Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Dobrá rada stojí groš

Za skúsenosti platíme veľmi draho, hoci opotrebované ich môžeme dostať oveľa lacnejšie. (Židovské príslovie)

Dobrá rada stojí groš. Dve dobré rady stoja za dva groše. A tri dobré rady? Za figu borovú.

S gordickým uzlom sa trápili mnohí – a nič. Až prišiel jeden, ktorý si nelámal hlavu hlúposťami a problém rozpletenia uzla zmietol zo sveta jednou ranou dobre nabrúseného meča. Zdá sa, že keby viacerí nasledovali jeho príklad, bol by život oveľa jednoduchší.

(Zrnká úsmevu)
Murphy v parlamente

Zákon úspornosti: Niektorí poslanci myslia iba na seba. Iní nemyslia vôbec.

Zákon väčšiny: Parlament má vždy pravdu. Nedajte sa zmýliť faktami zo života.

Zákon o klamaní telom: Ak je zákon poslancami označený za jednoduchý, nebude mu nikto rozumieť. Ak je zákon poslancami označený za zložitý, bude o veci, ktorej porozumie i malé dieťa.

(Murphyho zákonník)
Všeobecné ustanovenia

Proti tým, čom vám chcú dobre, niet ochrany.

Je zdravšie mať vodu v topánkach, ako ležať na ľade v márnici.

Človek musí vždy robiť viac vecí naraz a vždy sa najskôr pustí do takej, ktorá sa potom ukáže byť plne zbytočnou.

(Murphyho zákonník)
Človek očami klasikov

Tak ako vlna, ktorá sa preliala pomimo, sa znova nevráti, ani hodina, ktorá sa minula.

Duševné choroby sú: nesmierna túžba po bohatstve, po sláve, po rozkošiach a po vláde.

Medzi ľuďmi sa nič nešíri rýchlejšie ako klebeta.

(Myšlienky bez cla)
Hlúposti sa medze nekladú

Ak sa človek prestane mať na pozore, môže prísť nielen o živobytie, ale i o život.

Aj malá vec môže byť príčinou veľkej katastrofy. Opatrnosti preto nikdy nie je nazvyš - hlavne vtedy nie, ak má človek dobré miesto.

Nikto nie je múdry natoľko, aby odolal lichoteniu.

(Murphyho zákony v bájkach)

Kým u nás ide o biznis v čiernej zóne, na Západe silnie

25. 8. 2023 V Spojenom kráľovstve musíte mať aspoň 55 rokov a v nehnuteľnosti musíte bývať aspoň šesť mesiacov v roku. Platí, že čím ste starší, tým si môžete požičať viac, maximálne však len 70 percent z ceny nehnuteľnosti. V minulosti sme snahy o zavedenie spätnej hypotéky zažili aj u nás. Bolo to v roku 2013, no iniciatíva zlyhala.
Alternatívou je americká hypotéka, pri ktorej tiež ručíte nehnuteľnosťou, no peniaze môžete minúť ľubovoľne.
Nemáme si za čo kúpiť byt, no chceme ho mať. To je klasická situácia mladých ľudí. Zoberú si hypotéku a splácajú ju aj desiatky rokov. Naopak v starobe môže byt naopak peniaze priniesť.
Spoza Atlantiku pochádza myšlienka reverznej hypotéky. Vraj sa tak stalo ešte v roku 1961, keď zamestnanec malej banky v Portlande v štáte Maine Nelson Haynes hľadal spôsoby, ako pomôcť starej vdove, ktorá sa ocitla vo finančných problémoch. Išlo o manželku jeho bývalého futbalového trénera, ktorého mal rád, a tak nechcel, aby prišla o svoj domov. Výsledkom bol nápad, ktorý dnes poznáme práve ako reverznú hypotéku.
Napriek tomu, že nápad pochádza zo Spojených štátov, minimálne v Európe je najrozvinutejší vo Veľkej Británii. Na Ostrovy sa produkt dostal v 70. rokoch minulého storočia a aj dnes patrí v krajine medzi tie najobľúbenejšie finančné nástroje.
„V Spojenom kráľovstve je trh s úplne inou históriu ako je ten európsky. Ponúka tiež oveľa prepracovanejšie finančné produkty...
B
(Zdroj: hnonline.sk)

Rast ekonomiky naštartoval aj energie

4. 6. 2021 Na podporu čistej elektriny prispievame všetci a možno si to mnohí ani neuvedomujú. V našich účtoch sa však každý mesiac nachádza jeden poplatok, takzvaná tarifa za prevádzkovanie systému. Práve tieto peniaze sa následne používajú na platenie obnoviteľných zdrojov. V apríli tohto roka sa takto vybralo viac ako 32 miliónov eur.
Zelení výrobcovia majú pritom garantovanú cenu, za ktorú sa od nich energia vykupuje. A to aj v prípade, ak je jej hodnota na trhu iná. Ak je táto reálna cena vyššia ako garantovaná, štát producentom rozdiel doplatí cez spomínanú tarifu. V minulosti ju umelo znižoval, aby spotrebitelia platili nižšie ceny. A tak vznikol deficit, ktorý treba splácať. Prvé tohtoročné mesiace však priniesli pozitívnu zmenu, na účte je zatiaľ prebytok 31,3 milióna eur.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Po pandémii cena za hodinu práce porastie pomalšie

4. 6. 2021 Jana zo Spišskej Novej Vsi pracuje ako čašníčka v miestnej kaviarni. Podľa zmluvy dostáva 4,27 eura na hodinu, to však nie je všetko.
​​„Časť peňazí máme na ruku, zamestnávateľ v gastre asi ani nemá inú možnosť,“ povedala pre HN mladá žena z východu Slovenska, ktorej celé meno máme v redakcii.
Keď firmy vyplácajú časť miezd radšej priamo na ruku, znamená to, že si chcú znížiť výdavky na pracovníkov. Tie odzrkadľujú dáta Eurostatu, ktoré hovoria, že náklady na hodinovú mzdu u nás rastú najrýchlejšie z celého regiónu a dvakrát rýchlejšie, ako je priemer Európskej únie.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Trh s hypotékami výrazne mohutnie

2. 6. 2021 Slováci sa v túžbe po vlastnom bývaní zadlžujú už rovnako ako pred koronakrízou. Trh s hypotékami opäť výrazne mohutnie, čo potvrdila aj Národná banka Slovenska v májovej Správe o finančnej stabilite.
​Medziročne tento typ úverov vzrástol o 9,3 percenta. „Za pretrvávajúcim rastom stoja najmä čoraz nižšie úrokové sadzby, vysoká konkurencia, pokračujúci rast cien nehnuteľností aj obnovenie dôvery v bankách,“ zaznelo v správe.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Slováci počas koronakrízy zvýšili spotrebu potravín

2. 6. 2021 Slováci počas koronakrízy zvýšili spotrebu potravín. Rodina na jedlo minie mesačne v priemere viac ako 330 eur. Vyplýva to z analýzy Lenky Buchlákovej, ekonomickej analytičky FinGO.sk.
Spresnila, že Slováci vynakladajú na potraviny a nealkoholické nápoje viac ako pätinu z mesačného rozpočtu. Kým tesne pred vypuknutím pandémie nového koronavírusu míňali na potraviny približne 17 percent z mesačného rozpočtu domácnosti, tento rok sa spotreba vyšplhala na takmer 21 percent.
V rámci 27 krajín EÚ ide o jeden z najvyšších podielov, zároveň aj o jeden z najvyšších nárastov za posledné mesiace.
Informovala, že priemerná štvorčlenná rodina s dvoma nezaopatrenými deťmi do 14 rokov minie aktuálne podľa prepočtov FinGO.sk mesačne viac ako 330 eur na potraviny a nealkoholické nápoje. Viac míňajú ľudia v krajských mestách, ako v menších mestách a na dedinách.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Monika
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner