Inflácia v októbri vzrástla na 3,1 %, je to tretia najvyššia hodnota tohto roka
18. 11. 2024
Občania môžu nárast vnímať najmä pri cenách potravín a nápojov, negatívne však ovplyvňuje aj iné položky. Inflácia stúpla v októbri na 3,1 % zo septembrových 2,6 %. Nárast cien v medziročnom porovnaní tak dosiahol po januári a februári tretiu najvyššiu tohtoročnú hodnotu. Rast cien v porovnaní so septembrom dosiahol 0,7 %, čo bolo zhodne s januárom najvyššie medzimesačné tempo rastu v tomto roku. Najvýraznejší nárast sa prejavil pri cenách potravín a nealkoholických nápojov, informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR. V októbri ceny vzrástli v 11 z 12 odborov v rozsahu od 0,8 % v odbore bývanie a energie do 9,8 % v odbore vzdelávanie. Zlacnenie zaznamenal len odbor doprava.
Najvýznamnejší vplyv na vývoj inflácie mali naďalej vyššie ceny v odbore potraviny s nealko nápojmi o 5 %. Priplatili sme si najmä za oleje a tuky o 30,5 %, čo predstavuje najvýraznejšie zvýšenie v tomto roku. Zdražela aj zelenina o 13,3 %, ovocie o 11,9 % a nealkoholické nápoje o 4,3 %. Poklesli iba ceny mäsa o 0,5 %.
Ceny pohonných látok boli v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka medziročne ešte stále výrazne nižšie, a to o 9,5 %, a mali pozitívny vplyv na infláciu. Tento efekt však prekrylo zdražovanie iných položiek v odbore doprava najmä dopravných služieb o 16,5 %. Medziročne klesli ceny audiotechniky, zariadení na spracovanie informácií a domácich spotrebičov.
V porovnaní so septembrom vzrástli spotrebiteľské ceny medzimesačne v desiatich z 12 odborov. Zvýšili sa od 0,1 % do 2,1 %. Najvýraznejší nárast sa prejavil pri cenách potravín a nealkoholických nápojov, pričom dynamickejšie zvýšenia sa prejavili vo všetkých deviatich sledovaných potravinových položkách. Najviac zdraželi zelenina o 8,2 %, oleje a tuky o 6,4 %, ako aj ovocie o takmer 5 %. Ceny sa v medzimesačnom porovnaní zvýšili aj pri ostatných potravinových položkách, ako pri mlieku, syroch a vajciach či chlebe s obilninami, ale maximálne o 1,4 %.
Dosah na rast cien mali opäť aj vyššie ceny vodného, stočného, údržby a opráv obydlia v odbore bývanie a energie. V porovnaní so septembrom zdraželi aj odevy a obuv, pohonné hmoty, ako aj reštauračné a stravovacie služby. Zníženie zaznamenali štatistici v odbore alkoholické nápoje a tabak (najmä piva a vína) a sezónne zlacnenie sa prejavilo pri ubytovacích službách alebo organizovaných dovolenkových zájazdoch.
V súhrne za desať mesiacov roka 2024 sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 2,7 %.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Japonsko bude na Slovensku hľadať ďalšie investičné príležitosti
26. 4. 2019
Na Slovensko príde misia japonskej agentúry na podporu obchodu, uviedol štátny tajomník. Na Slovensko príde misia Japonskej vládnej agentúry na podporu obchodu a investícií (JETRO), ktorá bude hľadať ďalšie príležitosti pre japonských investorov. Pre TASR to počas návštevy japonského premiéra Šinzóa Abeho povedal štátny tajomník japonského rezortu diplomacie Takeši Osuga.
"So slovenskými orgánmi budú diskutovať o obchode a investíciách aj o možnostiach, ako podporiť ďalší obchod a najmä investície japonského súkromného sektora na Slovensko," priblížil Osuga. V najbližších týždňoch sa tiež v Tokiu uskutoční spoločný seminár Japonska a krajín V4 na úrovni expertov. Jeho hlavnými témami budú globálna ekonomika a voľný obchod. Japonsko sa tiež podľa tajomníkových slov teší na spoluprácu so Slovenskom v rámci OECD, pretože témy slovenského predsedníctva v Rade OECD a japonského predsedníctva v G20 majú množstvo prienikov. Témou slovenského predsedníctva v Rade OECD je "Využitie digitálnej transformácie pre udržateľný rozvoj: príležitosti a výzvy".
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
V Bratislave pribudne nové nákupné centrum
25. 4. 2019
Petržalské Tesco patrí k najstarším veľkým maloobchodným prevádzkam svojho druhu na Slovensku. Už celé mesiace vidieť v jeho okolí čulý stavebný ruch. Jeden z vchodov, ktorý zákazníci využívali celé roky i časť parkoviska, sú minulosťou. Na najväčšom slovenskom sídlisku museli uvoľniť miesto stavbe nového nákupného centra Galéria.
O vznikajúcej obchodnej zóne s vyše 50 prevádzkami dnes informoval Trend s tým, že britský reťazec plánuje otvoriť nové nákupné centrum na jar budúceho roka. Vznikne rekonštrukciou a rozšírením existujúcej stavby. Veľké Tesco v Petržalke využívajú zákazníci od roku 2000 a ide o jeden z prvých hypermarketov, ktorý britský reťazec vybudoval po expanzii na slovenský trh. Úplne prvý hypermarket Tesco otvorili v roku 1999 v Nitre. Prevádzky neskôr pribúdali v každom väčšom meste.
Vzniká nový projekt na podporu zamestnávania v školských kuchyniach
24. 4. 2019
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny pripravuje v spolupráci s mestami a obcami projekt na podporu zamestávania v školských kuchyniach. Spustený bude v máji tohto roka. Ľudia by sa mohli zamestnať najmä ako pomocná pracovná sila. Dôvodom spustenia projektu je zavedenie obedov zadarmo pre deti. Na projekt „Pracuj v školskej kuchyni“ štát vyčlenil 8,5 milióna eur. „Plánujeme prostredníctvom tohto projektu pomôcť zriaďovateľom jedální a kuchýň s vytvorením pracovných miest,“ priblížil generálny riaditeľ ÚPSVR Marián Valentovič.
Vytvorených by mohlo byť približne 1000 pracovných miest, najmä ako pomocná pracovná sila. „Projekt sa spúšťa v priebehu mája, tento mesiac sa začnú prvé náborové procesy na úradoch práce,“ doplnil Valentovič s tým, že preferovaní budú najmä nezamestnaní ľudia v evidencii úradov. Budú musieť získať napríklad hygienické minimum, potravinársky preuViaceré príspevky Zriaďovatelia pritom majú možnosť získať na jedného uchádzača príspevok aj na mentora vo výške necelých 90 eur. „Plus môže zriaďovateľ získať príspevok vo výške 93 eur na pracovný odev, obuv, úrazové poistenie,“ uviedol Valentovič. Príspevok pre uchádzača o pracovné miesto v kuchyni bude môcť byť poskytovaný 10 mesiacov. „Budeme prispievať vo výške 95 % celkovej ceny práce, približne 703,04 eura mesačne zriaďovateľovi a v prípade kvalifikovanejších pracovníkov môžeme poskytovať až 95 % z 1,2-násobku minimálnej mzdy, v tomto prípade je to 843 eur mesačne,“ vyčíslil Valentovič. Minister práce Ján Richter (Smer-SD) avizoval, že mestá a obce majú záujem o tento projekt. „Ak niekto očakáva, že prostredníctvom úradov práce pripravíme neviem aké množstvá špecialistov, kuchárov, to by boli zbytočné očakávania. Vieme zabezpečiť hlavne pomocnú pracovnú silu do jedální. Čo sa týka kuchárov, tak rekvalifikácia prostredníctvom projektov prebieha. Sme pripravení aj s touto otázkou sa vyrovnať,“ upozornil Richter s tým, že prioritne má projekt zabezpečiť pomocnú pracovnú silu.
Volkswagen zatvoril závod v Košiciach
23. 4. 2019
Nemecký Wolkswagen zatvoril v Košiciach svoju fabriku, v ktorej zamestnával takmer sto ľudí. Informáciu priniesol portál etrend.sk. Svoje aktivity rozšíril na východ Slovenska nemecký koncern v roku 2004. V obci Haniska pri Košiciach sa zameriaval na prípravu vozidiel na export na ruský trh.
Na východe Slovenska sa rozmontované modely, ktoré sa vyrobili v Bratislave, posielali di Košíc a odtiaľ vlakom do Ruska, kde boli opäť zmontované. „Od roku 2004 sme v Košiciach pripravili 135-tisíc vozidiel na export do Ruska procesom SKD. Keďže tieto aktivity pre ruský trh už nie sú potrebné, naše haly v Košiciach sme prenajali,“ objasnil predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia Oliver Grünberg. Ešte koncom minulého roka stratil Volkswagen aj fabriku v Stupave, ktorá sa venovala 3D tlači. Bola presťahovaná do Wolfsburgu.