Lákali na výhodné investície, za čo dostali pokutu od NBS
29. 5. 2024
Národná banka Slovenska dlhodobo upozorňuje ľudí, aby v prípade záujmu o investovanie na finančných trhoch dôkladne zvážili, s akými firmami vstúpia do zmluvného vzťahu, a overili si, či majú potrebné povolenie.
Družstevníci zo Salus Populi vyprodukovali miliónové straty: Družstvo Salus Populi niekoľko rokov pôsobilo na našom trhu a lákalo ľudí na spoločné investovanie. Na tieto praktiky upozornila ešte v roku 2021 Národná banka Slovenska (NBS), ktorá u nás vykonáva dozor nad finančným trhom.
Už vtedy NBS informovala, že toto družstvo nemá od nej potrebné povolenie, ktoré by ho oprávňovalo k činnosti. Investičná spoločnosť však v reakcii uviedla, že komunikuje s centrálnou bankou od počiatku svojho fungovania a povolenie nepotrebuje. Svoje tvrdenie opierala o právny posudok, v ktorom sa tvrdilo, že Salus Populi nespadá do regulácie.
NBS dlhodobo upozorňuje ľudí, aby v prípade záujmu o investovanie na finančných trhoch dôkladne zvážili, s akými firmami vstúpia do zmluvného vzťahu, a overili si, či majú potrebné povolenie.
Celý spor medzi regulátorom a družstvom Salus Populi vyvrcholil v marci tohto roka, keď mu udelil 20-tisícovú pokutu, ktorú nakoniec aj zaplatilo. Dôvodom uloženia pokuty je porušenie zákona o kolektívnom investovaní. Družstvo podľa národnej banky neoprávnene vykonávalo činnosť bez jej povolenia. Zároveň družstvu nariadila ukončiť nepovolenú činnosť.
Vedenie Salus Populi najnovšie na svojom webe uvádza, že „neposkytuje investičné služby, investičné poradenstvo a ani nevykonáva žiadnu činnosť spadajúcu pod dohľad Národnej banky Slovenska“.
Okrem toho o sebe družstvo tvrdí, že sú skupina ľudí, ktorá pre seba spoločne nakupuje rôzne aktíva s potenciálom rastu na základe aktuálnych trendov...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Potraviny zdraželi. Pre šok a mzdy
2. 1. 2020
Ponukové faktory, teda nedostatok bravčového a prudký rast mzdových nákladov priniesli aj tento rok výrazné zdraženie potravín na Slovensku.
Takmer každé piate euro, ktoré slovenský spotrebiteľ minie, putuje do jeho žalúdka. Potraviny a nealko totiž tvoria 17 percent spotrebného koša. Ide tak o druhú najväčšiu položku po bývaní. V uplynulom roku cenu potravín ovplyvňovali nielen ekonomická situácia, ale aj ponukové šoky.
Autodopravcovia vyhlásili štrajk
30. 12. 2019
Únia autodopravcov Slovenska (ÚNAS) rozhodla na piatkovom (27. 12.) stretnutí v Hornom Hričove (okres Žilina) o zorganizovaní štrajku v utorok 7. januára 2020. TASR o tom informovala ÚNAS.
Dôvodom prijatia tohto krajného opatrenia sú podľa autodopravcov dlhodobo zvyšujúce sa daňové zaťaženie - cestná daň, spotrebná daň, daň z minerálnych olejov (pohonných látok), a odhalenia Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) o nehospodárnom výbere mýta. "Autodopravcovia ostatné tri roky prosili, argumentovali a žiadali o nápravu a vytvorenie dôstojného podnikateľského prostredia premiéra Fica, premiéra Pellegriniho, ministerstvo dopravy a výstavby aj ministerstvo financií. Žiaľ, bezvýsledne," uviedla ÚNAS. "Dôrazne žiadame okamžité zníženie cestnej dane o 50 percent a pozastavenie výberu mýta do vyriešenia nezrovnalostí zo správy NKÚ a zrušenie výberu mýta za diaľničné známky. Len splnenie požiadaviek môže zamedziť celoštátnemu ochromeniu nákladnej autodopravy s nedozernými následkami. Politici by si mali uvedomiť, že zvyšovanie nákladov pre dopravcov bude aj zvýšením cien pre spotrebiteľov," zdôraznili autodopravcovia.
Ceny cukru sú na dne. Je najlacnejší za 20 rokov
27. 12. 2019
Bohato ozdobené vianočné medovníčky na štedrovečernom stole budú tento rok lacnejšie. Ceny cukru sú totiž na 20-ročných minimách. Jeden kilogram momentálne stojí 71 centov. O pád cien k tomuto rekordu sa pričinil koniec európskeho kvótového systému na cukor ešte koncom septembra 2017.
„Zrušenie kvót prinieslo do sektora chaos, ktorý spôsobili veľkí producenti ako Nemecko, Belgicko, Francúzsko a ich 20- až 25-percentný nárast plôch,“ vysvetľuje Peter Závodský, výkonný riaditeľ Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska. Vďaka priaznivým klimatickým podmienkam dosiahla totiž tamojšia žatva rekordné objemy. Tie mali za následok obrovskú nadprodukciu cukru a následný pokles cien na spoločnom trhu EÚ. „Nemilým prekvapením pre cukrovary na Slovensku bolo zistenie, že ceny padli nižšie, ako predpokladali,“ približuje Adrián Šedivý, konateľ Slovenských cukrovarov.
Vláda prikáže SPP, aby od nového roka nezvyšoval ceny plynu
20. 12. 2019
Ministerstvo hospodárstva je jediným akcionárom v SPP. Ministerstvo hospodárstva ako jediný akcionár v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP) prikáže tejto spoločnosti, aby nezvyšovala ceny za dodávky plynu. Rozhodla o tom vláda na svojom stredajšom rokovaní.
"Vláda ukladá ministrovi hospodárstva mandát na vydanie rozhodnutia jediného akcionára spoločnosti SPP, aby táto spoločnosť nevyužila na vykurovacie obdobie 2019/2020 maximálne ceny za dodávku plynu pre odberateľov v domácnosti podľa rozhodnutí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví platných na rok 2020 a zachovala ich na úrovni roku 2019,“ uvádza sa v uznesení, ktoré schválil vládny kabinet.
"Dlhodobo hovoríme, že chceme udržať stabilné ceny energií na Slovensku. Tam, kde vieme, hodláme aj zakročiť. Konštatujem, že v roku 2020 sa ceny plynu pre domácnosti, zákazníkov SPP, zvyšovať nebudú,“ zdôraznil na tlačovej besede po rokovaní vlády minister hospodárstva Peter Žiga. "Považujem to za veľmi dobré rozhodnutie. Domácnostiam to ušetrí asi 10 miliónov eur,“ povedal po rokovaní vlády premiér Peter Pellegrini. Východoslovenskí energetici hovoria o diskriminácii. Druhý najväčší dodávateľ plynu na Slovensku, spoločnosť innogy Slovensko, sa krokmi vlády bude zaoberať. „Momentálne nepoznáme všetky detaily, navyše platí, že naša spoločnosť má platné cenové rozhodnutie i cenníky na rok 2020. Rovnako ako aj všetci ostatní dodávatelia vrátane SPP. Zákazníkov môžeme ubezpečiť, že ich budeme informovať okamžite po zanalyzovaní situácie,“ reagovala pre agentúru SITA špecialistka komunikácie innogy Slovensko Katarína Šulíková. Východoslovenskí energetici však z pohľadu trhu považujú rozhodnutie vlády za diskriminačné a narúšajúce hospodársku súťaž. „Na ktoromkoľvek trhu, ak by mohol mať dominantný dodávateľ takúto možnosť, určite by to bolo považované za zneužitie jeho postavenia,“ konštatovala Šulíková. Koncové ceny za dodávku plynu pre domácnosti sa od nového roka majú podľa rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví zvýšiť v priemere o 4,94 percenta. Ceny zemného plynu zohľadňujú nárast cien komodity na svetových trhoch a súvisiaci nárast nákupných cien plynu SPP. "Vzhľadom na skutočnosť, že SPP pokrýva dodávkami väčšinu domácností, uplatnenie opatrenia vo vzťahu k cenám plynu by viedlo k plošnému zníženiu zaťaženia obyvateľstva – zákazníkov SPP. Je možné, že ďalší dodávatelia plynu by voči spotrebiteľom postupovali rovnako ako SPP a ceny by počas vykurovacej sezóny 2019/2020 nezvýšili, čím by sa rozšírila účinnosť opatrenia aj na obyvateľov, ktorí nie sú zákazníkmi SPP,“ uviedlo ministerstvo hospodárstva.
(Zdroj: Ekonomika.sme.sk)