Mestá a obce dlhujú štátu milióny
13. 4. 2023
Z čoho ich zaplatia, stále nevedia. Pôžičky, ktoré dostali samosprávy ešte počas pandémie, treba tento rok zaplatiť. Únia miest Slovenska hovorí, že diskusie sú stále otvorené a riešenie hľadajú.Ešte v marci mestá a obce rokovali s povereným premiérom Eduardom Hegerom o úsporných opatreniach v súvislosti s energetickou krízou, kde požadovali podporu zo strany štátu.
Diskutovali aj o splatení pandemických pôžičiek, ktoré sa vyšplhali na desiatky miliónov eur. Samosprávy ich majú zaplatiť štátu už tento rok, lenže financie na to nemajú. Práve na téme bezúročných pôžičiek sa rokovania zasekli. „Koncové stanovisko nám premiér nedal, aj keď to opakovane všetky tri organizácie (ÚMS, SK8 a ZMOS) žiadali,“ vysvetľuje pre Aktuality.sk Jozef Viskupič zo Združenia samosprávnych krajov SK8. Do októbra 2020 štát požičal mestám a obciam viac ako 72 miliónov eur. Financie dostali obce, mestá a župy, ktoré čelili výpadkom príjmov počas pandémie. Tie použili na dofinancovanie bežných výdavkov, ktoré mali a aj na prípadné plánované investície. Aj keď od marcového rokovania medzi povereným premiérom a samosprávami uplynuli týždne, splatenie pôžičiek zostáva otvorenou témou. Práve ich odpustenie by pre samosprávy znamenalo výraznú finančnú pomoc v čase pretrvávajúcej energetickej krízy.
„Rokovania so zástupcami štátu prebiehajú neustále, naposledy bolo spoločné stretnutie pred veľkonočnými sviatkami, a to v stredu 5. apríla. Postupne sa blížime k zhode aspoň na čiastočnom riešení dopadov krízy na samosprávy,“ hovorí Daniela Piršelová z Únie miest Slovenska pre Aktuality.sk. Minimálna pžiadavka samospráv je taká, aby prišlo k odkladu splatnosti na neskoršie obdobie. Rokovania označila Únia miest Slovenska za konštruktívne.
Združenie miest a obcí Slovenska zas hovorí, že požadovali plošnú finančnú pomoc, nielen pôžičky, ktoré musí zaplatiť každý, komu bola pôžička poskytnutá. „Sme jediná krajina naokolo, kde mestá a obce dostali iba pôžičky, a preto naďalej trváme na tom, aby pôžičky boli zmenené na nenávratné finančné dotácie a aby štát prispel aj ostatným miestnym samosprávam,“ uvádza vo svojom stanovisku ZMOS.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Výroba uhlia potrvá potrvá do konca roka 2035
30. 11. 2009
Podľa návrhu rezortu hospodárstva, významné postavenie slovenského uhlia v elektroenergetike by malo trvať aj po roku 2011, a to minimálne do roku 2020 s výhľadom do roku 2035. Podľa rezortu hospodárstva by prostredníctvom na Slovensku vyťaženého uhlia mali Tepelné elektrárne Nováky vyrobiť do konca roka 2035 viac ako 29 tisíc gigawatthodín elektrickej energie. Novácka tepelná elektráreň by mala spracovať takmer 35 tisíc kiloton slovenského uhlia.
Ak sa s návrhom ministerstva hospodárstva vláda SR stotožní, budú musieť Slovenské elektrárne, a.s. (SE), ktoré vlastnia tepelnú elektráreň v Novákoch, dodržať podiel vyrobenej elektriny z domáceho uhlia ako aj cenu elektriny vyrobenej z domáceho uhlia, ktorú stanoví Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR.
.
Na základe predĺženia významného postavenia slovenského uhlia pri výrobe elektriny Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. bude musieť zabezpečiť prednostný prístup a prednostný prenos elektriny vyrobenej z domáceho uhlia, ako aj sledovať podiel vyrobenej elektriny z domáceho uhlia na celkovej domácej spotrebe elektriny. Jednotlivé distribučné spoločnosti budú musieť tiež zabezpečiť prednostný prístup a prednostnú distribúciu elektriny vyrobenej z domáceho uhlia a prednostne dodávať elektrinu vyrobenú z domáceho uhlia v určenom objeme z celkového objemu elektriny dodanej koncovým odberateľom.
Ministerstvo hospodárstva sa rozhodlo predĺžiť významné postavenie domáceho uhlia pri výrobe elektrickej energie najmä kvôli udržaniu zamestnanosti v regiónoch s ťažbou uhlia a udržaniu bezpečnosti dodávok elektriny.
Lízingový trh odzrkadlil investičnú náladu a stagnuje
30. 11. 2009
Dynamika vývoja nových obchodov lízingových spoločností zostala voči 1. polroku 2009 v podstate nezmenená.
Z hľadiska objemu nových obchodov členovia Asociácie leasingových spoločností Slovenskej republiky (ALS) za 9 mesiacov tohto roka realizovali obchody za 1,128 miliardy eur (33,982 miliardy Sk), z čoho 60 miliónov eur (1,807 miliardy Sk) tvorilo financovanie nehnuteľností. Na lízingovom trhu sa tak dosiahlo približne 56 % objemu obchodov porovnateľného obdobia predchádzajúceho roku.
Podľa predsedu predstavenstva ALS je lízingový trh zrkadlom investičných nálad a očakávaní podnikateľských subjektov, ako aj správania sa spotrebiteľov. Podľa trendov a aktuálnych výsledkov sa dá predpokladať, že trh práve dosahuje svoje dno. Výsledky sú však v porovnaní s vývojom v okolitých krajinách regiónu podľa slov predsedu, lepšie.
V jednotlivých komoditách sa dynamika vývoja nového financovania mierne líšila. Zatiaľ čo z porovnateľných minuloročných obratov komodita strojov a zariadení dosiahla výšku 54 %, v prípade podnikateľských dopravných komodít to bolo 49 % (úžitkové automobily), resp. 42 % (nákladné vozidlá). Komodita osobných automobilov dosiahla až 70 % zo svojej minuloročnej výšky obratu, a je najmä vďaka menšiemu poklesu medziročného financovania u spotrebiteľov najmenej postihnutou komoditou. Z hľadiska splácania zmlúv už existujúcimi klientmi je táto komodita aj najbezpečnejšou tohtoročnou komoditou.
Nakoľko obozretné správanie sa zákazníkov začalo už približne v novembri 2008, v poslednom štvrťroku 2009 sa očakáva zmiernenie medziročného poklesu vývoja lízingového trhu. V roku 2010 sa predpokladá stagnácia veľkosti lízingového trhu na súčasných obratoch, prípadne iba jeho mierny rast jednociferným tempom voči obchodom z tohto roku.
Neoprávnená činnosť Happy Trend Ltd. o. z. Slovensko
27. 11. 2009
Národná banka Slovenska (NBS) upozorňuje na neoprávnenú činnosť spoločnosti Happy Trend Ltd. o.z. Slovensko. Spoločnosť si neplní svoje záväzky vyplývajúce z uzatvorených zmlúv a prijatých vkladov. Jej činnosť je predmetom šetrenia orgánov činných v trestnom konaní, na základe podnetov občanov, ktorí boli touto spoločnosťou poškodení.
Spoločnosť je registrovaná v Nitre ako organizačná zložka zahraničnej firmy na Slovensku a pôsobí tak, že získava od občanov peňažné prostriedky, ktoré má ďalej zhodnotiť. S vkladateľmi uzatvára prostredníctvom sprostredkovateľov uzatvára tzv. zmluvy o investovaní bez konkrétneho účelu s prísľubom zhodnotenia vložených peňažných prostriedkov. Podľa centrálnej banky má činnosť spoločnosti Happy Trend formálne charakter prijímania peňažných vkladov, ktoré sa majú ďalej zhodnotiť.
V tejto súvislosti NBS upozorňuje, že podľa zákona o bankách bez bankového povolenia nemôže nikto prijímať vklady, ak osobitný predpis neustanovuje inak a bez takéhoto povolenia nemôže nikto ani poskytovať z vkladov úroky alebo iné odplaty. Spoločnosť Happy Trend Ltd. o.z. Slovensko takéto, ani žiadne iné povolenie, ktoré by ju k tejto činnosti oprávňovalo, nemá. Uzatváraním predmetných zmlúv bez povolenia NBS spoločnosť koná v rozpore so zákonom o bankách.
Dopady krízy
26. 11. 2009
Na podnikoch a firmách sa svetová hospodárska kríza odráža hlavne v tom, že vytvárajú nižšiu pridanú hodnotu a zisky. Rast domácich príjmov a následne aj spotreby spomaľuje. Zamestnanosť klesá a rastie nezamestnanosť, mnohé investície sa pozastavili a znížil sa prílev priamych zahraničných investorov.
Takto charakterizoval dopady krízy guvernér NBS Ivan Šramko.
Očakáva tiež, že po kríze budú podniky zamestnávať menší počet zamestnancov ako predtým. Za prvoradú úlohu považuje prilákanie nových investorov, nové investície a udržanie zamestnanosti.