Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

O podnikateľoch

V podnikaní nie je žiaden experiment úplne zbytočný. Vždy sa dá použiť ako negatívny príklad.

K úspechu sa nedá dôjsť disciplinovaným čakaním v rade,

Ak sa všetko hrnie oproti vám, ste v nesprávnom prúde.

(Murphyho zákonník)
Hlúposti sa medze nekladú

Nič tak neškodí zdraviu, ako hlúpe nápady.

Je zdraviu škodlivé hovoriť iné, ako chcú počuť mocní. Kto chce byť "in" riadi sa vekmi osvedčeným pravidlom: "Kam vietor, tam plášť."

Veci, ktorých sa vzdáš, môžu byť použité proti tebe.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphyho rady

Ak pri predných dverách vykrikuje vaša žena, aby ste ju pustili dnu a pri zadných dverách šteká váš pes, otvorte najskôr psovi. Tým získate istotu, že aspoň ktosi stíchne.

Starý mládenec je muž, ktorý prepásol príležitosť znechuť znechutiť život jednej žene.

Jasná myseľ je neklamným príznakom slabej pamäte.

(Murphyho zrnká II)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Veľké oči vedú k prázdnemu žalúdku.

Porcia v cudzom tanieri vždy vyzerá väčšia a lepšia ako v tanieri vlastnom.

Sila, ktorú nemáme pod kontrolou, začne v prvom rade pôsobiť proti nám.

(Murphyho zákony v bájkach)
Človek a informácie

Kto verí tomu, čo počuje, je šťastný. Kto pochybuje, je múdry.

Všetky počítače vedie čakať tou istou rýchlosťou.

Ak v počítači nič nefunguje, ale váš diagnostický software hovorí, že je všetko v poriadku, ide o tzv. vládny vírus.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Mestá a obce dlhujú štátu milióny

13. 4. 2023 Z čoho ich zaplatia, stále nevedia. Pôžičky, ktoré dostali samosprávy ešte počas pandémie, treba tento rok zaplatiť. Únia miest Slovenska hovorí, že diskusie sú stále otvorené a riešenie hľadajú.Ešte v marci mestá a obce rokovali s povereným premiérom Eduardom Hegerom o úsporných opatreniach v súvislosti s energetickou krízou, kde požadovali podporu zo strany štátu.
Diskutovali aj o splatení pandemických pôžičiek, ktoré sa vyšplhali na desiatky miliónov eur. Samosprávy ich majú zaplatiť štátu už tento rok, lenže financie na to nemajú. Práve na téme bezúročných pôžičiek sa rokovania zasekli. „Koncové stanovisko nám premiér nedal, aj keď to opakovane všetky tri organizácie (ÚMS, SK8 a ZMOS) žiadali,“ vysvetľuje pre Aktuality.sk Jozef Viskupič zo Združenia samosprávnych krajov SK8. Do októbra 2020 štát požičal mestám a obciam viac ako 72 miliónov eur. Financie dostali obce, mestá a župy, ktoré čelili výpadkom príjmov počas pandémie. Tie použili na dofinancovanie bežných výdavkov, ktoré mali a aj na prípadné plánované investície. Aj keď od marcového rokovania medzi povereným premiérom a samosprávami uplynuli týždne, splatenie pôžičiek zostáva otvorenou témou. Práve ich odpustenie by pre samosprávy znamenalo výraznú finančnú pomoc v čase pretrvávajúcej energetickej krízy.
„Rokovania so zástupcami štátu prebiehajú neustále, naposledy bolo spoločné stretnutie pred veľkonočnými sviatkami, a to v stredu 5. apríla. Postupne sa blížime k zhode aspoň na čiastočnom riešení dopadov krízy na samosprávy,“ hovorí Daniela Piršelová z Únie miest Slovenska pre Aktuality.sk. Minimálna pžiadavka samospráv je taká, aby prišlo k odkladu splatnosti na neskoršie obdobie. Rokovania označila Únia miest Slovenska za konštruktívne.
Združenie miest a obcí Slovenska zas hovorí, že požadovali plošnú finančnú pomoc, nielen pôžičky, ktoré musí zaplatiť každý, komu bola pôžička poskytnutá. „Sme jediná krajina naokolo, kde mestá a obce dostali iba pôžičky, a preto naďalej trváme na tom, aby pôžičky boli zmenené na nenávratné finančné dotácie a aby štát prispel aj ostatným miestnym samosprávam,“ uvádza vo svojom stanovisku ZMOS.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Sprísnenie kritérií bánk pre poskytovanie hypoúverov zlepšilo disciplínu platiteľov

23. 6. 2009 Banky poskytovania hypoúverov neutlmili, sú len opatrné, keď sprísnili svoje kritériá pri posudzovaní týchto úverov. V prípade, že sú klienti ochotní podieľať sa na financovaní nehnuteľností aj vlastnými zdrojmi, budú ochotné vrátiť sa späť aj k 100-pecentným hypotékam.
Vyššiu obozretnosť bánk spôsobil nárast počtu klientov s problematickou platobnou disciplínou, od ktorých  možno očakávať nesplácanie úverov, exekúcie a dražby.
Obozretnosť vzbudzuje aj obava, že ľudia sa budú snažiť nedostatok peňazí riešiť prostredníctvom rôznych kreditných kariet.
Na Slovensku je v súčasnosti zhruba stotisíc bytov, ktoré čakajú na svojich majiteľov. Hodnota nehnuteľností sa prepadla niekde až o tretinu, ceny sa pohybujú zhruba na úrovni roka 2006. Ide najmä o nehnuteľnosti staršie.
Aj keď banky obmedzili financovanie developerských projektov, developeri zatiaľ z cien veľmi nespúšťajú a skúšajú, či Slováci budú ich ponuku akceptovať.
(Zdroj: HNONLINE)

