Kontrola nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania
27. 1. 2023
Kontrolu nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania vykonávajú inšpektoráty práce. Inšpektorát práce vykonáva kontrolu a je povinný spolupracovať a poskytovať potrebné informácie v rozsahu svojej pôsobnosti.
Novelou zákona č. 112/2022 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, účinnou od 1. 1. 2023, sa po novom ustanovilo, aby kontrolu nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania vykonávali inšpektoráty práce, ktoré budú jedinými kontrolnými orgánmi nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania.
V súčasnosti kontrolu vykonávajú aj Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a úrady práce, sociálnych vecí a rodiny. Tieto orgány už nebudú vykonávať kontrolu nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania. Momentálne vznikajú problémy pri kontrole nelegálneho práce a nelegálneho zamestnávania rozdielnymi orgánmi kontroly najmä z dôvodu, že tieto orgány kontroly nepostupujú pri kontrole podľa rovnakého procesného predpisu. Zatiaľ čo inšpektoráty práce postupujú podľa zákona č. 125/2006 Z. z. o inšpekcii práce, ústredie a úrady postupujú podľa zákona č. 10/1996 Z. z. o kontrole v štátnej správe.
Ustanovuje sa povinnosť právnickým osobám, fyzickým osobám, ktoré sú podnikateľmi a fyzickým osobám, ktoré vykonávajú závislú prácu, poskytovať požadované informácie v rozsahu svojej pôsobnosti, doklady, vyjadrenia a ďalšie písomnosti potrebné na zabezpečenie prípravy kontroly a výkonu kontroly. Fyzickej osobe, ktorá vykonáva závislú prácu, sa tiež ukladá povinnosť inšpektorátu práce predložiť na požiadanie doklad (napr. preukaz totožnosti, pas, vodičský preukaz), ktorého obsahom bude identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia fyzickej osoby, pod ktorým je zaevidovaná v Sociálnej poisťovni. Identifikačným číslom sociálneho zabezpečenia fyzickej osoby je podľa § 235 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení rodné číslo fyzickej osoby.
K
Japonský jen v piatok po zemetrasení rástol
14. 3. 2011
Japonský jen v piatok po zemetrasení o sile bezmála deviatich stupňov Richterovej stupnice v blízkosti Japonska rástol.
Dôvodom je nezáujem k rizikovým obchodom u japonských investorov a očakávania, že japonské poisťovne budú predávať investície v zahraničí, aby mali dostatok financií na výplaty škôd. Podvečer jen voči euru posilnil o 0,66 % na 113,64 JPY a k doláru o 1,27 % na 81,89 JPY. Jen posilnil o viac ako 1 % tiež ku kanadskému doláru, švajčiarskemu franku a britskej libre. Euro voči doláru stúplo o 0,6 % na 1,3878 USD/EUR.
Všetky cesty 1. triedy budú v Česku spoplatnené
14. 3. 2011
V Česku sa bude už od polovice budúceho roka 2012 platiť mýto na všetkých cestách prvej triedy.
Spoplatnené budú aj stovky kilometrov ciest druhej triedy a v prípade ciest tretej triedy sa mýto bude týkať maximálne troch úsekov. Rozšírenie mýtneho systému má priniesť miliardy korún navyše, výnos však nepresiahne 6,6 miliardy korún, ktoré štát vlani na mýte z diaľnic a rýchlostných ciest vybral.
V minulom roku investori na Slovensku priniesli 123 mil.eur
14. 3. 2011
Slovenskej agentúre SARIO sa podarilo v minulom roku úspešne ukončiť 20 investičných projektov.
Títo investori by mali priniesť 123 miliónov eur a vytvoriť 2351 pracovných miest. V porovnaní s predchádzajúcim rokom na Slovensko neprišiel žiaden veľký investor, ktorým bola práve v roku 2009 spoločnosť AU Optronics.
Stavebný sektor na Slovensku sa podľa KPMG v tomto roku ustáli
14. 3. 2011
Stavebné firmy na Slovensku očakávajú už v tomto roku stabilizáciu sektora.
Vyplýva to z analýzy spoločnosti KPMG medzi predstaviteľmi stavebných firiem. Mierny - 0,9-% rast tržieb by sa mal pritom prejaviť už v tomto roku. V roku 2012 by sa ich tempo rastu malo zrýchliť na asi 4,4 %.