Majú pred sebou stavebné firmy dobré obdobie?
21. 8. 2023
Veľké investičné fondy majú častokrát dobrý čuch na ďalší vývoj v ekonomikách. Dvojnásobne to platí u Warrena Buffetta, ktorý je jedným z najbohatších ľudí na svete a stabilne svojimi investíciami výrazne prekonáva priemer trhu.
Veľkí investori a fondy musia kvôli regulačným nariadeniam v USA zverejňovať zmeny vo svojich portfóliách a do 45 dňa od skončenia daného kvartálu tieto zmeny sa následne dostanú na verejnosť. Inak tomu nebolo ani teraz a v priebehu týždňa sme sa teda dozvedeli, ako vidí súčasnú situáciu napríklad aj spomínaný Warren Buffett.
Ten v portfóliu svojej spoločnosti Berkshire Hathaway nerealizoval žiadne významné zmeny, išlo skôr o menšie obchody. Zaujať ale môžu práve úplne nové nákupy troch veľkých amerických stavebných spoločností – D.R. Horton, NVR a Lennar. Investor pridal do portfólia akcie tejto trojky za zhruba 800 miliónov USD. Na prvý pohľad to vyzerá tak, že sa staviteľom domov dariť nebude, lebo sú úrokové sadzby vysoké.
Opak je ale pravdou a ich hodnota od začiatku roka vzrástla asi o 40 %. Vysoké úrokové sadzby totiž ochladzujú trh s postavenými nehnuteľnosťami, keďže predávajúci vyčkávajú kým za dom dostanú viac a kupujúci zase vyčkávajú, kým budú úrokové sadzby na kúpu nehnuteľností nižšie. Jedinou voľbou pre mnoho kupujúcich teda ostáva výstavba nových domov, ktorá je finančne dostupnejšia.
Dlhodobým problémom je v tejto oblasti aj nedostatočná ponuka, ktorá vyhnala ceny realít posledné roky veľmi vysoko. Spoločnosť Berkshire Hathaway má pod sebou aj viacero firiem z oblasti realít, majú teda dobrý prehľad o tom, čo sa na tomto trhu deje. Dané transakcie nemusel realizovať sám Buffett, ale niektorý z jeho investičných manažérov. Nič to ale nemení na tom, že sa tento investor a ľudia okolo neho málokedy mýlia a stavebný sektor v USA má teda pred sebou zrejme dobré obdobie...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Slovenský priemysel sa dostal z krízy
9. 2. 2011
Slovenský priemysel sa v minulom roku dostal z krízy . Produkcia podnikov v minulom roku vzrástla o 18,9 %, v roku 2009 spadla medziročne o 13,7 %.
V samotnom decembri 2010 medziročné tempo rastu priemyslu zrýchlilo na 19,7 % z novembrových 17,3 %.Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia v decembri 2010 oproti novembru 2010 zvýšila o 0,4 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
Oživenie stavebnej produkcie nepriniesol ani rok 2010
9. 2. 2011
Rok 2010 opäť nepriniesol oživenie stavebnej produkcie na Slovensku. Tá sa v porovnaní s rokom 2009 prepadla o 4,7 % na úroveň 5,54 miliardy eur.
Podľa aktuálneho Štatistického úradu SR sa produkcia realizovaná stavebnými firmami na Slovensku vlani znížila o 3,4 % na 5,39 miliardy eur. Oveľa väčší prepad v stavebnej produkcie bol však zaznamenaný stavebnými firmami v zahraničí, medziročne o 34,8 % na 146,1 milióna eur.
Minuloročné úspory ľudí v treťom pilieri zhodnotili DDS v priemere o 1,9 %
8. 2. 2011
Doplnkové dôchodkové spoločnosti (DDS) zhodnotili počas celého minulého roka úspory ľudí v treťom pilieri v priemere o 1,9 %.
Zhodnotenie jednotlivých spoločností sa pohybovalo od 0,2 % po 3,2 %. Uvádza to Asociácia dôchodkových správcovských spoločností v pripomienkovom konaní k Analýze dlhodobej udržateľnosti dôchodkového systému na Slovensku.
S&P znížila Japonsku rating
27. 1. 2011
S&P znížila Japonsku ratingMedzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's Ratings Services znížila hlavný devízový rating Japonska na stupeň AA mínus, zatiaľ čo doteraz hodnotila záväzky tretej najväčšej ekonomiky sveta na stupni AA.
Japonsko patrí k najviac zadĺženým krajinám vyspelého sveta. Cena zlata v japonských jenoch bezprostredne po správe vzrástla na nový rekord 111.381 jenov za trójsku uncu. Agentúra varovala, že pomer dlhu krajiny k výkonu jej ekonomiky sa do budúcnosti zvýši výraznejšie, než S & P predpokladala. Výhľad ratingu však zostáva stabilný, čo znamená, že agentúra v dohľadnej dobe so žiadnou ďalšou zmenou nepočíta.