Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Kolíska práva

Kto zlému pomáha, ten časom ľutuje.

Dobromyseľnosť vyžaduje, aby sa urobilo, čo sa dohodlo.

Dokazovanie prináleží tvrdiacemu, nie popierajúcemu.

(Myšlienky bez cla)
Murphy o láske

Nedomáhajte sa pravdivých informácií o svojom manželskom partnerovi.

Všetkého moc škodí. Aj lásky. Cnosť potrestá sama seba.

Stredný vek je doba medzi časom, keď nevieš ako, a časom, keď už nemôžeš.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphyho postrehy

Keď sa šťastie unaví, sadne si aj na somára. Ale nie je radno sa na to spoliehať. Ukazuje sa, že šťastie má svinsky dobrú kondíciu.

Najlepšie, čo človek môže urobiť, je čakať, kým to zaňho neurobia iní.

Príslovie hovorí, že to, čo môžeš urobiť zajtra a pozajtra, máš spraviť dnes a budeš mať dva dni voľna. Ale ak to, čo máš urobiť zajtra a pozajtra, odložíš, na popozajtra budeš mať tiež dva dni voľna.

(Murphyho zrnká II)
Murphy v parlamente

Zákon zachovania miery: Počet politikov ku korytu sa tlačiacich je rovný počtu politikov od koryta odstavených.

Zákon zachytenia vetra: Dobrý poslanec si válov vždy sám nájde.

Zákon epidémie: Chyby zo zlého zákona sa prenesú aj do doteraz dobrých zákonov.

(Murphyho zákonník)
Ja nič, to Murphy

O vašom mieste pod Slnkom bude rozhodovať len a len to, akú veľkú informáciu budete mať. V živote prestane platiť: „Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa“ a začne platiť nové: „Nie je dôležité zvíťaziť, ale byť prvý!

Keď sa konečne podarí všetko úplne popísať, objaví sa niečo, čo to všetko úplne zmení.

Každý má toľko, koľko si zaslúži.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Kým u nás ide o biznis v čiernej zóne, na Západe silnie

25. 8. 2023 V Spojenom kráľovstve musíte mať aspoň 55 rokov a v nehnuteľnosti musíte bývať aspoň šesť mesiacov v roku. Platí, že čím ste starší, tým si môžete požičať viac, maximálne však len 70 percent z ceny nehnuteľnosti. V minulosti sme snahy o zavedenie spätnej hypotéky zažili aj u nás. Bolo to v roku 2013, no iniciatíva zlyhala.
Alternatívou je americká hypotéka, pri ktorej tiež ručíte nehnuteľnosťou, no peniaze môžete minúť ľubovoľne.
Nemáme si za čo kúpiť byt, no chceme ho mať. To je klasická situácia mladých ľudí. Zoberú si hypotéku a splácajú ju aj desiatky rokov. Naopak v starobe môže byt naopak peniaze priniesť.
Spoza Atlantiku pochádza myšlienka reverznej hypotéky. Vraj sa tak stalo ešte v roku 1961, keď zamestnanec malej banky v Portlande v štáte Maine Nelson Haynes hľadal spôsoby, ako pomôcť starej vdove, ktorá sa ocitla vo finančných problémoch. Išlo o manželku jeho bývalého futbalového trénera, ktorého mal rád, a tak nechcel, aby prišla o svoj domov. Výsledkom bol nápad, ktorý dnes poznáme práve ako reverznú hypotéku.
Napriek tomu, že nápad pochádza zo Spojených štátov, minimálne v Európe je najrozvinutejší vo Veľkej Británii. Na Ostrovy sa produkt dostal v 70. rokoch minulého storočia a aj dnes patrí v krajine medzi tie najobľúbenejšie finančné nástroje.
„V Spojenom kráľovstve je trh s úplne inou históriu ako je ten európsky. Ponúka tiež oveľa prepracovanejšie finančné produkty...
B
(Zdroj: hnonline.sk)

Naše firmy patria k lídrom Európy

20. 3. 2019 Obavy zo začiatku roka sa nepotvrdili a pracovný trh bude aj naďalej zažívať rekordne dobré časy. Ako totiž ukázal najnovší prieskum personálnej agentúry ManpowerGroup, slovenské firmy plánujú aj v druhom štvrťroku pokračovať v hojnom nábore a postupné ekonomické spomaľovanie v Európe ich optimizmus zatiaľ neschladí. Na jar sa tak staneme lídrom v regióne a pozitívnejšie náborové plány majú spoločnosti iba v Írsku, Grécku a Rumunsku.
„Nevidíme žiadnu tendenciu k spomaľovaniu,“ skonštatovala konateľka spoločnosti ManpowerGroup Česko a Slovensko Jaroslava Rezlerová na včerajšej tlačovej konferencii. „Je to tak, tí zamestnávatelia kontinuálne hľadajú nové sily. Minulý rok bol dosť intenzívny a očakávame to isté aj tento rok,“ dodala generálna manažérka spoločnosti na Slovensku, Zuzana Rumiz. Najväčšie náborové plány majú spoločnosti v oblasti priemyslu, a to najmä na západe krajiny. Výnimkou je však Bratislava, kde index trhu práce, ktorým Manpower meria náborové plány, medziročne oslabol o päť percentuálnych bodov.
(Zdroj: hnonline.sk)