Prepad stavebnej produkcie, zvyšovanie miezd pracovníkov

22. 6. 2009 V uplynulých mesiacoch sa prepad stavebnej produkcie v dôsledku svetovej hospodárskej krízy premietol aj do poklesu cien stavebných materiálov. Ceny stavebných prác sa však neznížili v dôsledku zvýšenia miezd pracovníkov.


Klesli ceny cementu, výrazne zlacneli niektoré typy ocele, keramických materiálov či doplnkových konštrukcií.  Podľa odhadov odborníkov produkcia stavebných firiem v krajine tento rok zaostane za vlaňajšími výsledkami o viac ako desatinu.
Pokles bol ovplyvnený najmä útlmom bytovej výstavby, ktorá tvorí najväčšiu časť zákaziek stavebných firiem. V posledných mesiacoch sa podniky púšťali menej aj do rekonštrukcií budov, pri ktorých sa viac využívajú dokončovacie a sanačné omietky. Ceny šli dolu o vyše 10 %.
Kríza zatiaľ neobmedzila výraznejšie stavbu ciest. Zamestnanosť a kondíciu ekonomiky poznačenú krízou by mali podporiť takzvané projekty verejno-súkromného partnerstva.
Ceny stavebných prác napriek zníženiu výkonnosti stavebníctva v posledných mesiacoch mierne rástli. Je to najmä dôsledok zvyšovania miezd pracovníkov. Tie sa v priemere zvýšili  na 534,26 €.
(Zdroj: PRAVDA)

Miliardár Soros vyhlásil, že najhoršia časť krízy už skončila

22. 6. 2009 Podľa amerického investora Georga Sorosa už najhoršia časť globálnej ekonomickej krízy skončila. Zároveň vyzval na vytvorenie medzinárodných pravidiel zameraných na dohľad nad svetovými trhmi.
Krízu označil za inú ako predchádzajúce krízy. Podľa jeho názoru bol systém až doteraz založený na falošných predpokladoch, že trhy môžu nezávisle získať naspäť svoju rovnováhu a systém sa koriguje sám. Táto kríza ukazuje potrebu regulácie v ekonomike, zameranú na kontrolu vzniku trhových bublín.
Zvládnutie súčasnej krízy  Soros spája so štátnymi zásahmi, vládnymi zárukami poskytnutými pre finančné inštitúcie a zvýšenými vládnymi výdavkami.
Soros preto podporuje protikrízové opatrenia americkej administratívy. Zároveň však upozorňuje, že po obnove úverového systému štát musí obmedziť svoju úlohy, pretože po zavedení vládnych stimulačných balíčkov vzniká riziko hyperinflácie.
Podľa jeho názoru by napríklad Poľsko a Maďarsko lepšie odolali súčasnej kríze, ak by boli členskými štátmi eurozóny.
(Zdroj: HNONLINE)

Realizácia investičných projektov SARIO dáva šancu novým pracovným miestam

22. 6. 2009 Všetky úrady práce signalizujú nárast počtu nezamestnaných. Nezamestnanosť sa môže do konca roka zvýšiť až na 14 %. K zlepšeniu týchto čísiel by mohlo dôjsť pomocou realizácie rozrobených investičných projektov Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). Keby sa ich všetky podarilo umiestniť na Slovensku, na trhu práce by mohlo vzniknúť až 30-tisíc nových pracovných miest.
Firmy v súčasnosti otvárajú alebo obsadzujú menej pracovných pozícií. Dôvodom  sú na jednej strane negatívne dosahy krízy na trh práce a na druhej strane zníženie fluktuácie. Prácu si ľudia začali viac vážiť, takže firmy nie sú nútené robiť časté výbery, čím sa výrazne znížila ponuka voľných pracovných pozícií. Tretím dôvodom je nestabilita odbytových trhov, ktorá firmy núti k vyššej opatrnosti. Preto firmy využívajú radšej lízing alebo brigádnicku prácu, ktorá je menej viazaná.
Problémy pri hľadaní práce budú mať v súčasnej dobe aj absolventi stredných a vysokých škôl, ktorí končia štúdium. Preto im analytici a odborníci z praxe odporúčajú využiť toto obdobie na ďalšie vzdelávanie. Vyhnú sa tým nielen zaradeniu do evidencie úradov práce ale v budúcnosti môžu zvýšiť svoje šance na trhu práce.
Odborníci zároveň upozorňujú, že v súčasnej dobe je len málo mladých ľudí ochotných a pripravených venovať sa výskumu. Absolventi by sa mohli dať napríklad na doktorandské štúdium. Kríza by sa mala stať priestorom na rast inovácií.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Urban, Vanesa
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner