Minimálny vymeriavací základ zamestnanca
13. 3. 2023
Na rozdiel do ostatných skupín platiteľov poistného (osoby samostatne zárobkovo činné a dobrovoľne nezamestnané osoby) neexistuje u zamestnanca žiaden minimálny vymeriavací základ.
Zamestnancovi postačuje akýkoľvek čiastkový úväzok na to, aby uhrádzal poistné na verejné zdravotné poistenie zo sumy reálne vyplatenej z tohto úväzku. Kvôli tomuto nedostatku dochádzalo k špekulatívnym uzatváraniam pracovných pomerov, tieto osoby platili mesačne poistné na úrovni niekoľko eur a mali zabezpečené verejné zdravotné poistenie. Ak by nemali žiaden úväzok a boli by dobrovoľne nezamestnaní, vznikla by im povinnosť platiť poistné na úrovni minimálnej výšky odvodu, čo bola pre rok 2022 suma 79,31 eur.
Preto bol zavedený minimálny vymeriavací základ zamestnanca na rok, a to vo výške 12-násobku životného minima pre jednu plnoletú osobu. Ak zamestnanec nebol zamestnancom celé rozhodujúce obdobie, minimálny vymeriavací základ sa bude pomerne krátiť. Minimálny vymeriavací základ sa nevzťahuje na zamestnanca, ktorý je zároveň poistencom štátu (napr. poberateľ dôchodku).
Ak príjem zamestnanca nedosiahne úroveň minimálneho vymeriavacieho základu, zamestnanec bude musieť odviesť poistné na verejné zdravotné poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Povinnosť zamestnávateľa odvádzať poistné sa nemení. Zostala zachovaná aj odvodová odpočítateľná položka.
K
Čínskym podnikom v tomto roku stúpol zisk o 34,3 %
28. 3. 2011
Zisk čínskych priemyselných podnikov za prvé 2 mesiace v tomto roku dosiahol o 34,3% viac, ako v rovnakom období minulého roka.
Podľa centrálneho štatistického úradu bol prebytok 645,5 miliardy CNY (69,71 miliardy eur). V januári a februári 2010 bol však medziročný rast ich zisku v porovnaní s predchádzajúcim rokom 119,7 %. Úrad informoval, že údaje o zisku firiem, ktorých ročné výnosy dosahujú 20 a viac miliónov CNY, bude uverejňovať každý mesiac.
Analytici očakávajú ďalšie spomalenie rastu v ekonomike
28. 3. 2011
Bankoví analytici očakávajú v 1. štvrťroku 2011 ďalšie spomalenie rastu slovenskej ekonomiky.
Kým v poslednom kvartáli 2010 rástla podľa Štatistického úradu (ŠÚ) SR o 3,5-%, pre tento štvrťrok očakávajú analytici rast na úrovni 3,4 %. Analytici súčasne so spomalením rastu HDP očakávajú v aktuálnom štvrťroku mierne zrýchlenie medziročného rastu spotrebiteľských cien, a to na 3,4 %, čo je o 0,1 % viac, ako v predchádzajúcom kvartáli.
Štát navrhuje predať Slovak Telekome Nemcom
24. 3. 2011
Pre štát by bola najefektívnejšia možnosť, keby svoj 49-% podiel v spoločnosti Slovak Telekom predal majoritnému akcionárovi Deutsche Telekom AG.
Vyplýva to z Analýzy ekonomickej výhodnosti držania akcií, ktorú pripravili rezort financií a Fond národného majetku. Materiál vzala na vedomie vláda.
Fond chce začať s predajom teplárni čim skôr
24. 3. 2011
Privatizácia šiestich najväčších teplárenských spoločností, ktoré sú zatiaľ vo vlastníctve štátu, by sa mala uskutočniť predajom ich 100-% podielu formou verejnej súťaže s medzinárodnou účasťou.
Odporúča to Fond národného majetku v materiáli vypracovanom spoločne s ministerstvom hospodárstva a rezortom financií, ktorý vzal na vedomie vládny kabinet.