Klesanie inflácie na Slovensku ide oproti Česku slimačím tempom, padá tam štyrikrát rýchlejšie
19. 5. 2023
Obe krajiny trápi vysoká inflácia.
Aprílová inflácia v Česku dosiahla úroveň 14,3 % v medziročnom vyjadrení, tvrdia najnovšie dáta Eurostatu. Český ekonóm Lukáš Kovanda poznamenáva, že Slovensko podľa rovnakej štatistiky, ktorá je medzinárodne porovnateľná, vykazuje infláciu prakticky totožnú.
Aktuálne čísla Štatistického úradu SR hovoria o tom, že v apríli inflácia na Slovensku klesla pod 14 %. (13,8 %)
Podľa Kovandu už nemožno vylúčiť, že za máj bude mať Česko nižšiu infláciu ako my.
„Naznačuje to doterajšia tohtoročná dynamika vývoja inflácie v oboch krajinách. Veď ešte tento rok v januári Česko podľa Eurostatu vykazovalo infláciu 19,1 %, zatiaľ čo Slováci ju vtedy mali 15,1 %. Tento rok v januári teda bola inflácia v Česku o štyri percentuálne body vyššia ako inflácia na Slovensku, zatiaľ čo v apríli už len o 0,3 percentuálneho bodu,“ konštatoval pre Aktuality.sk.
Česká národná banka prognózuje májovú infláciu v ČR na medziročnej úrovni 11,6 percenta, zatiaľ čo Národná banka Slovenska predpokladá, že inflácia na Slovensku dosiahne v máji medziročnú hodnotu 11,9 percenta.
„Aj to by teda mohlo nasvedčovať tomu, že Česi budú mať v máji nižšiu infláciu ako Slováci. Aj keď finálne čísla Eurostatu sa budú od uvedených odhadov takmer určite líšiť, rovnako ako sa budú líšiť od mier inflácie počítanej národnými štatistickými úradmi Česka i Slovenska,“ pokračoval ekonóm.
Pokles v Česku z vyššieho základu
Napriek tomu je podľa jeho slov zrejmé, že v Česku tento rok inflácia klesá citeľne rýchlejšie ako na Slovensku.
„Vlastne dokonca viac ako štyrikrát rýchlejšie. A tento trend bude zrejme pokračovať aj v najbližších mesiacoch. Je pravda, že v Česku inflácia klesá z vyššieho základu, pričom takýto pokles môže byť objektívne ľahší ako ten z nižšieho základu,“ podotkol Kovanda.
Zároveň vyslovil rečnícku otázku, o koľko by infláciu v Česku znížilo, ak by Česi namiesto koruny platili eurom. „Rozhodujúce sú celkom iné faktory, než aké predstavuje používaná mena,“ myslí si.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Priemysel v marci mierne rástol, automobilky ho ťahajú stále menej
10. 5. 2013
Automobilky pomohli rastu priemyslu z dvoch tretín, posledné mesiace ale spomaľujú.
Dynamika rastu slovenského priemyslu sa v marci tohto roka mierne zrýchlila. Zvýšenie celkovej produkcie priemyslu najviac ovplyvnil rast vo výrobe dopravných prostriedkov o 3,6 %, rast vo výrobe kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení dosiahol 4 % a produkcia vo výrobe textilu, odevov, kože a kožených výrobkov stúpla o 21,4 %.
Obchodníkom neustále klesajú tržby
6. 5. 2013
Medziročný prepad maloobchodných tržieb sa na Slovensku nezastavil ani v marci.
Podľa údajov ŠÚ SR tržby v maloobchode v treťom mesiaci medziročne poklesli o 0,8 %. Vo februári boli nižšie dokonca až o 1,8 %.
Tržby vo veľkoobchode medziročne klesli o 2 %. Za celý prvý štvrťrok tohto roka tržby v maloobchode medziročne klesli o 1,3 %. Vo veľkoobchode sa tržby zvýšili o 0,2 %. Maloobchodníci na Slovensku evidujú medziročný pokles tržieb už štyri roky v poradí.
Eurofondy čerpáme stále pomaly
3. 5. 2013
Ani v tomto roku nedokážeme čerpať eurofondy podľa plánu.
Podľa údajov MF Slovensko za prvé štyri mesiace minulo iba desať percent peňazí z celkového balíka, ktorý máme v tomto roku prijať zo zdrojov EÚ. Vlani sme v tomto období dokázali čerpať 17 percent z naplánovaných eurofondov.
Elektronické diaľničné známky by mohli byť v roku 2015
3. 5. 2013
Klasické diaľničné nálepky končia, od začiatku roku 2015 ich majú nahradiť elektronické známky.
Pred zavedením nového spôsobu spoplatnenia treba pripraviť legislatívu a potrebné technológie. NDS plánuje, že systém bude stáť zhruba 15 mil. eur na päť rokov, teda 3 mil. eur ročne.
Po novom si vodiči kúpia známku cez predajné miesto či internet a systém ich zaradí do databázy. Zmení sa aj kontrola.
Nezmenia sa však pravidlá spoplatnenia, zostanú tak 10-dňové, mesačné a ročné známky.