Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Sláva a peniaze...

Naše zásady končia obvykle tam, kde sa rozchádzajú s našimi úmyslami. (Karel Kryl)

Ten najpomalší, ktorý nestratil cieľ z očí, ide ešte stále rýchlejšie než ten, ktorý blúdi bez cieľa. (G. E. Lessing)

V porovnaní so schopnosťou rozumne si rozvrhnúť prácu na jeden deň je všetko ostatné detskou hrou. (JohannWolgang von Goethe)

(Myšlienky bez cla)
Všeobecné ustanovenia

Skazené veci vyzerajú vždy lepšie, ako tie neskazené.

Človek musí vždy robiť viac vecí naraz a vždy sa najskôr pustí do takej, ktorá sa potom ukáže byť plne zbytočnou.

Matka príroda je macocha.

(Murphyho zákonník)
Život je smiešny

Psychiater upokojuje neúspešného podnikateľa: „Vôbec netrpíte komplexom menejcennosti, iba správne hodnotíte svoje schopnosti!“

Otec krúti hlavou nad synovým vysvedčením. Syn hovorí s účasťou: „Čo si myslíš, otecko? Na vine sú dedičné vlastnosti, alebo zlý vplyv okolia?“

Synček sa spytuje otecka: „Otec, čo je to civlizácia?“ „Keď si pustíš televízor, aby si sa dozvedel, aké je počasie, namiesto toho, aby si vybehol z chalupy pozrieť sa na oblohu.“

(Myšlienky bez cla)
Úvod k Murphyho večerom

Z času na čas sa človek potkne o pravdu, ale najčastejšie vstane a ide bez obzretia ďalej.

Ak vidíte niekoho od pľúc nadávať, určite ide o jehodného z dlhého radu obdivovateľov Murphyho zákonov, ktorý si overil platnosť zákona: Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to pokazí.

Múdreho fajka inšpiruje a hlupákovi nahrádza cumlík.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Otázky na rádio Jerevan

Čo to je manna nebeská? Niečo, čo vám padne do huby bezpohnutia prstom, podobne, ako štátny podnik privatizérovi.

Platí ešte: „Chudoba cti netratí“? Platí, ale všetko ostatné je za peniaze.

Kto bol prvým podnikateľom? Boh, pretože tiež začínal z ničoho a napriek tomu, že je vševedúci, nevedel, do čoho ide a čo sa z toho vyvrbí. Námietka z daňového úradu: To nie je pravda, pretože: 1. Podnikanie je opakovaná činnosť s cieľom vytvoriť zisk. Nebolo dokázané, že by sa stvorenie opakovalo. Nie je dokázané, že by ku stvoreniu sveta došlo s cieľom vytvorenia zisku. 2. Dodnes sa nenašlo príslušné daňové priznanie. Najstaršie daňové priznanie podal akýsi Judáš Iškariotsky, kde priznal príjem 30 strieborných. Daň nezaplatil, lebo náklady prevýšili výnosy. Námietka voči námietke (Únia tiež podnikateľov): Ako vždy, daňový úrad nevie, o čom je reč. Akt stvorenia sa predsa pravidelne opakuje.

(Myšlienky bez cla)

