Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Život je obchod

Nie každý môže byť Rockefeller, ale každý to môže aspoň skúsiť.

V živote si človek svoju budúcnosť musí vybrať sám – a je to výber so zaviazanými očami z deravého klobúka. Napriek tomu, čas od času to vyjde...

Nie je umenie nakupovať, keď človek má peniaze. Ale kúpiť za päť prstov a šiestu dlaň dokáže len umelec.

(Zrnká úsmevu)
Zákony odkladania

Počet hypotéz, ktorými možno vysvetliť jeden javy, je nekonečný.

Ak nejaká myšlienka úspešne prejde cez všetky schvaľovacie komisie, tak sa ju vôbec neoplatí realizovať.

Celkové množstvo inteligencie na našej planéte je konštantné, napriek tomu, že počet obyvateľov stále rastie.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Aj koniec má svoj čas - posledný večer

Čas sa nedá skladovať - včerajší čas je nenávratne za horami a už nikdy sa nevráti. Najhoršie však je, že všetko chce svoj čas.

Vyložiť na činnosť naraz menej času ako je minimum, je bohapustým mrhaním času.

Transformovať krízu na rutinu sa dá tak, že krok za krokom zaznamenáme činnosť šéfa pri prekonávaní pôvodnej krízy a spracujeme ho do pracovného postupu.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Murphy a byrokrati

Ľudia v akomkoľvek systéme nerobia to, čo im systém prikazuje.

Základný zákon byrokracie hovorí, že: Čo nie je na papieri, to neexistuje.

Aby argument mohol byť akceptovaný, musí byť vyjadrený holou vetou a už na prvý pohľad musí byť jasné, že je nevyvrátiteľný.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Dobrá rada stojí groš

Dobrá rada stojí groš. Dve dobré rady stoja za dva groše. A tri dobré rady? Za figu borovú.

S gordickým uzlom sa trápili mnohí – a nič. Až prišiel jeden, ktorý si nelámal hlavu hlúposťami a problém rozpletenia uzla zmietol zo sveta jednou ranou dobre nabrúseného meča. Zdá sa, že keby viacerí nasledovali jeho príklad, bol by život oveľa jednoduchší.

Pýta sa mladý študent učeného profesora Kohna na rôzne náboženské záhady a nechápe hlavne jednu vec: - Ako to, že rabín má aj deti? Veď on nerobí nič iné, len študuje, vzdeláva sa a rozjíma. – To ti môžem vysvetliť. Večer, keď študuje a je už veľmi unavený, pristúpi k nemu štyridsaťtisíc anjelov. Dvetisíc anjelov ho vezme za hlavu, dvetisíc za nohy, dvetisíc za ruky a potom ho odnesú do postele k jeho manželke. – A čo robí tých ostatných tridsaťštyritisíc anjelov? – Tí sú na to, aby ho dotiahli z postele znovu ku knihe.

(Zrnká úsmevu)

Majú pred sebou stavebné firmy dobré obdobie?

21. 8. 2023 Veľké investičné fondy majú častokrát dobrý čuch na ďalší vývoj v ekonomikách. Dvojnásobne to platí u Warrena Buffetta, ktorý je jedným z najbohatších ľudí na svete a stabilne svojimi investíciami výrazne prekonáva priemer trhu.
Veľkí investori a fondy musia kvôli regulačným nariadeniam v USA zverejňovať zmeny vo svojich portfóliách a do 45 dňa od skončenia daného kvartálu tieto zmeny sa následne dostanú na verejnosť. Inak tomu nebolo ani teraz a v priebehu týždňa sme sa teda dozvedeli, ako vidí súčasnú situáciu napríklad aj spomínaný Warren Buffett.
Ten v portfóliu svojej spoločnosti Berkshire Hathaway nerealizoval žiadne významné zmeny, išlo skôr o menšie obchody. Zaujať ale môžu práve úplne nové nákupy troch veľkých amerických stavebných spoločností – D.R. Horton, NVR a Lennar. Investor pridal do portfólia akcie tejto trojky za zhruba 800 miliónov USD. Na prvý pohľad to vyzerá tak, že sa staviteľom domov dariť nebude, lebo sú úrokové sadzby vysoké.
Opak je ale pravdou a ich hodnota od začiatku roka vzrástla asi o 40 %. Vysoké úrokové sadzby totiž ochladzujú trh s postavenými nehnuteľnosťami, keďže predávajúci vyčkávajú kým za dom dostanú viac a kupujúci zase vyčkávajú, kým budú úrokové sadzby na kúpu nehnuteľností nižšie. Jedinou voľbou pre mnoho kupujúcich teda ostáva výstavba nových domov, ktorá je finančne dostupnejšia.
Dlhodobým problémom je v tejto oblasti aj nedostatočná ponuka, ktorá vyhnala ceny realít posledné roky veľmi vysoko. Spoločnosť Berkshire Hathaway má pod sebou aj viacero firiem z oblasti realít, majú teda dobrý prehľad o tom, čo sa na tomto trhu deje. Dané transakcie nemusel realizovať sám Buffett, ale niektorý z jeho investičných manažérov. Nič to ale nemení na tom, že sa tento investor a ľudia okolo neho málokedy mýlia a stavebný sektor v USA má teda pred sebou zrejme dobré obdobie...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Aj u nás začína éra bankrotov

