Klesanie inflácie na Slovensku ide oproti Česku slimačím tempom, padá tam štyrikrát rýchlejšie
19. 5. 2023
Obe krajiny trápi vysoká inflácia.
Aprílová inflácia v Česku dosiahla úroveň 14,3 % v medziročnom vyjadrení, tvrdia najnovšie dáta Eurostatu. Český ekonóm Lukáš Kovanda poznamenáva, že Slovensko podľa rovnakej štatistiky, ktorá je medzinárodne porovnateľná, vykazuje infláciu prakticky totožnú.
Aktuálne čísla Štatistického úradu SR hovoria o tom, že v apríli inflácia na Slovensku klesla pod 14 %. (13,8 %)
Podľa Kovandu už nemožno vylúčiť, že za máj bude mať Česko nižšiu infláciu ako my.
„Naznačuje to doterajšia tohtoročná dynamika vývoja inflácie v oboch krajinách. Veď ešte tento rok v januári Česko podľa Eurostatu vykazovalo infláciu 19,1 %, zatiaľ čo Slováci ju vtedy mali 15,1 %. Tento rok v januári teda bola inflácia v Česku o štyri percentuálne body vyššia ako inflácia na Slovensku, zatiaľ čo v apríli už len o 0,3 percentuálneho bodu,“ konštatoval pre Aktuality.sk.
Česká národná banka prognózuje májovú infláciu v ČR na medziročnej úrovni 11,6 percenta, zatiaľ čo Národná banka Slovenska predpokladá, že inflácia na Slovensku dosiahne v máji medziročnú hodnotu 11,9 percenta.
„Aj to by teda mohlo nasvedčovať tomu, že Česi budú mať v máji nižšiu infláciu ako Slováci. Aj keď finálne čísla Eurostatu sa budú od uvedených odhadov takmer určite líšiť, rovnako ako sa budú líšiť od mier inflácie počítanej národnými štatistickými úradmi Česka i Slovenska,“ pokračoval ekonóm.
Pokles v Česku z vyššieho základu
Napriek tomu je podľa jeho slov zrejmé, že v Česku tento rok inflácia klesá citeľne rýchlejšie ako na Slovensku.
„Vlastne dokonca viac ako štyrikrát rýchlejšie. A tento trend bude zrejme pokračovať aj v najbližších mesiacoch. Je pravda, že v Česku inflácia klesá z vyššieho základu, pričom takýto pokles môže byť objektívne ľahší ako ten z nižšieho základu,“ podotkol Kovanda.
Zároveň vyslovil rečnícku otázku, o koľko by infláciu v Česku znížilo, ak by Česi namiesto koruny platili eurom. „Rozhodujúce sú celkom iné faktory, než aké predstavuje používaná mena,“ myslí si.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Menší záujem Slovákov o dovolenky
14. 9. 2010
Záujem Slovákov o cestovanie bol v 2 štvrťroku nižší. Počet ciest medziročne klesol o 14,5 % na 1,2 milióna.
Štatistický úrad SR uviedol, že oproti minulému roku bol menší záujem o dlhodobé dovolenkové pobyty. Zhruba tri pätiny z dlhodobých pobytov tvorili zahraničné pobyty, pričom najviac ľudí sa vybralo na dovolenku do Talianska, Chorvátska a Česka. Priemerné výdavky na dovolenky od apríla do konca júna spadli o vyše tretinu na 227 eur.
Dôvera v nemeckú ekonomiku prudko klesla
14. 9. 2010
Dôvera investorov a analytikov v nemeckú ekonomiku v septembri prudko klesla a nižšia je už piaty mesiac v rade. Prispievajú k tomu obavy zo spomalenia ekonomického rastu.
Pozorne sledovaný index mannheimského inštitútu ZEW klesol na mínus 4,3 bodu z augustových 14 bodov. Analytici pritom čakali v priemere zníženie len na 13 bodov. Naopak však smeroval výsledok oddeleného indexu hodnotenia súčasnej ekonomickej situácie, ktorý vzrástol na 59,9 bodu z augustových 44,3 bodu. Analytici čakali zvýšenie len na 48 bodov. ZEW upozornil, že po vysokom ekonomickom raste v 2. štvrťroku, priemyselná výroba v Nemecku v júli stagnovala a nové objednávky klesli.
Rast inflácie v auguste zrýchlil na 1,1 %
14. 9. 2010
Medziročné tempo rastu cien tovarov a služieb na Slovensku podľa metodiky EÚ zrýchlilo v auguste na 1,1 % z 1,0 % v júli.
Inflácia zrýchlila rast už druhý mesiac za sebou. Informoval o tom Štatistický úrad SR. Počas samotného augusta ceny medzimesačne klesli o 0,1 %. V júli rovnakým tempom rástli. V auguste rástli medziročne najviac ceny alkoholu a tabaku, a to o 7,6 %. Ceny za vzdelanie sa zvýšili o 4,5 % a v zdravotníctve o 4,2 %. Naopak najvýraznejšie klesli ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu, a to o 3,4 %.
Automobilka Škoda Auto prijala tisíc nových zamestnancov a hľadá ďalších
7. 9. 2010
Automobilka Škoda Auto nestíha vyrábať, zháňa ďalšie stovky zamestnancov.
Za jeden mesiac, počas augusta, prijali závody automobilky Škoda v Česku takmer tisíc nových zamestnancov a stále je to málo. Záujem o vozidlá značky Škoda trvalo rastie. Za sedem mesiacov tohto roka Škodovka predala celosvetovo 437 tisíc áut, medziročne o 13,4 percenta viac. Najviac idú na odbyt modely Octavia, Superb a Yeti.