hospodárstva vyhlásiť výzvu len na podporu kúpy batériových a plug-in hybridných elektrických vozidiel kategórie M1 a N1.
V súčasnosti sa výzva na podporu vozidiel s iným alternatívnym pohonom nepripravuje," uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva Maroš Stano. Vláda pritom v stredu schválila revíziu a aktualizáciu Národného politického rámca pre rozvoj trhu s alternatívnymi palivami, v ktorom sú prvýkrát definované národné ciele pre rozvoj vodíka ako alternatívneho paliva. Jeho súčasťou je aj sedem nových opatrení týkajúcich sa tejto oblasti. Medzi ne patrí napríklad vytvorenie finančného mechanizmu na umožnenie podpory nákupu vozidiel s alternatívnym pohonom, ako aj podpora rozvoja infraštruktúry pre alternatívne palivá, či podpora využívania alternatívneho paliva CNG (stlačený zemný plyn) a LNG (skvapalnený zemný plyn) v doprave. Pôvodne pritom rezort v dokumente v rámci opatrení navrhoval i oslobodenie alebo zníženie spotrebnej dane zo zemného plynu v prípade stlačeného, ako aj skvapalneného zemného plynu použitého v doprave, ale aj dočasné oslobodenie od platieb diaľničného mýta pre vozidlá na pohon CNG alebo LNG do roku 2025. Obe opatrenia však z textu vypadli. Ako objasnil hovorca ministerstva Maroš Stano, dôvodom boli zásadné pripomienky rezortov dopravy a financií v rámci medzirezortného pripomienkového konania. Kúpu elektromobilov by mal štát podporiť už v najbližšej dobe. Výška príspevku na kúpu batériového elektromobilu bude 8 000 eur, v prípade plug-in hybridu to bude 5 000 eur. Získať ho budú môcť samosprávy, podnikatelia aj občania. Podrobnosti bude obsahovať program, ktorý rezort vyhlási ešte v tomto roku. Celková dotácia vo výške 5 mil. eur bude určená na kúpu osobných a ľahkých úžitkových vozidiel. Ministerstvo nadväzuje na pilotný projekt podpory kúpy ekologických vozidiel, ale v ešte výraznejšej forme. Kúpa elektromobilov bola v prípade pilotného projektu podporená sumou 3,5 mil. eur.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)

Realitné fondy budú ako dlhopisy

13. 11. 2019 Svetu profesionálnej správy financií sa na Slovensku darí. Až na výnimky je zhodnotenie peňazí vo fondoch združených v Slovenskej asociácii správcovských spoločností stabilne pozitívne, bez ohľadu na riziká v makroprostredí či v menovej politike hlavných centrálnych bánk sveta.
Odborná konferencia správcovskej asociácie, ktorá sa konala 7. a 8. novembra v hoteli Zochova chata pri Modre, prvýkrát ponúkla aj špeciálnu panelovú diskusiu o realitných fondoch na Slovensku.
(Zdroj: hnonline.sk)

Ukrajinský Naftogaz sa vyhráža Slovensku

11. 11. 2019 Ide o spor, ktorý sa vlečie už roky. Ukrajinská spoločnosť Naftogaz, ktorá je hlavným prepravcom plynu do Európskej únie, sa sporí s talianskou energofirmou IUGAS. Ešte v roku 2003 uzavreli dohodu, podľa ktorej má Naftogaz predávať IUGAS-u zemný plyn a dodávať ho do meracej stanice na hranici Ukrajiny a Slovenska. Avšak od mája 2007 Naftogaz plyn nedodával v dohodnutom objeme. Preto Taliani prípad posunuli na štokholmský arbitrážny súd. Ten rozhodol v ich prospech.
A teraz do celého prípadu vstupuje Slovensko. Naše súdy dali za pravdu Štokholmu a rozhodli, že ukrajinský plyn má na našom území zabaviť exekútor a „odovzdať“ ho Talianom. To sa dnes aj deje.
(Zdroj: hnonline.sk)

Zvýšenie bankového odvodu ohrozí stabilitu celej SK ekonomiky

8. 11. 2019 Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) zásadne nesúhlasia s predĺžením platnosti a zdvojnásobením bankového odvodu. Takýto krok podľa nich nezasiahne len bankový sektor, ale ohrozí stabilitu celej slovenskej ekonomiky.
Zamestnávatelia zároveň vyzývajú poslancov parlamentu, aby svojím konaním nezneisťovali domácich či zahraničných investorov účelovými populistickými opatreniami, ktoré sa navyše prijímajú v takom krátkom období pred koncom volebného cyklu. Zamestnávatelia uviedli, že dlhodobo upozorňujú na škodlivosť selektívneho zdaňovania vybraných skupín firiem, ktoré na Slovensku predstavujú špeciálne odvody bánk, poisťovní či subjektov pôsobiacich v regulovaných odvetviach.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Servác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner