Nákupné správanie Slovákov sa mení, častejšie nakupujú v kamenných obchodoch ako online
28. 9. 2023
Trendom je aj osobne prevzatie online objednávky v kamennej predajni.
Nákupné centrá a retailové parky zaznamenali v tomto roku vyššiu návštevnosť aj obrat ako vlani. Návštevnosť nákupných centier aj retailových parkov vzrástla oproti minulému roku o osem percent. Informovala o tom analytička Wood & Company Eva Sadovská s tým, že spotrebitelia sa opäť vrátili k nákupom v kamenných predajniach.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Samsungu končí strategický dodávateľ
20. 6. 2018
O neistom osude kórejského výrobcu Samsung na našom trhu sa s prestávkami hovorí už viac ako dva roky. Naposledy v súvislosti so zatvorením prevádzky vo Voderadoch. Tá podľa informácií HN stále funguje v obmedzenom režime a jej päťsto zamestnancov sa presunulo o pár kilometrov ďalej, do výrobného závodu v Galante. Aj keď investor viackrát deklaroval, že sa nechystá opustiť náš trh, správanie jeho samého, jeho strategických dodávateľov i samotných zamestnancov hovorí o niečom inom.
Samsung totiž konsoliduje, dodávatelia zatvárajú biznis a pracovníci začínajú pociťovať nepríjemnú neistotu vlastnej práce. „Svojho času Samsung vyrábal v Galante na 20 linkách. Pri oznámení o zatvorení Voderadov to bolo 15. Aktuálne by to malo byť menej ako 12,“ uvádza pre HN zdroj z výrobného prostredia. "Rozhodnutím presunúť výrobu do Galanty sme zaistili, že tu bude naša spoločnosť vyrábať televízne prijímače," tvrdí hovorca Samsungu Ján Nemašik. Situáciu na trhu indikuje hlavne správanie strategických dodávateľov. Podľa informácií HN končí s výrobou aj jeden zo strategických dodávateľov, a to nitrianska výroba kórejského výrobcu Seong Ji. Tá kvôli klesajúcej produkcii galantského Samsungu ku koncu júla prepustí 75 kmeňových zamestnancov. Okrem neho v tomto roku skončili aj spoločnosti KNP a Fine DNC.
HDP by tento rok mal dosiahnuť rast štyri percentá
20. 6. 2018
Hrubý domáci produkt (HDP) by v roku 2018 mal dosiahnuť 4 percentá, v budúcom roku 4,8 percenta a v roku 2020 úroveň 4 percent. Vyplýva to zo strednodobej predikcie Národnej banky Slovenska (NBS), o ktorej informoval viceguvernér NBS Ľudovít Ódor.
"V ďalšom období sa očakáva oživenie exportnej výkonnosti SR, ktorá by mala byť podporená vyšším zahraničným dopytom, ako aj rozširovaním produkcie v automobilovom priemysle. Vplyvom slabšieho vývoja v 1. štvrťroku by mala ekonomika SR dosiahnuť v tomto roku rast na úrovni 4 percent. V roku 2019 by sa tempo HDP malo zrýchliť na 4,8 percenta. Pre rok 2020 zostali predpoklady ekonomickej výkonnosti nezmenené na úrovni 4 percent," priblížil viceguvernér NBS. Trh práce podľa neho odrážal priaznivý makroekonomický vývoj a dopyt po pracovnej sile naďalej rástol silným tempom. Rast zamestnanosti sa však podľa očakávaní ďalej zmierňoval, pričom tento trend by mal pokračovať aj v ďalších rokoch. V súlade s doterajšími odhadmi by mala zamestnanosť vzrásť o 1,8 percenta v tomto roku a postupne spomaliť na dynamiku v blízkosti 1 percenta v horizonte predikcie. "Predpokladá sa, že zdrojom nárastu zamestnanosti by mali byť osoby tak z radov nezamestnaných, ako aj prílev pracovníkov zo zahraničia," poznamenal. V 1. štvrťroku 2018 sa podľa Ódora miera nezamestnanosti vyvíjala priaznivejšie v porovnaní s očakávaniami, čo naznačuje, že existuje priestor pre jej ďalší pokles až k úrovni 6 percent v roku 2020. Na trhu práce aj napriek tomu pretrváva nedostatok kvalifikovaných pracovných síl, čo sa prejavuje v postupnom prehrievaní trhu práce a v dynamickom raste miezd.
Slováci začínajú investovať, prvým krokom sú dlhopisy
18. 6. 2018
Ak sa pozrieme na porovnanie OECD, Slováci výrazne zaostávajú v zhodnocovaní svojich peňazí a väčšinou ich uchovávajú v hotovosti či na bežnom účte. Ešte stále totiž u nás platí najmä pravidlo, že je lepší vrabec v hrsti ako holub na streche, a teda je lepšie mať fyzické peniaze v ruke ako možné úrokové zvýšenia, ktoré so sebou prinášajú aj riziká. Situácia sa však začína meniť, no a prvým krokom na ceste sú investície do dlhopisov. To, aká je situácia v investovaní do dlhopisov na Slovensku a aké možnosti prináša, bolo témou tohtoročnej konferencie Kapitálový trh.
Kým priemerný Američan má viac ako polovicu svojho finančného majetku v investíciách, na Slovensku je to iba 11 percent. Príčinou je podľa Senior Sales Managera Saxo bank Romana Koděru naša história. Tradícia súkromného sporenia, ktorá funguje v anglosaskom svete už niekoľko storočí, tu chýba. „U nás prichádza až teraz, vlastne prvá skupina investorov bola počas prvej vlny privatizácie, nemala však veľmi dobré skúsenosti s investovaním a iba teraz sa k slovu dostávajú noví investori,“ vysvetlil. Rastúci trend badať predovšetkým v posledných rokoch. Ľudia totiž majú vďaka dobrej ekonomickej situácii viac voľných peňazí a rozmýšľajú nad rôznymi alternatívami, kde by ich mohli uložiť. Ďalším dôvodom tejto zmeny sú aj historicky nízke úrokové sadzby na termínovaných vkladoch, čo vedie ľudí hľadať výnosnejšie oblasti.
Slovensko má kľúč, ako si uchrániť stámilióny z plynu
15. 6. 2018
Keď ruský energetický gigant Gazprom postaví plynovod Nord Stream 2, bude sa plyn z Ruska dovážať priamo do Nemecka. A obíde tak Ukrajinu a aj Slovensko. Doteraz hrozilo, že Slovensko v dôsledku toho príde o 400 miliónov eur ročne. Taká je v súčasnosti suma tarifných poplatkov, ktoré získavame za prepravu plynu z Ukrajiny na západ a reverzným tokom naspäť. Len vlani takto slovenskou sústavou pretieklo takmer 64 miliárd kubických metrov zemného plynu.
Dnes vyzerá všetko inak. Hoci sa Moskva kvôli politickým a obchodným sporom dlhodobo snaží „ukrajinskú cestu“ obísť, silní európski hráči sa čoraz viac ozývajú, aby sa táto trasa zachovala. „Nemecká aj ruská strana si uvedomujú, že sa nedá len tak vylúčiť tranzit cez Ukrajinu a následne Slovensko. Musia udržať ukrajinskú vetvu,“ povedal v rozhovore pre HN minister hospodárstva Peter Žiga. Slovenský prepravca plynu Eustream sa chce podľa informácií HN stať súčasťou konzorcia, v ktorom majú byť okrem nás aj talianski či nemeckí partneri. „Výberový proces, ktorý riadi vláda Ukrajiny, naďalej prebieha a sme jeho súčasťou,“ potvrdil hovorca.