Klesanie inflácie na Slovensku ide oproti Česku slimačím tempom, padá tam štyrikrát rýchlejšie
19. 5. 2023
Obe krajiny trápi vysoká inflácia.
Aprílová inflácia v Česku dosiahla úroveň 14,3 % v medziročnom vyjadrení, tvrdia najnovšie dáta Eurostatu. Český ekonóm Lukáš Kovanda poznamenáva, že Slovensko podľa rovnakej štatistiky, ktorá je medzinárodne porovnateľná, vykazuje infláciu prakticky totožnú.
Aktuálne čísla Štatistického úradu SR hovoria o tom, že v apríli inflácia na Slovensku klesla pod 14 %. (13,8 %)
Podľa Kovandu už nemožno vylúčiť, že za máj bude mať Česko nižšiu infláciu ako my.
„Naznačuje to doterajšia tohtoročná dynamika vývoja inflácie v oboch krajinách. Veď ešte tento rok v januári Česko podľa Eurostatu vykazovalo infláciu 19,1 %, zatiaľ čo Slováci ju vtedy mali 15,1 %. Tento rok v januári teda bola inflácia v Česku o štyri percentuálne body vyššia ako inflácia na Slovensku, zatiaľ čo v apríli už len o 0,3 percentuálneho bodu,“ konštatoval pre Aktuality.sk.
Česká národná banka prognózuje májovú infláciu v ČR na medziročnej úrovni 11,6 percenta, zatiaľ čo Národná banka Slovenska predpokladá, že inflácia na Slovensku dosiahne v máji medziročnú hodnotu 11,9 percenta.
„Aj to by teda mohlo nasvedčovať tomu, že Česi budú mať v máji nižšiu infláciu ako Slováci. Aj keď finálne čísla Eurostatu sa budú od uvedených odhadov takmer určite líšiť, rovnako ako sa budú líšiť od mier inflácie počítanej národnými štatistickými úradmi Česka i Slovenska,“ pokračoval ekonóm.
Pokles v Česku z vyššieho základu
Napriek tomu je podľa jeho slov zrejmé, že v Česku tento rok inflácia klesá citeľne rýchlejšie ako na Slovensku.
„Vlastne dokonca viac ako štyrikrát rýchlejšie. A tento trend bude zrejme pokračovať aj v najbližších mesiacoch. Je pravda, že v Česku inflácia klesá z vyššieho základu, pričom takýto pokles môže byť objektívne ľahší ako ten z nižšieho základu,“ podotkol Kovanda.
Zároveň vyslovil rečnícku otázku, o koľko by infláciu v Česku znížilo, ak by Česi namiesto koruny platili eurom. „Rozhodujúce sú celkom iné faktory, než aké predstavuje používaná mena,“ myslí si.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Poľnohospodári prerobili minulý rok 103,5 milióna eur
12. 7. 2010
Poľnohospodárstvo v SR v roku 2009 vykázalo záporný výsledok hospodárenia vo výške 103,5 milióna eur.
V zelenej správe, ktorú spracovalo agromministerstvo sa konštatuje, že jeho úroveň medziročne klesla o158,2 milióna eur a tým sa odvetvie dostalo z predvlaňajšieho zisku do vlaňajšej straty.
Od vstupu Slovenska do EÚ bol rok 2009 prvým stratovým v poľnohospodárstve. K tomuto vývoju hlavne prispeli dôsledky svetovej finančnej a následne hospodárskej krízy.
Prudký pád cien komodít, ktoré sa cez trhové systémy premietli aj do slovenského poľnohospodárstva, spôsobil spomalenie finančných tokov.
Slovenský priemysel zrýchlil rast, produkcia stúpla o tretinu
9. 7. 2010
Slovenský priemysel si v máji výrazne polepšil, v medziročnom porovnaní rástol najrýchlejšie od začiatku meraní v r.2000.
Produkcia podnikov stúpla o 31 %, v apríli vzrástla o 21 percent, informoval Štatistický úrad SR. Dynamický rast odvetvia prekvapil analytikov, hospodárstvo podľa nich ďalej ťahá najmä zahraničný dopyt. Podľa Mušáka májovú produkciu potiahol najmä elektrotechnický priemysel. Výroba počítačových, elektronických a optických výrobkov vzrástla o 85,3 percenta, v apríli pritom vykázala prepad o takmer desatinu.
Prírodné katastrofy za tento rok spôsobili škody vo výške 70 miliárd dolárov
9. 7. 2010
Frankfurt nad Mohanom - Škody v dôsledku prírodných katastrof dosiahli v 1. polroku tohto roka 70 mld. USD (55,70 mld. eur), čo je už teraz viac ako za celý rok 2009.
Podľa nemeckej agentúry Munich Re sa z pohľadu tržieb na vysokých škodách podieľali najmä tri veľké zemetrasenia - januárové na Haiti, februárové v Čile, aprílové v Číne. Škody na poistenom majetku tak dosiahli 22 miliárd USD. Najnákladnejšie bolo zemetrasenie v Čile, kde škody v tomto smere dosiahli 8 miliárd USD a celkovo približne 30 miliárd USD.
Ceny výrobcov v máji klesli najmenej
28. 6. 2010
Ceny výrobcov sa v máji znížili najmenej za posledný rok, medziročné tempo poklesu cien sa v piatom mesiaci zvoľnilo na 3,1 percenta z aprílových 4,4 percenta
Ceny klesli štrnásty mesiac po sebe, informoval v pondelok Štatistický úrad.
V piatom mesiaci ceny v priemysle medzimesačne stúpli o 0,3 %, ceny dodávok energií medziročne spomalili pokles na 7,3 % oproti aprílovému prepadu o 9,1 %. Ceny poľnohospodárskych výrobkov sa v máji zvýšili o 1,1 %. Ceny stavebných prác sa zvýšili o 1,3 %, ceny exportov stúpli o 3,6%.