Inflácia v októbri vzrástla na 3,1 %, je to tretia najvyššia hodnota tohto roka
18. 11. 2024
Občania môžu nárast vnímať najmä pri cenách potravín a nápojov, negatívne však ovplyvňuje aj iné položky. Inflácia stúpla v októbri na 3,1 % zo septembrových 2,6 %. Nárast cien v medziročnom porovnaní tak dosiahol po januári a februári tretiu najvyššiu tohtoročnú hodnotu. Rast cien v porovnaní so septembrom dosiahol 0,7 %, čo bolo zhodne s januárom najvyššie medzimesačné tempo rastu v tomto roku. Najvýraznejší nárast sa prejavil pri cenách potravín a nealkoholických nápojov, informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR. V októbri ceny vzrástli v 11 z 12 odborov v rozsahu od 0,8 % v odbore bývanie a energie do 9,8 % v odbore vzdelávanie. Zlacnenie zaznamenal len odbor doprava.
Najvýznamnejší vplyv na vývoj inflácie mali naďalej vyššie ceny v odbore potraviny s nealko nápojmi o 5 %. Priplatili sme si najmä za oleje a tuky o 30,5 %, čo predstavuje najvýraznejšie zvýšenie v tomto roku. Zdražela aj zelenina o 13,3 %, ovocie o 11,9 % a nealkoholické nápoje o 4,3 %. Poklesli iba ceny mäsa o 0,5 %.
Ceny pohonných látok boli v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka medziročne ešte stále výrazne nižšie, a to o 9,5 %, a mali pozitívny vplyv na infláciu. Tento efekt však prekrylo zdražovanie iných položiek v odbore doprava najmä dopravných služieb o 16,5 %. Medziročne klesli ceny audiotechniky, zariadení na spracovanie informácií a domácich spotrebičov.
V porovnaní so septembrom vzrástli spotrebiteľské ceny medzimesačne v desiatich z 12 odborov. Zvýšili sa od 0,1 % do 2,1 %. Najvýraznejší nárast sa prejavil pri cenách potravín a nealkoholických nápojov, pričom dynamickejšie zvýšenia sa prejavili vo všetkých deviatich sledovaných potravinových položkách. Najviac zdraželi zelenina o 8,2 %, oleje a tuky o 6,4 %, ako aj ovocie o takmer 5 %. Ceny sa v medzimesačnom porovnaní zvýšili aj pri ostatných potravinových položkách, ako pri mlieku, syroch a vajciach či chlebe s obilninami, ale maximálne o 1,4 %.
Dosah na rast cien mali opäť aj vyššie ceny vodného, stočného, údržby a opráv obydlia v odbore bývanie a energie. V porovnaní so septembrom zdraželi aj odevy a obuv, pohonné hmoty, ako aj reštauračné a stravovacie služby. Zníženie zaznamenali štatistici v odbore alkoholické nápoje a tabak (najmä piva a vína) a sezónne zlacnenie sa prejavilo pri ubytovacích službách alebo organizovaných dovolenkových zájazdoch.
V súhrne za desať mesiacov roka 2024 sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 2,7 %.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Z ikonických kasární sa stanú byty. Za 40 miliónov eur
17. 8. 2020
V júni minulého roka vyhlásilo mesto Poprad verejnú súťaž. Víťaz sa mal stať majiteľom pozemku bývalých Dukelských kasární. Keďže jediným záujemcom bola spoločnosť PG-GMT, v súťaži uspela. Podľa informácií HN za pozemok s výmerou 65-tisíc štvorcových metrov zaplatila milión eur. Jej konateľ a spolumajiteľ Ivan Saloň v tom čase nechcel špecifikovať, na čo plánuje pozemok využiť. V súčasnosti je to jasné.
Asi 40-miliónová investícia má do najväčšieho mesta Spiša priniesť šesť polyfunkčných bytových objektov, štyri bytové domy a 27 rodinných domov. „Areál bývalých kasární predstavuje dominantnú lokalitu v Poprade s veľkým potenciálom rozvoja mesta smerom k bývaniu, občianskej vybavenosti a relaxácii človeka,“ priblížil pre HN projektový manažér Richard Baka. Vznikajúca štvrť na sídlisku Západ bude niesť názov Nové Nábrežie. Rovnako sa od apríla tohto roka volá aj Saloňova firma.
Kamiónom chcú spoplatniť aj Bratislavu
14. 8. 2020
Mýto na diaľniciach v Bratislave, v intravilánoch či dokonca na cestách tretej triedy. To sú alternatívy, ktorými sa zaoberá nová štúdia realizovateľnosti, ktorú si dala vypracovať Národná diaľničná spoločnosť.
Na stôl položila štyri verzie, za čo mýto platiť. Ich spoločným menovateľom je rozšírenie o diaľničné intravilány Bratislavy. Dopravcom však nevyhovuje ani jedna z nich.
„Všetky rozširujú súčasnú sieť spoplatnenia a akékoľvek ďalšie náklady dopravcov sú neakceptovateľné. To platí aj pre návrh začatia spoplatňovania ťahu Bratislavou, pri ktorom ČESMAD Slovakia zastáva stále záporné stanovisko,“ povedal viceprezident združenia Pavol Piešťanský.
Pokles slovenského priemyslu sa spomalil
12. 8. 2020
Medziročný pokles priemyselnej výroby na Slovensku v júni spomalil na 8,5 percenta po májovom prepade o zhruba tretinu.
Oznámil to dnes Štatistický úrad. Upozornil, že pokles bol najmiernejší od začiatku koronakrízy. Poukázal na výrazné spomalenie prepadu v automobilovom priemysle a na rast v chemickom a farmaceutickom priemysle. Medziročný pokles slovenskej priemyselnej výroby bol v júni oveľa miernejší, než očakávali analytici.
Slovenský priemysel sa dostal na dve koľajnice
12. 8. 2020
Jar priniesla drsný pád takmer pre všetky odvetvia priemyselnej výroby. V apríli naše fabriky vyprodukovali len 58 percent z toho, čo rok predtým. Júnové čísla už ukazujú návrat na úroveň 91,5 percenta. Pri bližšom skúmaní však štatistiky hovoria príbeh o dvoch koľajniciach.
Na tých rýchlejších je automobilový priemysel, ktorý už produkuje s menej ako desaťpercentnou stratou. Na dorovnanie minuloročných tržieb mu chýbalo menej ako jedno percento.
Výrazne pomalší návrat však zažívajú ďalšie dôležité sektory, ako je výroba kovov a kovových konštrukcií, kde produkcia stále stráca takmer štvrtinu. Dozadu nás ťahá aj sektor výroby strojov, ktorý odpisuje viac ako 15 percent