7. 7. 2009 Zániku bude tento rok čeliť o polovicu viac podnikateľov ako v minulom období. Po letnom útlme sa očakáva, že do platobnej neschopnosti sa dostanú aj menší dodávatelia a firmy podnikajúce na domácom trhu.
Celková bilancia by mohla dosiahnuť 900 bankrotov. Najväčšie  problémy môžu očakávať strojári, doprava, textilný či hutnícky priemysel.
Kým západná Európa sa v oblasti platobnej disciplíny dostáva postupne z najhoršieho, situácia vo východnej Európe sa stále zhoršuje. 
Nižší dopyt znamená nižší predaj. V prípade, že tržby padajú o desiatky percent, podnikatelia nedokážu splácať záväzky. Po veľkých exportéroch sa tak do druhotnej platobnej neschopnosť budú dostávať ich dodávatelia a menšie firmy.
(Zdroj: SME)

Dobrá správa pre vodičov - očakáva sa zlacnenie palív

6. 7. 2009 Z poklesu cien ropy na svetových trhoch sa môže tešiť konečne aj slovenský vodič. Po niekoľkých mesiacoch zdražovania sa tento týždeň opäť očakáva zlacnenie palív.
Minulý týždeň cena ropy klesla pod 70 dolárov za barel (159 litrov) a ustálili sa aj pohonné látky na rotterdamskej burze.
 
Nafta aj benzín sa už niekoľko dní držia na takých úrovniach, ktoré umožňujú ich mierne zlacnenie. Benzíny by podľa odhadov mohli do polovice týždňa zlacnieť približne o 0,03 € za liter a nafta o 0,015 € za liter.



 
(Zdroj: HNONLINE)

Zmenu rozpočtu vláda odložila na september

3. 7. 2009 Doteraz nie je jasné, ako bude vyzerať. To, že prekročíme povolenú trojpercentnú hranicu deficitu je však už jasné.
Nie je to tragédia, pretože tak urobia takmer všetky krajiny únie. Analytici upozorňujú, že kým iné krajiny museli dotáciami zachraňovať aj banky, Slovensko tak robiť nemuselo. Preto porovnávať bilanciu nášho hospodárenia s ostatnými krajinami nemusí byť veľmi šťastné. Ekonómovia varujú pred zbytočným zadlžovaním krajiny, ktoré budeme v budúcnosti splácať drahšie.
(Zdroj: HNONLINE)

Oživenie ekonomiky možno očakávať na prelome rokov

3. 7. 2009 Kríza sa na Slovensku začala prejavovať už v poslednom štvrťroku minulého roka. Naplno sa však v reálnej ekonomike prejavila začiatkom roka. Znížil sa vývoj aj dovoz.
Optimistické odhady hovoria, že Európa sa bude z krízy dostávať už na prelome rokov. Na vysoké rasty však môže Slovensko nadlho zabudnúť. Ani životná úroveň nebude rásť tak rýchlo, ako v posledných rokoch.
Najpesimistickejší odhad na vývoj ekonomiky v tomto roku má zatiaľ rezort financií. Odhad predpokladá hlbokú recesiu na úrovni mínus 6,2 %. Dôvodom prepadu hospodárstva je výrazný výpadok vývozu. Slovensko exportuje do Európy takmer 95 % svojho vývozu. Najväčšími obchodnými partnermi Slovenska sú Nemecko a Česko. Vzhľadom k tomu, že kríza výrazne postihla aj tieto krajiny, neodoberajú od nás toľko, čo doteraz. K najpostihnutejším odvetviam patrí automobilový a strojársky priemysel.
Výroba dopravných prostriedkov sa oproti vlaňajšku  prepadla o viac ako polovicu. Ťahúňom ekonomiky zostáva najmä elektrotechnický priemysel, ktorý napriek kríze produkciu zvyšuje.
Podľa centrálnej banky by  nasledujúce mesiace už  nemali byť  pre slovenskú ekonomiku také zlé, ako prvý polrok. Eurozóna by sa z krízy mala začať zviechavať v priebehu prvého polroka budúceho roka.  K miernemu rastu by malo dôjsť aj na Slovensku.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner