Najdôležitejšia položka v košíkoch – potraviny bude dražieť ďalej
8. 2. 2023
Nová makroekonomická prognóza ministerstva financií priniesla pozitívne správy. Rezort očakáva, že medziročná miera všeobecného rastu cien v tomto roku v celoročnom priemere poklesne pod dvojcifernú hodnotu.
„Inflácia sa aj vďaka kompenzačným opatreniam vlády v oblasti energetiky dostane na úroveň 9,8 percenta oproti očakávaniu z jesene, ktoré bolo na úrovni 13,5 percenta,“ povedal na tlačovej konferencii štátny tajomník rezortu Marcel Klimek.
Vládni analytici z Inštitútu finančnej politiky tiež predpokladajú, že medziročný rast cien ovplyvní do veľkej miery bázický efekt zo silného zdražovania v závere ...
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Záujem o úvery medziročne klesol
2. 9. 2010
Aj keď záujem podnikového sektora o nové úvery v júli 2010 rástol, celkove ich stavy medziročne klesali.
Uviedla to vo svojom materiáli určenom členom vlády Národná banka Slovenska. Objem nových úverov podnikom rástol v júli už druhý mesiac po sebe, medziročne o 16,9 %. Na náraste sa prejavil najmä vyšší záujem o úvery na nehnuteľnosti (o 148,9 %) v dôsledku sezónnosti.
Deficit bude vyšší, ako sa predpokladalo
2. 9. 2010
Verejné financie Slovenska v tomto roku skončia pravdepodobne s vyšším deficitom, ktorý by mal dosiahnuť 7,8 % výkonu ekonomiky, než predpokladala bývala vláda.
Ešte v šiestom mesiaci úrad očakával, že schodok dosiahne 6,98 % HDP; pričom predchádzajúca vláda na tento rok naplánovala deficit vo výške 5,5 % HDP. Podľa ministerstva je časť prekročenia deficitu spôsobená objektívne. Významná časť nenaplnenia rozpočtu je však spôsobená zlou prípravou rozpočtu na rok 2010. Predchádzajúca vláda očakávala vyrovnané hospodárenie samospráv, tým však tento rok výrazne klesli príjmy. Ďalšou príčinou zhoršenia bilancie je odstraňovanie dôsledkov záplav, ktoré tento rok postihli viaceré regióny Slovenska.
Ťažiari budú musieť vo 4Q znížiť ceny hutníckych komodít
31. 8. 2010
Svetové ceny kľúčových surovín na výrobu ocele v budúcom roku prvýkrát po roku prudkého rastu klesnú.
Spomalenie oceliarskej produkcie donúti ťažobné koncerny ponúknuť v nových štvrťročných kontraktoch výrazné zľavy. Analytici a zástupcovia ťažiari očakávajú, že železná ruda zlacnie v štvrtom štvrťroku o 10-15 % a ceny koksu sa znížia o 5-10 %.
Ekonomiky Číny a Japonska sa navzájom dopĺňajú
30. 8. 2010
Ekonomiky Číny a Japonska sa stali navzájom závislými. Uviedol to čínsky podpredseda vlády Wang Čchi-šan.
Obe krajiny navzájom spolupracujú v oblasti znižovanie energetickej náročnosti, ochrany životného prostredia, bezpečnosti potravín, kvality výrobkov a v budovaní zóny voľného obchodu medzi Čínou, Japonskom a Kórejskou republikou. V súčasnej dobe je ich vzájomná obchodná výmena väčšia, než bola pred vypuknutím svetovej finančnej a hospodárskej krízy.