Lákali na výhodné investície, za čo dostali pokutu od NBS
29. 5. 2024
Národná banka Slovenska dlhodobo upozorňuje ľudí, aby v prípade záujmu o investovanie na finančných trhoch dôkladne zvážili, s akými firmami vstúpia do zmluvného vzťahu, a overili si, či majú potrebné povolenie.
Družstevníci zo Salus Populi vyprodukovali miliónové straty: Družstvo Salus Populi niekoľko rokov pôsobilo na našom trhu a lákalo ľudí na spoločné investovanie. Na tieto praktiky upozornila ešte v roku 2021 Národná banka Slovenska (NBS), ktorá u nás vykonáva dozor nad finančným trhom.
Už vtedy NBS informovala, že toto družstvo nemá od nej potrebné povolenie, ktoré by ho oprávňovalo k činnosti. Investičná spoločnosť však v reakcii uviedla, že komunikuje s centrálnou bankou od počiatku svojho fungovania a povolenie nepotrebuje. Svoje tvrdenie opierala o právny posudok, v ktorom sa tvrdilo, že Salus Populi nespadá do regulácie.
NBS dlhodobo upozorňuje ľudí, aby v prípade záujmu o investovanie na finančných trhoch dôkladne zvážili, s akými firmami vstúpia do zmluvného vzťahu, a overili si, či majú potrebné povolenie.
Celý spor medzi regulátorom a družstvom Salus Populi vyvrcholil v marci tohto roka, keď mu udelil 20-tisícovú pokutu, ktorú nakoniec aj zaplatilo. Dôvodom uloženia pokuty je porušenie zákona o kolektívnom investovaní. Družstvo podľa národnej banky neoprávnene vykonávalo činnosť bez jej povolenia. Zároveň družstvu nariadila ukončiť nepovolenú činnosť.
Vedenie Salus Populi najnovšie na svojom webe uvádza, že „neposkytuje investičné služby, investičné poradenstvo a ani nevykonáva žiadnu činnosť spadajúcu pod dohľad Národnej banky Slovenska“.
Okrem toho o sebe družstvo tvrdí, že sú skupina ľudí, ktorá pre seba spoločne nakupuje rôzne aktíva s potenciálom rastu na základe aktuálnych trendov...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Pomoc nestačí ani na odvody
22. 5. 2020
Posielajte nám peniaze skôr. Pomôžte nám s nájmami. Odpustite nám odvody. Zvýšte nám pomoc. Takéto sú niektoré z hlavných požiadaviek živnostníkov, ktorých pandémia dostala do ťažkej situácie.
Zatiaľ sa vyriešilo zrýchlenie prílevu pomoci a tento týždeň vláda predstavila aj pomoc s nájmami. „Hlavný problém vidím v zmätočnom a oneskorenom nastavení. Veľa malých prevádzok má existenčné problémy už dva mesiace,“ povedal analytik Michal Páleník z Fakulty managementu Univerzity Komenského.
Výroba v Trnave naberá na obrátkach
22. 5. 2020
Trnavská výroba francúzskeho výrobcu automobilov PSA musela tak ako väčšina autopriemyslu pre krízu spôsobenú koronavírusom, prudký pád dopytu i pre narušenie dodávateľsko-odberateľských vzťahov odstaviť produkciu na dlhých sedem týždňov.
Prevádzka zamestnávajúca 4 500 ľudí sa nakoniec rozbehla minulý týždeň v pondelok, ale len na jednu zmenu. Začiatkom tohto týždňa pridala ďalšiu a najnovšie podľa informácii HN sa už od budúceho týždňa vráti ďalšia časť pracovníkov. Viac informácii by mala zverejniť fabrika v poobedných hodinách.
Zisk Národenej banky vyšší o takmer 40 miliónov eur
20. 5. 2020
Za rok 2019 NBS odviedla do štátneho rozpočtu SR zrážkovú daň 35,1 milióna eur z príjmov z dlhopisov emitovaných na území Slovenskej republiky. Národná banka Slovenska (NBS) dosiahla v minulom roku zisk 212,1 milióna eur. Medziročne sa zvýšil o 39,7 milióna eur.
Minuloročný zisk bude v plnej výške použitý na zníženie strát z minulých rokov. Vyplýva to zo správy o výsledku hospodárenia za rok 2019, ktorú vzal v utorok na vedomie parlament. Hlavným zdrojom zisku NBS v roku 2019 boli úrokové výnosy z dlhopisov vo výške 207,3 milióna eur, z toho úrokový výnos z cenných papierov držaných na účely menovej politiky predstavoval 104,4 milióna eur a úrokový výnos z cenných papierov v investičnom portfóliu NBS predstavoval 102,9 milióna eur.
V Bratislave nie sú v ponuke malé byty, iba tie väčšie
20. 5. 2020
Priemerná absolútna cena starších bratislavských bytov v prvom kvartáli dosiahla viac ako 200-tisíc eur. V porovnaní s posledným kvartálom minulého roka došlo v Bratislave k zmene štruktúry ponúkaných bytov z druhej ruky.
V lacnejších bratislavských okresoch sa z ponuky vytrácajú menšie byty a ostávajú v nej tie väčšie, čím sa zvyšuje priemerná rozloha bytov na sekundárnom trhu. Vyplýva to z pravidelnej analýzy bratislavského trhu nehnuteľností spoločnosti Bencont Investments za prvý kvartál tohto roka. Malé byty chýbajú aj v ponuke nájomných bytov.