Letná sezóna a pocovidové obdobie prinášajú zisky

13. 6. 2022 Priemerná nominálna mesačná mzda v apríli 2022 medziročne vzrástla vo všetkých desiatich sledovaných činnostiach. Najvýraznejšie sa zvýšili mzdy v ubytovaní (o 29,7 percenta na 908 eur) a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev (o 13,1 percenta na 630 eur). Informoval o tom Štatistický úrad.
Dvojciferný rast miezd bol zaznamenaný aj v stavebníctve (o 11,9 percenta na 896 eur), predaji a oprave motorových vozidiel (o 11,6 percenta na 1 229 eur) a v maloobchode (o 11,3 percenta na 944 eur).
Najnižší rast miezd bol v odvetví, v ktorom sú dlhodobo najvyššie zárobky v krajine, v informačných a komunikačných činnostiach (o štyri percenta na 2 276 eur). V priemysle, kde je zamestnaných najviac ľudí, mzdy oproti aprílu 2021 vzrástli o sedem percent.
Po zohľadnení vysokého rastu spotrebiteľských cien (inflácie) sa reálne mzdy zvýšili len v troch z 10 sledovaných odvetví, najviac v ubytovaní, a to až o 16 percent.
Uvedený rast je reakciou na pokračujúci rozbeh po takmer úplnom pandemickom zastavení služieb, a tiež skutočnosti, že dlhodobo v tomto sektore ekonomiky sú zárobky zo všetkých odvetví najnižšie.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Zvýšenie príplatkov za prácu skomplikuje situáciu zamestnávateľov

18. 1. 2018 Z krátkodobého hľadiska sa to najviac prejaví v sektoroch, ktoré sú náročné na víkendovú prácu. Menej nových pracovných miest, slabšia pružnosť trhu práce, či zhoršenie podmienok pre nízkokvalifikovanú pracovnú silu nájsť si zamestnanie. Tieto riziká predstavuje zvýšenie príplatkov za prácu, ktoré má priniesť novela Zákonníka práce z dielne poslancov vládneho Smeru-SD.
Zníži sa pružnosť zamestnávania. Upozorňuje na to Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (Iness). Taktiež sa môže zhoršiť pozícia Slovenska v rámci Indexu pružnosti zamestnávania. Zamestnávatelia môžu pristúpiť k tomu, že nebudú zvyšovať bežné mzdy, aby spoločne s príplatkami ostali na podobných alebo len o trochu vyšších mzdových nákladoch ako majú v súčasnosti. "Zvýšenie príplatkov skomplikuje situáciu zamestnávateľov, skomplikuje to ich biznis plány a zníži sa pružnosť zamestnávania, teda ich ochota vytvárať pracovné miesta a rozširovať výrobu," skonštatoval na dnešnom stretnutí s médiami analytik Iness Radovan Ďurana. Zvýšenie príplatkov sa však nedotkne všetkých firiem rovnako. Postihnuté môžu byť najmä sektory z oblasti maloobchodu, reštauračných či hotelových služieb, alebo iných sektorov, kde sú nízke mzdy. "Z dlhodobého hľadiska to platí pre celý trh. Z krátkodobého hľadiska sa to najviac prejaví v sektoroch, ktoré sú náročné na víkendovú prácu, v sektoroch, ktoré nie sú tak ziskové a kde zamestnanci nemajú tak silnú vyjednávaciu pozíciu a zvlášť vysoké mzdy," doplnil Ďurana. V niektorých sektoroch už kolektívne zmluvy určujú príplatky, takže tam sa to nemusí prejaviť vôbec. V iných sektoroch zase zamestnávatelia môžu pristúpiť k tomu, že nebudú zvyšovať bežné mzdy, aby spoločne s príplatkami ostali na podobných alebo len o trochu vyšších mzdových nákladoch ako majú v súčasnosti. Bude to závisieť od schopnosti zvyšovať tržby," myslí si Ďurana s tým, že firmy môžu byť aj menej ochotné prijímať nových zamestnancov."Príplatky budú v plnej miere a bez problémov vyplácať firmy, ktoré už v súčasnosti vyplácajú vysoké mzdy a kvôli ich vysokej produktivite a ziskovej marži je pre nich víkendová práca dôležitá a nevyhnutná. Ich to ovplyvní málo. Veľký problém to bude pre zamestnávateľov s nízkymi mzdami. Je otázne, či zamestnanci reálne dostanú ten viac ako 10-% nárast, ktorý príplatky predstavujú," uviedol Ďurana. Utrpí aj trh práce Rast príplatkov však podľa Iness môže prispieť aj k zhoršeniu pružnosti trhu práce. Ak by navrhované zmeny prijal parlament definitívne, znamenalo by to posun Slovenska v rebríčku Indexu pružnosti zamestnávania. Slovensko by sa tak z aktuálneho 26. miesta dostalo až na 36. miesto.Tento index je posudzovaný na základe údajov Svetovej banky a zahŕňa 41 krajín v rámci Európskej únie a Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD)."Nízka pružnosť zamestnávania znamená, že na trhu vzniknú dve skupiny zamestnancov. Jednou sú tí, ktorí sú vo veľkých, obzvlášť výrobných firmách s vyššími mzdami, ktorým Zákonník práce zvyšuje ochranu. Druhou skupinou sú študenti, nízkokvalifikovaní ľudia alebo matky, ktorí nemajú tieto výhody veľkých podnikov. Pre nich bude vznikať menej pracovných miest, alebo miesta s nižšími mzdami," predpokladá Ďurana. amestnávatelia tiež môžu byť menej ochotní prijímať nízkokvalifikovaných ľudí.
(Zdroj: sme.sk)

Prehodnotia pokuty pre lekárov, ktorí sa nestíhajú pripojiť do ezdravia

18. 1. 2018 Šéf Národného centra zdravotníckych informácií reaguje na výhrady lekárov slovami, že ezdravie nemá smrteľnú chorobu. Elektronické zdravotníctvo nemá podľa šéfa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Petra Blaškovitša žiadnu chronickú ani smrteľnú chorobu. Problémy, na ktoré v utorok upozornili ambulantní lekári, označil za detské choroby.
Podľa jeho slov technické problémy nie sú plošné, sú riešiteľné a pod kontrolou. To, že sa ezdravie od januára podarilo naostro spustiť, považuje Blaškovitš za úspech. "Na to, v akom stave sme ho našli," poznamenal s tým, že za spustením je tvrdá práca. "Systém sa nám podarilo nasadiť, funguje, je nám úplné jasné, že má svoje detské choroby a je to úplné prirodzené," doplnil s tým, že to tak býva pri každom projekte takéhoto rozsahu. Podotkol, že nemožno od prvého dňa očakávať absolútne bezchybný priebeh. Zmena legislatívy .Blaškovitš avizoval, že NCZI pripravuje kompletnú zmenu legislatívy súvisiacu s elektronickým zdravotníctvom. Týkať sa má najmä sankcií pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktoré im podľa súčasnej právnej normy hrozia, pokiaľ sa do ezdravia nepripoja. Ide o jednu z požiadaviek ambulancií, ktoré na zrušenie sankcií viackrát vyzývali. Blaškovitš tiež priznal, že informovanie lekárov v súvislosti so spúšťaním ezdravia mohlo byť lepšie. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) si nemyslí, že štát podcenil situáciu so spustením ostrej prevádzky ezdravia. Ide podľa neho len o "ľahké pôrodné bolesti". Tvrdí však, že vec zrejme podcenili niektorí lekári. "Pretože si prihlásenie do systému nechali na poslednú chvíľu," povedal s tým, že mnohí o elektronické karty žiadali tesne pred vypršaním termínu. Drucker však nevidí žiaden problém v tom, keď poskytovatelia zdravotnej starostlivosti dostali kartu prvé januárové týždne. Mnohí podľa neho tiež používajú skoro totožné softvéry čo predtým, "len došlo k drobným úpravám". Pripúšťa však, že mohli nastať logistické problémy s dodávaním ambulantných softvérov, keďže dodávateľov je veľa. Ambulantní lekári v utorok upozornili, že spustenie elektronického zdravotníctva do praxe sprevádza množstvo problémov. Šéf Asociácie súkromných lekárov SR Marián Šóth upozornil, že lekári tiež majú menej času na pacientov, Blaškovitš však na to nevidí dôvod. Ambulantní lekári opakovane žiadali, aby pre nepripojenie sa do ezdravia neboli sankcionovaní, s čím počíta platná legislatíva. Minister Drucker aj šéf NCZI už skôr prisľúbili, že sa tak v tomto roku diať nebude, čo Blaškovitš v utorok opäť potvrdil. Lekári tiež žiadajú, aby sa im preplatili náklady, ktoré im pre elektronizáciu zdravotníctva vznikajú. Tie sa majú pohybovať rádovo v stovkách eur.
(Zdroj: sme.sk)

Babišova vláda schválila demisiu

17. 1. 2018 Česká menšinová vláda Andreja Babiša (ANO) schválila svoju demisiu, v utorok nezískala dôveru Snemovne. Mandát bude vykonávať do vymenovania nového kabinetu. Babiš požiada prezidenta Miloša Zemana o stretnutie, aby mu mohol demisiu odovzdať osobne.
Menšinová vláda hnutia ANO v utorok v českej Snemovni nezískala dôveru. Hlasovalo za ňu iba 78 poslancov z radov hnutia ANO. Kabinet sa zišiel už o 6:30, aby podal demisiu. Tento deň, ako deň podania demisie, ak jeho vláda nezíska dôveru, avizoval premiér Babiš v Snemovni pred týždňom. Napriek tomu chcú ministri ďalej úradovať. Budú preberať napríklad priority európskej agendy. Na programe majú tiež zákon o znalcoch, novelu insolvenčného zákona, poslanecký návrh ústavného zákona o celoštátnom referende a mnoho ďalších. Na programe dňa by tiež mali byť zmeny rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel vlády. Zmeny v rokovacom poriadku vlády v minulosti vyvolali kritiku opozície. Obávali sa napríklad, že v ňom bude obmedzený prístup verejnosti k informáciám. Úpravy kritizoval tiež šéf Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Miroslav Kala, ktorý sa obával, že potom nebude mať prístup na rokovanie vlády. Ten by mu mal však podľa hovorkyne vlády Barbory ​​Peterovej zabezpečiť zákon o NKÚ.
(Zdroj: hnonline.sk)

Daňové priznania k DPH od 1. 1. 2018

17. 1. 2018 Od 1. 1. 2018 sa podáva daňové priznanie k DPH na novom tlačive. Zmena tlačiva daňového priznania k DPH od 1. 1. 2018 nastala z dôvodu novelizácie zákona o DPH.
Na základe Opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky z 8. decembra 2017 č. MF/016923/2017-731, ktorým sa ustanovuje vzor daňového priznania k dani z pridanej hodnoty sa od 1. 1. 2018 mení tlačivo daňového priznania k DPH. Zmeny nastávajú na 1. strane daňového priznania k dani z pridanej hodnoty (DPH). Prvý krát sa použije nový vzor daňového priznania vo februári 2018 za zdaňovacie obdobie január 2018. Do 1. strany tlačiva daňového priznania k DPH bola doplnená nová osoba, ktorá podáva daňové priznanie k DPH. Schválením novely zákona o DPH vyplynula nutnosť upraviť aj vzor tlačiva daňového priznania k DPH. Od 1. 1. 2018 podáva daňové priznanie aj daňový zástupca podľa § 69aa zákona o DPH. V súlade s § 69aa ods. 1 zákona o DPH sa zahraničná osoba, ktorá nadobúda tovar v tuzemsku z iného členského štátu na účel jeho dodania s oslobodením od dane do iného členského štát alebo tretieho štátu alebo dodania formou zásielkového predaja s miestom dodania v inom členskom štáte, môže dať zastúpiť daňovým zástupcom za splnenia zákonom stanovených podmienok. Daňový zástupca zastupujúci zahraničnú osobu pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu, ktorý je určený na dodanie do iného členského štátu alebo tretieho štátu zaškrtne v daňovom priznaní k DPH novú kolónku, ktorá pribudla vo vzore tlačiva daňového priznania k DPH platného od 1. 1. 2018. Ďalšia zmena v tlačive daňového priznania k dani z pridanej hodnoty (DPH) nastala v kontaktných údajoch daňovníka a v kontaktných údajoch osoby oprávnenej na podanie daňového priznania za osobu podávajúcu daňové priznanie.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ingrida
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner