Na Slovensku sa pripravujú investície do veternej energetiky za 1,4 miliardy eur
28. 3. 2023
V súčasnosti je na Slovensku päť veterných elektrární s celkovým výkonom 3 megawattov. Členovia SAPI v súčasnosti pracujú na projektoch s výkonom 1116 megawattov (MW), z toho pri projektoch s výkonom 509 MW podali už aj zámer pre posúdenie vplyvu stavby na životné prostredie (EIA). V rámci zvyšných projektov sa aktuálne posudzuje vhodnosť lokality, možnosti pripojenia, ale samozrejme sa aj diskutuje s priľahlými obcami a mestami.
Slovensko na poslednej priečke
V prípade ich dokončenia, ktoré by urýchlilo odstránenie stále existujúcich legislatívnych bariér, by tieto elektrárne mohli vyrábať elektrinu pre 736-tisíc slovenských domácností. Aj napriek dlhé roky neriešeným bariéram, ktoré dostali Slovensko na poslednú priečku v EÚ vo využívaní vetra, vidia firmy so skúsenosťami zo zahraničia potenciál rozvoja veternej energetiky u nás.
Susedné Rakúsko, Česká republika, Poľsko, ale aj ďalšie krajiny ekologickú výrobu elektriny z vetra intenzívne rozvíjali v čase, kedy sa v SR veterné elektrárne nestavali.
Viaceré projekty počítajú aj s využívaním batériových úložísk či tzv. Power-to-X riešeniami (zmena vyrobenej elektriny na vodík, či na syntetické palivá). Práve spomínané riešenia umožňujú optimálne využitie vyrobenej zelenej elektriny v čase, kedy je najviac potrebná...
J
(Zdroj: aktuality.sk)
Energetické Centrum porušilo zákon
8. 3. 2013
Spoločnosť Energetické Centrum porušila v rokoch 2010 až 2012 pri dodávkach plynu a elektriny viacero zákonných ustanovení, za ktoré jej hrozí pokuta do 10 miliónov eur.
K takému záveru došiel Úrad pre reguláciu sieťových odvetví na základe niekoľkomesačnej kontroly, ktorú inicioval na množiacich sa sťažností na komerčného dodávateľa.
Medzi najvážnejšími porušeniami bolo fakturovanie vyššej ceny za elektrinu ako boli schválené úradom, či zneužívanie splnomocnenia pre prípad jednorazového procesu zmeny dodávateľa. Firma tiež nedodávala úradu informácie tak, ako jej to predpisuje platná legislatíva.
Dlhodobo nezamestnaní budú na úradoch častejšie
8. 3. 2013
Hoci novela zákona o službách zamestnanosti ruší pravidelnú mesačnú periodicitu, v ktorej dnes musia evidovaní uchádzači o zamestnanie chodiť na úrad práce, dlhodobo nezamestnaní po tejto zmene nebudú chodiť na úrady menej.
Tí dokonca budú chodiť aj častejšie ako raz do mesiaca.
Podstatou zmeny je ušetriť od zbytočného šikanovania ľudí, ktorí sú nezamestnaní iba mesiac alebo dva. Takí často majú potrebné pracovné návyky, a pretože im chýba príjem z pôvodného zamestnania, sú sami motivovaní hľadať si zamestnanie.
Farmári môžu žiadať o dotácie na naftu
7. 3. 2013
Slovenskí poľnohospodári už môžu žiadať o finančnú podporu na naftu.
Pôdohospodárska platobná agentúra zverejnila výzvu na predkladanie žiadostí o podporu v roku 2013 formou dotácie na úhradu časti spotrebnej dane z minerálnych olejov, a to v termíne od 4. marca 2013 do 31. marca 2013.
Daňovo zvýhodnená nafta na rok 2013 totiž nebude farbená na červeno.
PPA poskytne dotáciu v sume 0,153 eura na liter minerálneho oleja, a to najviac do množstva 25,45 litra na hektár poľnohospodárskej pôdy obhospodarovanej žiadateľom, prípadne 54,3 litra na veľkú dobytčiu jednotku v chove.
Podľa nového zákonníka môže byť splatnosť faktúr najviac dva mesiace
7. 3. 2013
Od 1. februára 2013 platia viaceré zmeny, ktoré priniesol nový Obchodný zákonník.
Podľa neho nesmie zmluvná lehota na splatnosť záväzkov presiahnuť 60 dní od prijatia faktúry či iného dokladu.
Do právneho poriadku SR sa tak zapracovala Smernica Európskeho parlamentu a Európskej rady o boji proti oneskoreným platbám v obchodných transakciách. O niečo prísnejšie lehoty sa zaviedli v prípade ak je dlžníkom subjekt verejného práva. Subjekt verejného práva by si mal po novom splniť svoj peňažný záväzok v lehote 30 dní. Dohodou zmluvných strán môže byť lehota splatnosti predĺžená najviac na 60 dní.