Majú pred sebou stavebné firmy dobré obdobie?
21. 8. 2023
Veľké investičné fondy majú častokrát dobrý čuch na ďalší vývoj v ekonomikách. Dvojnásobne to platí u Warrena Buffetta, ktorý je jedným z najbohatších ľudí na svete a stabilne svojimi investíciami výrazne prekonáva priemer trhu.
Veľkí investori a fondy musia kvôli regulačným nariadeniam v USA zverejňovať zmeny vo svojich portfóliách a do 45 dňa od skončenia daného kvartálu tieto zmeny sa následne dostanú na verejnosť. Inak tomu nebolo ani teraz a v priebehu týždňa sme sa teda dozvedeli, ako vidí súčasnú situáciu napríklad aj spomínaný Warren Buffett.
Ten v portfóliu svojej spoločnosti Berkshire Hathaway nerealizoval žiadne významné zmeny, išlo skôr o menšie obchody. Zaujať ale môžu práve úplne nové nákupy troch veľkých amerických stavebných spoločností – D.R. Horton, NVR a Lennar. Investor pridal do portfólia akcie tejto trojky za zhruba 800 miliónov USD. Na prvý pohľad to vyzerá tak, že sa staviteľom domov dariť nebude, lebo sú úrokové sadzby vysoké.
Opak je ale pravdou a ich hodnota od začiatku roka vzrástla asi o 40 %. Vysoké úrokové sadzby totiž ochladzujú trh s postavenými nehnuteľnosťami, keďže predávajúci vyčkávajú kým za dom dostanú viac a kupujúci zase vyčkávajú, kým budú úrokové sadzby na kúpu nehnuteľností nižšie. Jedinou voľbou pre mnoho kupujúcich teda ostáva výstavba nových domov, ktorá je finančne dostupnejšia.
Dlhodobým problémom je v tejto oblasti aj nedostatočná ponuka, ktorá vyhnala ceny realít posledné roky veľmi vysoko. Spoločnosť Berkshire Hathaway má pod sebou aj viacero firiem z oblasti realít, majú teda dobrý prehľad o tom, čo sa na tomto trhu deje. Dané transakcie nemusel realizovať sám Buffett, ale niektorý z jeho investičných manažérov. Nič to ale nemení na tom, že sa tento investor a ľudia okolo neho málokedy mýlia a stavebný sektor v USA má teda pred sebou zrejme dobré obdobie...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Slovenská ekonomika mierne pribrzdila
15. 11. 2017
Spomedzi krajín V4 rástlo Slovensko v treťom kvartáli najpomalšie. Podľa Štatistického úradu sa rast oproti druhému štvrťroku spomalil z 3,7 na stále solídnych 3,3 percenta. Rovnaké číslo nám na koniec roka odhaduje vo svojej jesennej prognóze aj Európska komisia.
Analytici odhadujú, že motorom rastu je domáci dopyt, najmä spotreba domácností. „Pomáha tomu priaznivý vývoj na trhu práce, teda pokles miery nezamestnanosti, rast zamestnanosti a reálnych miezd, ktorý prispieva k zvyšovaniu disponibilného príjmu domácností,“ vysvetlila analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová. Ako dodala, veľmi dobre sa darí aj Nemecku, ktoré ako náš hlavný obchodný partner rastie najrýchlejšie od začiatku roku 2014.
Investície Slovákov výrazne rastú
13. 11. 2017
O Slovákoch sa hovorí, že sú konzervatívni investori. Ako ukazuje analýza Slovenskej asociácie správcovských spoločností, od roku 2010 do roku 2017 u nás stúpol podiel investorov do zmiešaných a akciových fondov. A to z 20 na 60 percent. Na konferencii Kolektívne investovanie na Slovensku 2017 odznela aj informácia, že sme dokonca prekonali priemer v krajinách Európy.
V krajinách EFAMA podľa štatistiky investovalo do akciových a zmiešaných fondov 55 percent osôb. Údaje sú za obdobie do konca septembra 2017. Na porovnanie, v roku 2010 bola výška investície do týchto produktov na európskej úrovni takmer rovnaká, kým u nás výrazne stúpla. „Celkový majetok pod správou Slovenskej asociácie správcovských spoločností je takmer 8,5 miliardy eur,“ ozrejmil Ivan Znášik, výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Oproti minulému roku zaznamenala spoločnosť nárast vo výške 9,5 percenta. Najväčší objem majetku sa pritom nachádza v zmiešaných fondoch a tvorí až 40,5 percenta. Naopak, odlev finančných prostriedkov zaznamenali tento rok dlhopisové fondy. Aktuálne tvoria objem vo výške 21,7 percenta. Posledným z rozšírených typov sú realitné fondy, do ktorých Slováci investujú čím ďalej, tým viac. Aktuálne ide o necelých 15 percent.
Inflácia vyletela na štvorročné maximum
13. 11. 2017
Ceny tovarov a služieb na Slovensku tento rok v októbri rástli najrýchlejšie od jari 2013. Tempo medziročnej miery inflácie zrýchlilo na 1,7 percenta z 1,6 percenta v septembri, informoval Štatistický úrad. Ekonómovia v priemere očakávali, že inflácia sa v októbri udrží na septembrovej úrovni.
Rast v medziročnom porovnaní zaznamenali ceny takmer vo všetkých sledovaných kategóriách. Mierne zlacnelo bývanie a energie, rovnako ako nábytok a vybavenie domácností. Potraviny, ktoré spolu s energiami majú značný podiel na spotrebiteľskom koši pre výpočet inflácie, zdraželi medziročne o 6,5 percenta. To bol najrýchlejší rast za posledných viac ako šesť rokov. Slovensko zaznamenalo v rokoch 2014 až 2016 defláciu, spotrebiteľské ceny tak v priemere klesali. Národná banka Slovenska v poslednej prognóze odhadla, že tempo rastu spotrebiteľských cien na Slovensku bude v nasledujúcich rokoch zrýchľovať. Inflácia by sa z tohto roku očakávaných 1,2 percenta mala dostať už v budúcom roku na úroveň dvoch percent.
Priemysel v septembri rástol o 2,3 %
10. 11. 2017
Priemyselná produkcia v septembri medziročne vzrástla o 2,3 %. Vývoj ovplyvnil rast v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 9,7 %, priemyselnej výrobe o 1,8 % a pokles v ťažbe a dobývaní o 6,6 %. V piatok o tom informoval Štatistický úrad SR.
Zo špeciálnych zoskupení priemyselných odvetví, ktoré sa najviac podieľali na celkovom raste produkcie, najvýznamnejšie zvýšenie zaznamenali výroba kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 14,3 %. Vzrástla aj dodávka elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 9,7 %, či ostatná výroba, oprava a inštalácia strojov a zariadení o 10 %. Celkovú produkciu ovplyvnil pokles hlavne vo výrobe dopravných prostriedkov o 1,8 %, či vo výrobe počítačových, elektronických a optických výrobkov o 6,6 %. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia v septembri oproti augustu zvýšila o 0,9 %. Od začiatku tohto roka vzrástla priemyselná produkcia medziročne o 4,2 %, v tom v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 7,3 % a v priemyselnej výrobe o 4 %. Produkcia klesla v ťažbe a dobývaní o 1,5 %.