Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Otázky na rádio Jerevan

Kto bol prvým podnikateľom? Boh, pretože tiež začínal z ničoho a napriek tomu, že je vševedúci, nevedel, do čoho ide a čo sa z toho vyvrbí. Námietka z daňového úradu: To nie je pravda, pretože: 1. Podnikanie je opakovaná činnosť s cieľom vytvoriť zisk. Nebolo dokázané, že by sa stvorenie opakovalo. Nie je dokázané, že by ku stvoreniu sveta došlo s cieľom vytvorenia zisku. 2. Dodnes sa nenašlo príslušné daňové priznanie. Najstaršie daňové priznanie podal akýsi Judáš Iškariotsky, kde priznal príjem 30 strieborných. Daň nezaplatil, lebo náklady prevýšili výnosy. Námietka voči námietke (Únia tiež podnikateľov): Ako vždy, daňový úrad nevie, o čom je reč. Akt stvorenia sa predsa pravidelne opakuje.

Čo je najúčinnejším nástrojom na likvidáciu konkurencie? Mätež jazykov pri stavbe Babylonskej veže.

Platí ešte: „Chudoba cti netratí“? Platí, ale všetko ostatné je za peniaze.

(Myšlienky bez cla)
Žiadna hlava nie je dokonalá

Dobrý manažér využíva celý svoj talent na zarábanie peňazí pre firmu a celú svoju genialitu na míňanie firemných peňazí.

Pokiaľ človek žije, je múdre mať nejaké peniaze v banke. Hlúpe je zomierať s peniazmi v banke.

Nie všetky hlavy sú dokonalé. Niektoré majú ešte vlasy.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Nevytesané pravdy - I. večer

Najvýhodnejšia príležitosť prichádza vždy v najnevhodnejšej chvíli.

Problémy a úlohy vždy prichádzajú v zhlukoch, peniaze nikdy.

Existenia života na tejto planéte je podmienená dostatočným výskytom dvoch základných vecí: vodíka a ľudskej hlúposti.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Hlúposti sa medze nekladú

Nikto nemôže mať všetko odrazu - aj krásu aj rozum.

Nikto nie je múdry natoľko, aby odolal lichoteniu.

Aj malá vec môže byť príčinou veľkej katastrofy. Opatrnosti preto nikdy nie je nazvyš - hlavne vtedy nie, ak má človek dobré miesto.

(Murphyho zákony v bájkach)

Kontrolóri preveria aj Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA) ako rizikový subjekt

28. 7. 2023 Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) počas letných mesiacov preverí na základe analýz dotačné schémy na znižovanie dosahov energetickej krízy, projekty financovania výstavby nemocníc v Bratislave a Martine z Plánu obnovy a odolnosti SR. Kontrolóri preveria aj Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA) ako rizikový subjekt, ktorý má na starosti čerpanie eurofondov v pôdohospodárstve.
"Pozrieme sa aj na to, ako sa v rámci ústredných orgánov štátu využívajú takzvané dohodárske pracovné miesta na plnenie kľúčového poslania ministerstva alebo ústredného orgánu štátu. Riziká spojené s týmto procesom odkontrolujeme v rámci Slovenského pozemkového fondu, kontrolóri navštívia tiež Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR a zároveň najrizikovejšiu inštitúciu, kde evidujeme najvyšší podiel dohodárov na počet kmeňových zamestnancov, a tou je problematický rezort zdravotníctva," priblížil predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.
V PPA bude predmetom auditu preverenie funkčnosti vnútorného kontrolného systému a uplatňovanie protikorupčných nástrojov. Andrassy upozornil na stretnutí premiéra Ľudovíta Ódora aj na problém, ktorý ukázali predošlé kontrolné akcie NKÚ, zamerané na fungovanie vodárenských spoločností a ich postavenie v rámci systému kritickej infraštruktúry štátu. Napríklad Východoslovenská vodárenská spoločnosť zodpovedá za dodávku pitnej vody pre viac ako milión obyvateľov. Bolo v nej identifikované riziko, ktoré môže podľa NKÚ vyústiť do skrytej privatizácie kľúčovej strategickej verejnej korporácie...

B
(Zdroj: spravy.sk)

Podľa analytikov má euro najlepšie časy už za sebou

12. 8. 2009 Euro vraj už do konca roka nemá veľkú šancu rásť. Tvrdia to niektorí analytici, podľa ktorých má americká mena šancu získavať na úkor európskej. V prospech americkej meny hovorí možnosť rastu úrokových sadzieb, ale aj vývoj ekonomiky.
Podľa analytikov citovaných  agentúrou  Bloomberg, sa záujem investorov presunie v neprospech eura.  Podľa tejto agentúry ekonomika krajín eurozóny začína zaostávať za Spojenými štátmi.  Doteraz sa dolár oslaboval spolu s rastúcou chuťou investorov riskovať. Teraz by však mohlo dôjsť k zmene v správaní investorov.
Kým v minulosti optimistické piatkové štatistiky z amerického trhu práce viedli k výpredaju dolára a nákupu rizikovejších aktivít, v piatok to bolo naopak. Dolár sa po dobrej správe z trhu práce rozšíril.
Podľa jedného z analytikov v prospech dolára hovorí  očakávanie rýchlejšieho oživenia americkej ekonomiky oproti Európe. Vďaka  oživovaniu by americká centrálna banka mala  začať zdvíhať základné úroky skôr ako európska.  Úroky  sú v Spojených štátoch v súčasnosti blízke nule, kým Európska centrálna banka nastavila sadzby na jedno percento. Tým, že úrokové sadzby v USA nemajú kam klesať, pravdepodobne stúpnu skôr než v eurozóne. Otázkou zostáva, kedy trh začne stavať na ich rast.
(Zdroj: HNONLINE)

