Klesanie inflácie na Slovensku ide oproti Česku slimačím tempom, padá tam štyrikrát rýchlejšie
19. 5. 2023
Obe krajiny trápi vysoká inflácia.
Aprílová inflácia v Česku dosiahla úroveň 14,3 % v medziročnom vyjadrení, tvrdia najnovšie dáta Eurostatu. Český ekonóm Lukáš Kovanda poznamenáva, že Slovensko podľa rovnakej štatistiky, ktorá je medzinárodne porovnateľná, vykazuje infláciu prakticky totožnú.
Aktuálne čísla Štatistického úradu SR hovoria o tom, že v apríli inflácia na Slovensku klesla pod 14 %. (13,8 %)
Podľa Kovandu už nemožno vylúčiť, že za máj bude mať Česko nižšiu infláciu ako my.
„Naznačuje to doterajšia tohtoročná dynamika vývoja inflácie v oboch krajinách. Veď ešte tento rok v januári Česko podľa Eurostatu vykazovalo infláciu 19,1 %, zatiaľ čo Slováci ju vtedy mali 15,1 %. Tento rok v januári teda bola inflácia v Česku o štyri percentuálne body vyššia ako inflácia na Slovensku, zatiaľ čo v apríli už len o 0,3 percentuálneho bodu,“ konštatoval pre Aktuality.sk.
Česká národná banka prognózuje májovú infláciu v ČR na medziročnej úrovni 11,6 percenta, zatiaľ čo Národná banka Slovenska predpokladá, že inflácia na Slovensku dosiahne v máji medziročnú hodnotu 11,9 percenta.
„Aj to by teda mohlo nasvedčovať tomu, že Česi budú mať v máji nižšiu infláciu ako Slováci. Aj keď finálne čísla Eurostatu sa budú od uvedených odhadov takmer určite líšiť, rovnako ako sa budú líšiť od mier inflácie počítanej národnými štatistickými úradmi Česka i Slovenska,“ pokračoval ekonóm.
Pokles v Česku z vyššieho základu
Napriek tomu je podľa jeho slov zrejmé, že v Česku tento rok inflácia klesá citeľne rýchlejšie ako na Slovensku.
„Vlastne dokonca viac ako štyrikrát rýchlejšie. A tento trend bude zrejme pokračovať aj v najbližších mesiacoch. Je pravda, že v Česku inflácia klesá z vyššieho základu, pričom takýto pokles môže byť objektívne ľahší ako ten z nižšieho základu,“ podotkol Kovanda.
Zároveň vyslovil rečnícku otázku, o koľko by infláciu v Česku znížilo, ak by Česi namiesto koruny platili eurom. „Rozhodujúce sú celkom iné faktory, než aké predstavuje používaná mena,“ myslí si.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Nezamestnanosť na Slovensku vzrástla na 14,5 %
5. 6. 2013
Počet nezamestnaných osôb sa v prvom kvartáli tohto roka oproti prvému štvrťroku vlaňajška zvýšil o 15,2 tis. na 395,5 tis. osôb.
Nezamestnanosť na Slovensku tretí štvrťrok po sebe medziročne rástla. Miera nezamestnanosti sa za január až marec tohto roka medziročne zvýšila o 0,4 percentuálneho bodu na 14,5 %.
Maloobchodné tržby v apríli po 11 mesiacoch rástli
5. 6. 2013
Slovenský maloobchod po jedenástich mesiacoch sústavného poklesu opäť zaznamenal medziročný rast tržieb.
V apríli sa zvýšili o 1,1 %, kým mesiac predtým klesli o 0,8 %. Obchodníci sa tešili aj medzimesačnému nárastu, keď maloobchodné tržby v apríli oproti marcu stúpli o 0,4 %. Medziročný nárast tržieb v maloobchode ovplyvnil rast tržieb v maloobchode s pohonnými látkami v špecializovaných predajniach o 4,9 %, maloobchode ostatného tovaru v špecializovaných predajniach o 4,2 %.
MMF skresal tohtoročný slovenský rast na 0,6 percenta
5. 6. 2013
Trend odhadov hospodárskeho rastu sa nezastavuje.
OECD minulý týždeň zrevidovala prognózu tohtoročného rastu slovenskej ekonomiky z 2 % na 0,8 %, teraz sa k nej pridáva MMF.
Aktuálne prognózuje Slovensku v tomto roku hospodársky rast iba o 0,6 %.
MMF Slovensku radí, v ktorých oblastiach sa zlepšiť. Jedným zo základných cieľov by malo byť zlepšenie výberu daní.
OECD znížila odhad rastu Slovenska na 0,8 %
30. 5. 2013
Slovenská ekonomika v tomto roku porastie pomalšie ako o jedno percento.
K tvrdeniu centrálnej banky a bankových analytikov sa pridala aj OECD, ktorá znížila odhad rastu slovenského hospodárstva v tomto roku na 0,8 %.
Slabý hospodársky rast sa totiž podľa OECD podpíše aj pod nárast nezamestnanosti na tohtoročných 14,6 % a budúcoročných 14,7 %. Inflácia by na Slovensku mala klesnúť v tomto roku na 1,7 % a v budúcom roku by mala byť ešte o 0,1 percentu¬álneho bodu nižšia.