Ceny na Slovensku rastú

18. 3. 2019 Tempo medziročného rastu inflácie na Slovensku vo februári už druhý mesiac po sebe zrýchlilo, a to na 2,3 percenta. V januári ceny tovarov a služieb vzrástli o 2,2 percenta.
Informoval o tom dnes štatistický úrad. V Českej republike sa spotrebiteľské ceny zvýšili v medziročnom porovnaní ešte rýchlejšie, vo februári inflácia dosiahla 2,7 percenta. V druhom tohtoročnom mesiaci na Slovensku oproti vlaňajšku stúpli ceny vo všetkých sledovaných sektoroch s výnimkou dopravy. Najviac, a to o 4,2 percenta, vzrástli v kategórii bývanie a energie. Na začiatku roka v krajine zdraželi domácnostiam regulované ceny elektriny aj tepla, na konci vlaňajška stúpli aj ceny zemného plynu. Slovenská centrálna banka vo svojej poslednej prognóze odhadla tohtoročnú infláciu na 2,7 percenta. To by znamenalo zrýchlenie jej tempa v porovnaní s vlaňajškom, keď ceny tovarov a služieb stúpli o 2,5 percenta.
(Zdroj: hnonline.sk)

Nemocnice sa nedohodli s VšZP na navýšení finančných zdrojov

15. 3. 2019 Nemocnice hrozia vypovedaním zmlúv. Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) sa v stredu nedohodla so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) na navýšení finančných zdrojov pre nemocnice. Nemocnice združené v asociácii potrebujú navýšenie na pokrytie dopadu sociálneho balíčka od 1. mája 2019 a pokrytie nárokov v prípade príspevkov na rekreáciu zamestnancom v roku 2019.
Ako ďalej informovala ANS vo vyhlásení, VšZP na rokovaní deklarovala, že nedisponuje finančnými prostriedkami na uvedené navýšenie. "V prípade, že nedôjde ku dohode o navýšení do konca apríla 2019, ANS odporučí svojim členom vypovedať zmluvy so VšZP," informovala asociácia. Dodala, že v tejto súvislosti požiadala ministerstvo zdravotníctva o zabezpečenie dofinancovania rezortu zdravotníctva na rok 2019 na pokrytie zákonných nárokov zo zdrojov verejného zdravotného poistenia, aby sa zabránilo ohrozeniu sociálneho zmieru v zdravotníctve. ANS je dobrovoľným, zamestnávateľským, záujmovým, nepolitickým a nezávislým združením združujúcim 75 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení. Zdravotnícke zariadenia združené v ANS zamestnávajú cca 26 000 zamestnancov.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)

Ministerstvo školstva žiada rezort financií o peniaze na rekreačné poukazy

15. 3. 2019 Pripravujú usmernenie, v ktorom školám podrobne vysvetlia postup. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) oslovilo ministerstvo financií so žiadosťou o poskytnutie finančných prostriedkov na rekreačné poukazy. TASR to potvrdil odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva. "Rezort školstva pripravuje aj usmernenie, v ktorom školám podrobne vysvetlí postup na získanie príspevku na rekreačné poukazy," poznamenalo ministerstvo školstva.
Zároveň pripomenulo, že zabezpečenie finančných prostriedkov na rekreačné poukazy pre zamestnancov škôl je v kompetencii ich zriaďovateľov, teda miest, obcí alebo vyšších územných celkov. "V prípade, ak zriaďovatelia majú dostatočné zdroje na tento účel, rekreačné poukazy pre školy môžu financovať sami," poznamenal rezort školstva. Ministerstvo školstva zároveň pripomenulo, že nie je zamestnávateľom ani zriaďovateľom škôl. Podľa poslanca Národnej rady (NR) SR Branislava Gröhlinga (SaS) by malo poukazy preplatiť ministerstvo školstva. Poznamenal, že rekreačné poukazy prinášajú okrem firiem problémy aj školám. "Ide asi o 12 percent škôl s právnou subjektivitou, konkrétne 175 základných a 53 stredných škôl," povedal Gröhling. "Školy nemajú peniaze navyše a nemajú z čoho poukazy zaplatiť, čím by však porušili zákon. Preto napríklad budú musieť zobrať učiteľom odmeny," poznamenal Gröhling. Zároveň vyzval ministerstvo školstva, aby školám, ktorých sa to týka, rekreačné poukazy preplatilo. "Nie je možné, aby na nepremyslené návrhy doplácali riaditelia a školy," uzavrel poslanec NR SR.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner