Koniec rapídneho zdražovania potravín? Situácia s nákupmi sa začne meniť, hlásia odborníci
18. 5. 2023
Aprílová inflácia sa na Slovensku spomalila na 13,8 %. Pod úrovňou 14 % bola naposledy v júli 2022.
Slováci by mali naďalej rátať s tým, že aj v roku 2023 budeme svedkami pomerne vysokej úrovne inflácie. „Počas niekoľkých mesiacov bude inflácia dosahovať stále pomerne vysoké dvojciferné tempá rastu, postupne by sa mala ,prehupnúť' cez hranicu 10 % a následne dosahovať jednociferné úrovne. Priemernú hodnotu inflácie za celý rok 2023 odhadujeme momentálne mierne nad úrovňou 10 %,“ informovala Aktuality.sk analytička z Wood & Company. „Na nízke úrovne inflácie, napríklad okolo 2 %, teda okolo inflačného cieľa eurozóny, tak môžeme v tomto roku určite zabudnúť,“ doplnila.
Potraviny a bývanie sú oblasti, na ktoré Slováci z rodinných rozpočtov míňajú najviac, pripomína.
„Potraviny ukrajujú z nákladov domácností približne pätinu, v prípade bývania ide dokonca o cca štvrtinu celkových spotrebných výdavkov. Aj preto sú spotrebitelia na ich vyššie ceny citlivejší,“ hovorí analytička.
Obe tieto oblasti sa významne podpisujú pod vývoj celkovej inflácie v krajine. Medziročné tempo zdražovania v apríli sa spomalilo v oblasti potravín a nealko nápojov a to na 25,4 %. V prípade bývania prišlo taktiež k spomaleniu cenového rastu a to na 12,3 %.
„Oproti aprílu 2022 zaznamenali výrazný nárast cien už spomínané potraviny a nealkoholické nápoje a to o 25,4 %. Zákazníci v obchodoch platili aj naďalej viac ako pred rokom v podstate za všetky kategórie potravín,“ potvrdila odborníčka.
Pri porovnaní spred roka si najviac priplácame za mlieko, syry a vajcia (32,9 %) a za sladké potraviny (31,2 %). Chlieb a obilniny nás vyšli drahšie o 25,9 %. Výnimkou nie je ani mäso, medziročne zdraželo o 24,7 % a za zelenina o 24,1 %, ilustrovala analytička.
Dôvody zdražovania už nikoho neprekvapia. Ide o vyššie ceny energií a vlani sme boli svedkami vysokej ceny ropy na svetových trhoch a následne rekordných cien pohonných látok.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Domácnosti si vydražia lacnejší plyn
25. 9. 2017
Slovenské domácnosti sa tretieho novembra prvýkrát zapoja do energetickej aukcie. V susednom Česku takýmto spôsobom od roku 2013 ušetrili na plyne vyše 31 miliónov eur, približne 330 eur na spotrebiteľa ročne. Dokopy v Európe dražilo od roku 2010 vyše dva a pol milióna odberateľov.
Domácnosti majú možnosť zaregistrovať sa na stránke prvaaukciaenergii.sk, čím sa stanú súčasťou energetického kolektívu. Dodávateľom tak vznikne možnosť získať naraz množstvo nových klientov. Musia však súťažiť s konkurenciou – vyhráva ten, kto dá najnižšiu cenu. Spotrebitelia zároveň dostanú výhodnejšiu ponuku, ako keby oslovovali distribútorov individuálne. Pre firmy sú aukcie bežným spôsobom nákupu energií, pre domácnosti to bude u nás premiéra.
Zákaz predaja porušili nábytkári aj potraviny
25. 9. 2017
Sviatok či nesviatok. Po Alze, ktorú už vyšetruje bratislavská Inšpekcia práce, otvorila minulý piatok dvere zákazníkom aj Galéria bývania Styla na bratislavských Zlatých pieskoch. Zákazníci v jej obchodoch mohli nakupovať napriek tomu, že bol sviatok. Podľa informácií HN mali počas dňa pracovného pokoja otvorené i AAA Auto a Malina Store.
Na rozdiel od Alzy v jednotlivých predajniach obchodného centra pre bývanie nevítali návštevníkov zamestnanci, ale priamo predajcovia. V takomto prípade nová legislatíva otvorenie obchodov umožňuje. „Viacerí majitelia obchodov prejavili záujem mať otvorené aj počas sviatkov, pretože vnímajú posledné legislatívne zmeny ako možnú konkurenčnú výhodu oproti veľkým sieťovým nábytkárom typu Ikea, Kika a Sconto,“ hovorí Martin Šimun, generálny riaditeľ Galérie bývania Styla. Celkovo brány svojich obchodov v piatok otvorilo 6 predajní, ale do budúcna to môže byť až 22 zo súčasne prevádzkovaných 53 obchodov, keďže v nich predávaú samotní majitelia.
Cenné papiere po novom
21. 9. 2017
Ministerstvo financií Slovenskej republiky vypracovalo návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o cenných papieroch).
Navrhovaným zákonom sa transponuje smernica 2014/65/EÚ (zmenená smernicou 2016/1034/EÚ) do právneho poriadku Slovenskej republiky. Smernica 2014/65/EÚ a nariadenie 600/2014/EÚ (zmenené nariadením 2016/1033/EÚ), spoločne označované ako balík MiFID II, sa vzťahujú na trhy s cennými papiermi, investičných sprostredkovateľov a miesta obchodovania. Zmenou v zákone sa navrhlo zbierať údaje efektívnym a harmonizovaným spôsobom. Vzhľadom na uvedené sa vypracovala aj nová infraštruktúra zberu údajov a zavádza sa regulácia nad poskytovateľmi služieb vykazovania údajov.
Zmena v zákone o patentoch
21. 9. 2017
Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky predložil do legislatívneho procesu návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 435/2001 Z. z. o patentoch, dodatkových ochranných osvedčeniach a o zmene a doplnení niektorých zákonov (patentový zákon).
Hlavným účelom navrhovanej novely je zmodernizovať a precizovať hmotnoprávne aj procesnoprávne ustanovenia. Mnohé inštitúty sú spoločné pre všetky najvýznamnejšie predmety priemyselného vlastníctva (patenty, dizajny, úžitkové vzory, ochranné známky) a predkladaný návrh zabezpečuje principiálnu jednotnosť ich právnej úpravy.