Oživeniu ekonomík by drahá ropa uškodila

11. 8. 2009 Ak zostanú ceny ropy nad úrovňou 70 USD za barel, alebo vzrastú vyššie, pri oživení globálnej ekonomiky to bude podľa hlavného ekonóma Medzinárodnej agentúry pre energetiku robiť problémy.


Ako ďalej uviedol pre  agentúru Reuters, neželá si,  aby Organizácia krajín vyvážajúcich ropu urobila kroky na zvýšenie cien ropy na škodlivé úrovne. Najbližšia schôdzka tejto organizácie sa má uskutočniť 9. septembra.
Podľa hlavného ekonóma by rozhodnutie, ktoré prijmú, malo podporiť  skôr ekonomické zotavenie, ako by malo utlmiť nádeje na zotavenie.
Cena nad 70 dolárov by uškodila najmä krajinám, ktoré musia ropu dovážať. Cena ropy sa od začiatku roka zvýšila na dvojnásobok, najmä kvôli očakávanému oživeniu globálnej ekonomiky.
(Zdroj: PRAVDA)

Časť ekonómov očakáva, že hospodárstvo by sa mohlo začať vzmáhať

10. 8. 2009 V druhom štvrťroku zaostala slovenská ekonomika opäť za vlaňajšími výsledkami, jej výkon sa prepadol približne v rovnakej miere ako začiatkom roka.


Vyplýva to z odhadov analytikov, oslovených ČTK. Ekonomika sa  borila s negatívnymi dôsledkami svetovej hospodárskej krízy, pre ktorú napríklad výrazne klesla produkcia priemyslu a stúpla nezamestnanosť.
Podľa jedného z politológov je rast ekonomiky dlhodobý proces. Časť ekonómov očakáva, že hospodárstvo by sa mohlo v ďalšom období začať postupne vzmáhať.
V priemere analytici predpokladajú, že hrubý domáci produkt (HDP) od apríla do konca júna klesol medziročne o 5,7 percenta.  Prvý prepad HDP pritom za uplynulých deväť rokov vykázal v  prvom kvartáli, keď si pohoršil o 5,6 percenta.  V druhom štvrťroku vlani si hospodárstvo  pripísalo 7,9-percentný rast.
Údaje o HDP za druhý kvartál zverejní štatistický úrad  vo štvrtok. K dispozícii bude len rýchly odhad o vývoji ekonomiky a zamestnanosti. Detailnejšie údaje štatistici uvoľnia začiatkom septembra.
Podľa ekonómov výkonnosť hospodárstva v druhom štvrťroku ovplyvní podobne ako v predchádzajúcich mesiacoch prepad zahraničného dopytu, pokles investícií aj spotreby domácností.
(Zdroj: HNONLINE)

Ekonomické vyhliadky krajín OECD sa zlepšujú

7. 8. 2009 Ekonomické vyhliadky 30 krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v júni 2009 ďalej zlepšili. Objavujú sa tiež signály, že pád hospodárstva USA, Británie, Nemecka a Kanady už dosiahol dno.



Kľúčový ukazovatel ďalšieho vývoja tzv. composite leading indicator (CLI) sa podľa najnovšej správy organizácie so sídlom v Paríži pre celý región OECD v júni zvýšil na 95,7 bodu z májových 94,5 bodu, aj keď v medziročnom porovnaní jeho hodnota ešte klesla o 5 bodov.
 
V júni CLI eurozóny  stúpol medzimesačne o 1,5 bodu na 98,7 bodu, ale oproti predchádzajúcemu roku sa znížil o 1,6 bodu. Júnový CLI  pre sedem najbohatších ekonomík sveta (USA, Kanada, Japonsko, Británia, Nemecko, Francúzsko, Taliansko) vzrástol na 95,1 bodu z májových 93,9 bodu a medziročne klesol o 5,9 bodu.
      
Na silné známky zlepšenia ekonomických vyhliadok krajín OECD v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, poukazuje júnový CLI.  Z Talianska a Francúzska prichádzajú silné signály o zlepšení prichádzajú z Talianska a Francúzska,  jasnejšie z Kanady, Nemecka, Británie a USA.  V júni 2009 CLI Slovenska  vzrástol na 90,7 bodu z májových 88,7 bodu. Pred rokom však bol ešte na úrovni 105 bodov.
 
Aj hospodárstva Číny a Indie pravdepodobne  už dosiahli dno a objavili sa tiež "nebadané" náznaky, že pád ekonomík Brazílie a Ruska sa už blíži ku dnu.
 
Na svojej  internetovej stránke informovali OECD a agentúra Reuters.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner