Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Zákony života

Ak sa dnes už nedá spoľahnúť na veci, ako sa potom spoliehať na ľudí?!

Ak ste na dne, nevyskakujte, ale radšej sa dobre držte, aby ste sa cezeň nepreborili.

Na čo človek siahne, to pokazí. A to, na čo nedosiahne, sa zo strachu pred človekom pokazí samo.

(Murphyho zákonník)
Manželstvo je podnik

Manželstvo je omyl, ktorého by sa mal dopustiť každý muž. (Kessel)

Susedov trávnik sa nám vidí vždy zelenší ako náš. (Židovské príslovie)

Napriek neodškriepiteľnému pokroku v emancipácii žien, vďaka ktorému už ženy vedia fajčiť ako muži, piť ako muži i nadávať ako muži, sa v jednom pokrok nepohol ani o krok dopredu: mladé dievča treba vydať, zatiaľ čo mladého muža vydávať netreba...

(Zrnká úsmevu)
Mnoho je na svete mocného...

Nepoctivosť nikdy nenechá oddýchnuť si toho, v koho srdci prebýva. (Cicero)

Učme sa krotiť záľubu v prepychu a túžbu po sláve, pestovať v sebe striedmosť, mierniť hnev, pozerať sa na vlastnú chudobu kľudným zrakom a žiadať bohatstvo skôr od seba, ako od šťasteny. (Seneca)

Viac nás ničí vlastné pochlebníctvo, ako cudzie. (Seneca)

(Myšlienky bez cla)
Svetlá budúcnosť

Slovenský slord sa rozčuľuje: „A berte na vedomie, doktorko, že len čo sa postavím na nohy, nájdem si iného osobného lekára!“ „Ale prečo, vaše slordstvo_“ „Môjmu sluhovi Ďurovi ste na angínu predpísali tie isté lieky ako mne!“

Starý lord príde neskoro večer domov. Verný služobník Ďuro mu pomáha vyzliecť si kabát a pritom si potichu mrmle: „Tak čo ty starý krokodíl, už zasa si bol v bare nasávať a obchytávať mladé dievčatá, čo?“ Slord, inokedy hluchý ako poleno, naraz odpovie: „Nie, môj milý, nie. Dnes som si bol kúpiť naslúchací strojček.“

Mladá slady vysvetľuje pokladníčke v banke: „Ja viem, že podpis môjho muža na šeku je trochu roztrasený, ale vôbec som netušila, že sa tak roztrasie, keď naňho namierim revolver.

(Myšlienky bez cla)

Na Slovenku vznikne podnik na výrobu batérií do elektromobilov

8. 2. 2023 Súčasťou obchodného plánu americkej spoločnosti Hefei Gotion High-Tech Energy zo Silicon Valley je vytvoriť 100 gigawatthodín výrobnej kapacity batérií na zámorskom trhu do roku 2025. Slovenská spoločnosť podnikajúca v segmente vývoja a výroby prémiových batérií pre elektromobily InoBat bude pri vývoji komponentov spolupracovať s americkou spoločnosťou Hefei Gotion High-Tech Power Energy zo Silicon Valley.
Uviedli to po podpísaní memoranda v Bratislave. Spoločne budú pracovať na vývoji batériových článkov v novom výrobnom podniku s kapacitou až 40 gigawatthodín (GWh). "Veríme, že táto spolupráca prinesie obojstranne výhodné výsledky a vytvorí lepšiu budúcnosť v oblasti batérií," uviedol prezident americkej spoločnosti Steven Cai. Súčasťou obchodného plánu Gotion High-Tech je vytvoriť 100 GWh výrobnej kapacity batérií na zámorskom trhu do roku 2025 a pomôcť napredovať v medzinárodnom rozvoji spoločnosti v Európe. Vývojové spoločnosti InoBat a Hefei Gotion High-Tech Power Energy dodali, že ich dohoda je strategická. Zachovajú si, ako doplnili, svoje nezávislé podnikanie.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Podľa analytikov má euro najlepšie časy už za sebou

12. 8. 2009 Euro vraj už do konca roka nemá veľkú šancu rásť. Tvrdia to niektorí analytici, podľa ktorých má americká mena šancu získavať na úkor európskej. V prospech americkej meny hovorí možnosť rastu úrokových sadzieb, ale aj vývoj ekonomiky.
Podľa analytikov citovaných  agentúrou  Bloomberg, sa záujem investorov presunie v neprospech eura.  Podľa tejto agentúry ekonomika krajín eurozóny začína zaostávať za Spojenými štátmi.  Doteraz sa dolár oslaboval spolu s rastúcou chuťou investorov riskovať. Teraz by však mohlo dôjsť k zmene v správaní investorov.
Kým v minulosti optimistické piatkové štatistiky z amerického trhu práce viedli k výpredaju dolára a nákupu rizikovejších aktivít, v piatok to bolo naopak. Dolár sa po dobrej správe z trhu práce rozšíril.
Podľa jedného z analytikov v prospech dolára hovorí  očakávanie rýchlejšieho oživenia americkej ekonomiky oproti Európe. Vďaka  oživovaniu by americká centrálna banka mala  začať zdvíhať základné úroky skôr ako európska.  Úroky  sú v Spojených štátoch v súčasnosti blízke nule, kým Európska centrálna banka nastavila sadzby na jedno percento. Tým, že úrokové sadzby v USA nemajú kam klesať, pravdepodobne stúpnu skôr než v eurozóne. Otázkou zostáva, kedy trh začne stavať na ich rast.
(Zdroj: HNONLINE)

Oživeniu ekonomík by drahá ropa uškodila

11. 8. 2009 Ak zostanú ceny ropy nad úrovňou 70 USD za barel, alebo vzrastú vyššie, pri oživení globálnej ekonomiky to bude podľa hlavného ekonóma Medzinárodnej agentúry pre energetiku robiť problémy.


Ako ďalej uviedol pre  agentúru Reuters, neželá si,  aby Organizácia krajín vyvážajúcich ropu urobila kroky na zvýšenie cien ropy na škodlivé úrovne. Najbližšia schôdzka tejto organizácie sa má uskutočniť 9. septembra.
Podľa hlavného ekonóma by rozhodnutie, ktoré prijmú, malo podporiť  skôr ekonomické zotavenie, ako by malo utlmiť nádeje na zotavenie.
Cena nad 70 dolárov by uškodila najmä krajinám, ktoré musia ropu dovážať. Cena ropy sa od začiatku roka zvýšila na dvojnásobok, najmä kvôli očakávanému oživeniu globálnej ekonomiky.
(Zdroj: PRAVDA)

Časť ekonómov očakáva, že hospodárstvo by sa mohlo začať vzmáhať

10. 8. 2009 V druhom štvrťroku zaostala slovenská ekonomika opäť za vlaňajšími výsledkami, jej výkon sa prepadol približne v rovnakej miere ako začiatkom roka.


Vyplýva to z odhadov analytikov, oslovených ČTK. Ekonomika sa  borila s negatívnymi dôsledkami svetovej hospodárskej krízy, pre ktorú napríklad výrazne klesla produkcia priemyslu a stúpla nezamestnanosť.
Podľa jedného z politológov je rast ekonomiky dlhodobý proces. Časť ekonómov očakáva, že hospodárstvo by sa mohlo v ďalšom období začať postupne vzmáhať.
V priemere analytici predpokladajú, že hrubý domáci produkt (HDP) od apríla do konca júna klesol medziročne o 5,7 percenta.  Prvý prepad HDP pritom za uplynulých deväť rokov vykázal v  prvom kvartáli, keď si pohoršil o 5,6 percenta.  V druhom štvrťroku vlani si hospodárstvo  pripísalo 7,9-percentný rast.
Údaje o HDP za druhý kvartál zverejní štatistický úrad  vo štvrtok. K dispozícii bude len rýchly odhad o vývoji ekonomiky a zamestnanosti. Detailnejšie údaje štatistici uvoľnia začiatkom septembra.
Podľa ekonómov výkonnosť hospodárstva v druhom štvrťroku ovplyvní podobne ako v predchádzajúcich mesiacoch prepad zahraničného dopytu, pokles investícií aj spotreby domácností.
(Zdroj: HNONLINE)

Ekonomické vyhliadky krajín OECD sa zlepšujú

7. 8. 2009 Ekonomické vyhliadky 30 krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v júni 2009 ďalej zlepšili. Objavujú sa tiež signály, že pád hospodárstva USA, Británie, Nemecka a Kanady už dosiahol dno.



Kľúčový ukazovatel ďalšieho vývoja tzv. composite leading indicator (CLI) sa podľa najnovšej správy organizácie so sídlom v Paríži pre celý región OECD v júni zvýšil na 95,7 bodu z májových 94,5 bodu, aj keď v medziročnom porovnaní jeho hodnota ešte klesla o 5 bodov.
 
V júni CLI eurozóny  stúpol medzimesačne o 1,5 bodu na 98,7 bodu, ale oproti predchádzajúcemu roku sa znížil o 1,6 bodu. Júnový CLI  pre sedem najbohatších ekonomík sveta (USA, Kanada, Japonsko, Británia, Nemecko, Francúzsko, Taliansko) vzrástol na 95,1 bodu z májových 93,9 bodu a medziročne klesol o 5,9 bodu.
      
Na silné známky zlepšenia ekonomických vyhliadok krajín OECD v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, poukazuje júnový CLI.  Z Talianska a Francúzska prichádzajú silné signály o zlepšení prichádzajú z Talianska a Francúzska,  jasnejšie z Kanady, Nemecka, Británie a USA.  V júni 2009 CLI Slovenska  vzrástol na 90,7 bodu z májových 88,7 bodu. Pred rokom však bol ešte na úrovni 105 bodov.
 
Aj hospodárstva Číny a Indie pravdepodobne  už dosiahli dno a objavili sa tiež "nebadané" náznaky, že pád ekonomík Brazílie a Ruska sa už blíži ku dnu.
 
Na svojej  internetovej stránke informovali OECD a agentúra Reuters.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner