Koniec rapídneho zdražovania potravín? Situácia s nákupmi sa začne meniť, hlásia odborníci
18. 5. 2023
Aprílová inflácia sa na Slovensku spomalila na 13,8 %. Pod úrovňou 14 % bola naposledy v júli 2022.
Slováci by mali naďalej rátať s tým, že aj v roku 2023 budeme svedkami pomerne vysokej úrovne inflácie. „Počas niekoľkých mesiacov bude inflácia dosahovať stále pomerne vysoké dvojciferné tempá rastu, postupne by sa mala ,prehupnúť' cez hranicu 10 % a následne dosahovať jednociferné úrovne. Priemernú hodnotu inflácie za celý rok 2023 odhadujeme momentálne mierne nad úrovňou 10 %,“ informovala Aktuality.sk analytička z Wood & Company. „Na nízke úrovne inflácie, napríklad okolo 2 %, teda okolo inflačného cieľa eurozóny, tak môžeme v tomto roku určite zabudnúť,“ doplnila.
Potraviny a bývanie sú oblasti, na ktoré Slováci z rodinných rozpočtov míňajú najviac, pripomína.
„Potraviny ukrajujú z nákladov domácností približne pätinu, v prípade bývania ide dokonca o cca štvrtinu celkových spotrebných výdavkov. Aj preto sú spotrebitelia na ich vyššie ceny citlivejší,“ hovorí analytička.
Obe tieto oblasti sa významne podpisujú pod vývoj celkovej inflácie v krajine. Medziročné tempo zdražovania v apríli sa spomalilo v oblasti potravín a nealko nápojov a to na 25,4 %. V prípade bývania prišlo taktiež k spomaleniu cenového rastu a to na 12,3 %.
„Oproti aprílu 2022 zaznamenali výrazný nárast cien už spomínané potraviny a nealkoholické nápoje a to o 25,4 %. Zákazníci v obchodoch platili aj naďalej viac ako pred rokom v podstate za všetky kategórie potravín,“ potvrdila odborníčka.
Pri porovnaní spred roka si najviac priplácame za mlieko, syry a vajcia (32,9 %) a za sladké potraviny (31,2 %). Chlieb a obilniny nás vyšli drahšie o 25,9 %. Výnimkou nie je ani mäso, medziročne zdraželo o 24,7 % a za zelenina o 24,1 %, ilustrovala analytička.
Dôvody zdražovania už nikoho neprekvapia. Ide o vyššie ceny energií a vlani sme boli svedkami vysokej ceny ropy na svetových trhoch a následne rekordných cien pohonných látok.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Obchodný deficit Číny je 1,02 mld. USD
11. 4. 2011
Zahraničný obchod Číny vykázal v 1. štvrťroku schodok 1,02 miliardy dolárov, pretože silný domáci dopyt a stúpajúce ceny komodít zvýšili hodnotu dovozu na novú rekordnú úroveň. Oznámil to čínsky colný úrad.
Krajina tak zaznamenala prvý štvrťročný obchodný deficit od roku 2004. Export sa medziročne zvýšil o 26,5 % na 399,64 miliardy dolárov. Import stúpol dokonca o 32,6 % na 400,66 miliardy dolárov. Analytici predpokladajú, že v celom tomto roku vykáže Čína obchodný prebytok 160 až 200 miliárd dolárov.
Slovenský priemysel spomalil. Na vine sú automobilky
11. 4. 2011
Pod februárové spomalenie rastu v slovenskom priemysle sa podpísal najmä nižší výkon automobiliek a pokles výroby v hutníctve.
Podľa analytikov ide o dva najväčšie sektory priemyslu, kde aj malé výkyvy majú veľkú váhu na celkovom objeme výroby v priemysle.
Slovensko má výhodnejšie podmienky pre investorov
8. 4. 2011
Spoločnosť SECOP sa rozhodla presťahovať svoj závod zo Slovinska na Slovensko hlavne kvôli ekonomickým problémom na Slovinsku a rozdielom medzi obidvoma krajinami. Uviedol ľubľanský denník Delo.
Noviny pripomínajú, že Slovensko má nižšie dane, zaviedlo významnú rovnú daň, má aj o niečo nižšie mzdy ako Slovinsko, uskutočnilo viac reforiem, je konkurencieschopnejšie a "priateľskejšie" k podnikateľom ako Ľubľana.
Škodovka predala v marci rekordných 85 000 automobilov
8. 4. 2011
Česká automobilka Škoda zaznamenala v marci historický predaj áut.
V priebehu jedného mesiaca automobilka predala 85 tisíc vozov, čo sa jej počas svojho pôsobenia ešte nepodarilo. Škodoviek sa za prvé tri mesiace tohto roka predalo celkovo 217 tisíc, o 21 % viac ako v minulom roku. Motorom rastu boli hlavne rozvojové trhy vrátane Ruska, Indie a Číny. Škoda Auto je vzhľadom na veľkosť tržieb druhou najväčšou spoločnosťou v ČR. Na celkovom exporte krajiny sa spoločnosť podieľa zhruba 7 %.