Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Nebo je v nebi

Narieka chorý Kohn: Cítim, že sa blíži moja posledná hodina! Sára, daj mi ešte pohár vody! Vody? Ale veď ty si vodu nikdy nemohol zniesť! No áno, ale na smrteľnej posteli sa teba pomeriť aj s úhlavným nepriateľom!

A čo to, pán Kohn, že vaša pani tak náhle zomrela? Čo jej bolo? Ale, ja ani sám neviem. Takto v noci ma zobudí a vraví: „Ty, Max, mne akosi nie je dobre.“ No a ja som jej povedal: „Ale, Sára, a komu je dnes dobre?!“

Keď si ťava rohy pýta, obyčajne príde o ucho. (Židovské príslovie)

(Zrnká úsmevu)
Deti naše poklady

Učiteľka sa pýta v škole malého Móricka: - Móricko, vraj sa vám narodili dvojčatá. Je to pravda? Áno prosím, A už vieš, ako sa budú volať? Ocko povedal, že Himl a Hergot

Prvú polovicu nášho života nás ruinujú naši rodičia, druhú naše deti. (Darrow)

Ak je mladosť chybou, tak sa jej veľmi skoro zbavíme. (Goethe)

(Zrnká úsmevu)
Ako sa správajú veci - VIII. večer

Príroda cíti k ľuďom odpor. Ak je na to čo i len jediná možnosť, príroda ti zaklame rovno do očí.

Ak hodnotíte pracovníka, tak pamätajte na to, že vaše hodnotenie má časovo omedzenú trvanlivosť.

Ak chcete zistiť, či je ešte včera alebo je už dnes, tak kontrolujte, či sa všetky rozbehnuté programy ešte stále vyplácajú.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Všetko má svoj koniec

Tajomstvom pružného postoja je nerozhodnosť.

Ak máš pochybnosti o budúcom vývoji, predpokladaj, že zlý trend bude pokračovať.

Život je najrozšírenejšia a najchytľavejšia pohlavná choroba, ktorá sa v sto percentách prípadov končí smrťou.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Dobrá rada stojí groš

Ortodoxní veriaci nachytali nového rabína, ako sa na ulici rozpráva s krásnym mladých dievčaťom: - Takého rabína, čo má pletky s dievčatami, tu nepotrebujeme! – hovoria mu pobúrene. – Ale priatelia, - tíši ich rabín. – Je predsa lepšie rozprávať sa s dievčaťom a myslieť na Všemohúceho, ako modliť sa k Všemohúcemu a myslieť pritom na dievča!

S gordickým uzlom sa trápili mnohí – a nič. Až prišiel jeden, ktorý si nelámal hlavu hlúposťami a problém rozpletenia uzla zmietol zo sveta jednou ranou dobre nabrúseného meča. Zdá sa, že keby viacerí nasledovali jeho príklad, bol by život oveľa jednoduchší.

Za skúsenosti platíme veľmi draho, hoci opotrebované ich môžeme dostať oveľa lacnejšie. (Židovské príslovie)

(Zrnká úsmevu)

Maloobchod dosiahol v auguste medziročný nárast tržieb o 0,7 percent

9. 10. 2024 Výsledok celého odvetvia najvýraznejšie potiahol zásielkový predaj. Predajcovia maloobchodu dosiahli v auguste 2024 medziročne vyššie tržby o 0,7 %. Medzimesačne poklesli tržby v maloobchode o 1 %, uviedol Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Medziročne vyššie tržby v stálych cenách dosiahli len 4 z 9 zložiek maloobchodu. Výsledok celého odvetvia najvýraznejšie potiahol zásielkový predaj (predaj mimo predajní, stánkov a trhov) s medziročným nárastom tržieb o viac ako pätinu. Tento segment bol ovplyvnený aj zmenou štruktúry a počtu podnikov zaradených do tejto kategórie. Naopak, v porovnaní s minulým rokom sa znížili tržby v podielovo najvýznamnejšej zložke maloobchodu hyper- a supermarketoch (nešpecializované predajne), a to o pol percenta.
Z ostatných zložiek vnútorného obchodu evidovalo medziročný nárast tržieb len ubytovanie, a to o 3 %. Tržby ostatných segmentov poklesli, v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov o 1,5 %, vo veľkoobchode o 4,2 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 5,4 %.
Tržby po sezónnom očistení v auguste medzimesačne rástli v predaji a oprave motorových vozidiel o 7,1 % a v ubytovaní o 11,3 %. Poklesli vo veľkoobchode o 0,1 %, v maloobchode o 1 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 1,5 %.
V súhrne za 8 mesiacov roka 2024 tržby medziročne rástli v maloobchode o 3,6 %, v ubytovaní o 1,5 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 0,9 %. Pokles tržieb zaznamenal predaj a oprava motorových vozidiel o 1,2 % a veľkoobchod o 3,1 %.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Export slovenských výrobkov rastie

16. 4. 2018 Okrem spoločnosti Lidl, prostredníctvom ktorej vyváža do zahraničia 43 slovenských dodávateľov, podporujú vývoz domácich produktov aj Kaufland, Tesco či Billa. A to prostredníctvom korporátnych značiek spomínaných reťazcov alebo pod vlastnými značkami výrobcov. Vďaka tomu si napríklad Maďari môžu kúpiť bryndzu či tofu zo Slovenska, Rakúšania pochutnať na našich syroch a Česi na domácich salámach či mliečnych výrobkoch.
Za posledný rok narástol export slovenských výrobcov prostredníctvom diskontného reťazca Lidl o 45 miliónov eur, čo predstavuje 20-percentný rast. Vyváža sa do desiatich krajín, medzi ktorými sú Česko, Maďarsko, Litva, Poľsko, ale aj Nemecko, Chorvátsko a Slovinsko. Medzi najväčších vývozcov patria značky Tatranská mliekareň, Agro Tami alebo výrobca papierovej hygieny SHP Harmanec. „Spoločnosť Lidl ako obchodný partner s jeho objemom predaja, čo sa týka exportu, patrí do top desiatky našich odberateľov,“ vyjadril sa Ján Husák, obchodný riaditeľ a člen Predstavenstva Tatranskej mliekarne.
(Zdroj: hnonline.sk)

Pokuty za dvojakú kvalitu potravín sú reálne

13. 4. 2018 Agrorezort upozornil aj na to, že dvojaká kvalita potravín je problémom tretiny krajín Európskej únie (EÚ), predovšetkým východnej časti. Európska komisia (EK) v stredu predstavila znenie balíka legislatívnych opatrení známych pod názvom Nová dohoda pre spotrebiteľov. Tento balík zavádza do smernice o nekalých obchodných praktikách na vnútornom trhu aj pojem dvojaká kvalita produktov. Tá sa stane konaním, za ktoré budú môcť národné orgány ukladať sankcie.
Slovensko je tak podľa ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej (nominantka SNS) o krok bližšie k pokutám za dvojakú kvalitu potravín. „Keď som na zasadnutí Rady ministrov poľnohospodárstva EÚ pred niečo viac ako rokom predstavila výsledky našich prvých testov a spustila tak boj proti dvojakej kvalite v EÚ, len málokto mi veril, že tento boj za spotrebiteľa je možné vyhrať. Dnes sa posúvame výrazne vpred a k pokutám za dvojakú kvalitu sme opäť o krok bližšie. Európska komisia pochopila, že je to vážny problém, ktorý v EÚ nemôžeme akceptovať,“ skonštatovala Matečná. Agrorezort upozornil aj na to, že dvojaká kvalita potravín je problémom tretiny krajín Európskej únie (EÚ), predovšetkým východnej časti. Dlhoročný problém. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR poukázalo na to, že menej mäsa, prírodných zložiek a viac umelých aditív pri rovnakých produktoch sa v takmer všetkých prípadoch týkalo nových členských krajín EÚ. Nová smernica EK by mala podľa agrorezortu takýmto praktikám zabrániť. Jej návrh stanovuje, že dvojaká kvalita je klamlivou činnosťou, ktorú budú môcť členské štáty postihovať. Zahŕňať bude nielen potravinárske, ale aj nepotravinárske produkty. „Zásluhou Slovenska sa o problematike dvojakej kvality potravín začalo diskutovať na najvyšších úrovniach EÚ. Tlak, ktorý sa nám podarilo vyvinúť s ďalšími dotknutými členskými štátmi, dnešným dňom vyúsťuje do celoeurópskeho legislatívneho riešenia problému, ktorý tu existoval roky,“ uviedla Matečná. Posudzovanie prípadov bude v kompetencii národných orgánov, na Slovensku bude za kontrolu potravín zodpovedná Štátna veterinárna a potravinová správa. Odlišné predpisy krajín. Výnimku by podľa agrorezortu mohli dostať produkty, ktorých rozdiely v zložení vychádzajú z odlišných predpisov krajín alebo sú ovplyvnené dostupnosťou a sezónnosťou použitých surovín. Výrobcom alebo distribútorom usvedčeným z uplatňovania dvojakej kvality by mali hroziť sankcie. Tie sa v prípade závažných prehreškov môžu vyšplhať až na 4 % ročného obratu, ktorý dosiahnu v každom dotknutom členskom štáte. Tieto zmeny musí ešte odobriť väčšina členských krajín v Rade EÚ. O návrhu bude paralelne rokovať aj Európsky parlament. Komisia plánuje budúci mesiac predstaviť spoločnú metodiku testovania dvojakej kvality, na základe ktorej budú môcť všetky členské krajiny postupovať jednotne pri skúmaní výrobkov. MPRV dodáva, že Slovensko uskutočnilo už dve série testov na dvojakú kvalitu potravín, pričom oba testy ju približne v polovici prípadov potvrdili.
(Zdroj: aktuality.sk)

Ľudia budú mať ťažkosti s hypotékami. Veľa času im neostáva

13. 4. 2018 Problémom sa stanú vlastné úspory. Od júna sa sprísnia pravidlá pre poskytovanie hypoték a k úverom sa dostane menej ľudí, vyplýva z analýzy Poštovej banky. Majú totiž nasporených málo peňazí a práve vlastne úspory budú po novom pri získavaní úveru ešte dôležitejšie než doposiaľ. Národná banka Slovenska chce sprísnením pravidiel predísť problémom pri splácaní pôžičiek. Práve neprimerané poskytovanie úverov na bývanie v USA spustilo ničivú hospodársku krízu v roku 2008.
Po novom bude môcť žiadateľ o úver dostať maximálne 90 percent z ceny bytu. Zriedkavejšie budú môcť banky poskytovať aj úvery nad 80 percent hodnoty nehnuteľnosti. Kto si v takom prípade bude chcieť kúpiť byt za 50-tisíc eur, mal byť mať vlastné úspory 10-tisíc eur. Lenže Slováci vo veku nad 35 rokov majú podľa Poštovej banky v priemere našetrených 4500 eur, mladší len zhruba 1700 eur. V priemere si tak nebudú môcť požičať ani ľudia, ktorí už dlhé roky pracujú. Platiť navyše začnú aj úverové stropy. Poštová banka tvrdí, že priemerne zarábajúci obyvateľ Bratislavy si bude môcť požičať najviac 86-tisíc eur, pričom aj v najlacnejšej časti hlavného mesta — v Petržalke — treba na dvojizbák v priemere viac než 105-tisíc eur. Kto sa chce sprísneniu vyhnúť, musí sa so žiadosťou o úver poponáhľať. Na strane druhej, ľudia by nemali ignorovať, že Slováci sa rýchlo zadlžujú. Podľa niektorých analýz začiatkom roka 2016 výška úverov prvýkrát v histórii prevýšila hodnotu úspor. Podľa iných štúdií suma našetrených ešte mierne prevyšuje pôžičky, ale podľa odborníkov zadlženosť Slovákov reálne rýchlo rastie.
(Zdroj: aktuality.sk)

Mladým hrozí problém s hypotékami

11. 4. 2018 Zmeny sa budú týkať prísnejšieho posudzovania príjmov pri nových žiadostiach o úver. Slováci si budú môcť požičať maximálne osemnásobok ročného príjmu. V prípade čistej priemernej mzdy za minulý rok je to približne 70-tisíc eur. Analytička Fincentra Zuzana Šimonová však spresňuje, že časť klientov dostane výnimku.
„Stále bude možnosť poskytnúť istú časť úverov presahujúcich túto hodnotu. Tento podiel sa bude len postupne znižovať. Od 1. júla tohto roku bude môcť túto hodnotu presahovať 20 percent nových úverov. Je to prakticky rovnaká úroveň, akú banky poskytujú aj v súčasnosti. Od leta sa teda neočakáva v podstate žiadny vplyv.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viola
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner