Inflácia v októbri vzrástla na 3,1 %, je to tretia najvyššia hodnota tohto roka
18. 11. 2024
Občania môžu nárast vnímať najmä pri cenách potravín a nápojov, negatívne však ovplyvňuje aj iné položky. Inflácia stúpla v októbri na 3,1 % zo septembrových 2,6 %. Nárast cien v medziročnom porovnaní tak dosiahol po januári a februári tretiu najvyššiu tohtoročnú hodnotu. Rast cien v porovnaní so septembrom dosiahol 0,7 %, čo bolo zhodne s januárom najvyššie medzimesačné tempo rastu v tomto roku. Najvýraznejší nárast sa prejavil pri cenách potravín a nealkoholických nápojov, informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR. V októbri ceny vzrástli v 11 z 12 odborov v rozsahu od 0,8 % v odbore bývanie a energie do 9,8 % v odbore vzdelávanie. Zlacnenie zaznamenal len odbor doprava.
Najvýznamnejší vplyv na vývoj inflácie mali naďalej vyššie ceny v odbore potraviny s nealko nápojmi o 5 %. Priplatili sme si najmä za oleje a tuky o 30,5 %, čo predstavuje najvýraznejšie zvýšenie v tomto roku. Zdražela aj zelenina o 13,3 %, ovocie o 11,9 % a nealkoholické nápoje o 4,3 %. Poklesli iba ceny mäsa o 0,5 %.
Ceny pohonných látok boli v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka medziročne ešte stále výrazne nižšie, a to o 9,5 %, a mali pozitívny vplyv na infláciu. Tento efekt však prekrylo zdražovanie iných položiek v odbore doprava najmä dopravných služieb o 16,5 %. Medziročne klesli ceny audiotechniky, zariadení na spracovanie informácií a domácich spotrebičov.
V porovnaní so septembrom vzrástli spotrebiteľské ceny medzimesačne v desiatich z 12 odborov. Zvýšili sa od 0,1 % do 2,1 %. Najvýraznejší nárast sa prejavil pri cenách potravín a nealkoholických nápojov, pričom dynamickejšie zvýšenia sa prejavili vo všetkých deviatich sledovaných potravinových položkách. Najviac zdraželi zelenina o 8,2 %, oleje a tuky o 6,4 %, ako aj ovocie o takmer 5 %. Ceny sa v medzimesačnom porovnaní zvýšili aj pri ostatných potravinových položkách, ako pri mlieku, syroch a vajciach či chlebe s obilninami, ale maximálne o 1,4 %.
Dosah na rast cien mali opäť aj vyššie ceny vodného, stočného, údržby a opráv obydlia v odbore bývanie a energie. V porovnaní so septembrom zdraželi aj odevy a obuv, pohonné hmoty, ako aj reštauračné a stravovacie služby. Zníženie zaznamenali štatistici v odbore alkoholické nápoje a tabak (najmä piva a vína) a sezónne zlacnenie sa prejavilo pri ubytovacích službách alebo organizovaných dovolenkových zájazdoch.
V súhrne za desať mesiacov roka 2024 sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 2,7 %.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Nezamestnanosť klesla aj v októbri
23. 11. 2020
Druhá vlna prepúšťania je zatiaľ v nedohľadne. Aj v októbri totiž pokračoval trend znižovania nezamestnanosti. Kým v septembri bola na úrovni 7,43 percenta, minulý mesiac sa znížila na 7,35 percenta. Trhu práce sa tak posledné tri mesiace darí.
Naposledy sa čísla zhoršili v júli, kedy sa úroveň dvihla na 7,65 percenta z 7,4. „Naše opatrenia prinášajú ovocie,“ komentoval správy minister práce Milan Krajniak. „Aj keď tomu mnohí neverili, boli nastavené veľmi dobre.“
Podľa ministra tiež viacero firiem, ktoré na jar avizovali hromadné prepúšťanie, si to postupne rozmysleli.
V
Automotive sa posilní napriek korone
20. 11. 2020
Automotive segment, ktorý na našom trhu zastupujú štyria výrobcovia spolu s viac ako 300 subdodávateľmi, zamestnáva takmer tristotisíc ľudí a na celkovom HDP sa podieľa až 14 percentami. Aj keď je mnoho kritikov, ktorí tvrdia, že ťahúň našej ekonomiky je príliš silný a dominantný, má potenciál byť ešte silnejší. Dôvodov je viacero. Miliardová investícia Volkswagenu, modernizačné plány Kie, silný dopyt po vozidlách z Trnavy, ako aj rastúca produkčná krivka nitrianskeho výrobcu Jaguar Land Rover.
Pilier, na ktorom naša ekonomika stojí, však čelí aj hrozbám. Donedávna to bol kolísajúci dopyt v Číne či tlak na emisie. To však ešte nikto nemohol rátať s tým, čo prinesie tento rok. Výrobcovia sa totiž po dekáde rastu dočkali prudkého ochladenia najmä pre koronakrízu. A to sú pred dverami ďalšie problémy v podobe brexitu a tlaku na elektromobilitu, z ktorej majú výrobcovia veľké obavy.
Kontrolný úrad o štátnom rozpočte. Vidí viacero nástrah
16. 11. 2020
Dosahy mimoriadnych opatrení, ktorými sa znižujú riziká ochorenia COVID-19, budú musieť byť podľa NKÚ aktívne riešené aj počas roka 2021. Riziká spôsobené pandémiou ochorenia COVID-19 sa negatívne pretavujú do návrhu rozpočtu štátu pre rok 2021, pričom predpokladaný schodok verejných financií sa dostáva na úroveň 7,44 percenta hrubého domáceho produktu, teda 7 miliárd eur.
V porovnaní s týmto rokom ide o viac ako dvojpercentný pokles, pretože ku koncu decembra by mal schodok dosiahnuť 9,7 percenta HDP, čo je bezmála 9 miliárd eur. Konštatuje to Najvyšší kontrolný úrad v stanovisku k návrhu rozpočtu, ktorý zaslal jeho predseda Karol Mitrík poslancom parlamentu. Vláda v rámci návrhu rozpočtu na rok 2021 neplánuje prijímať zásadné konsolidačné opatrenia, čo považuje Mitrík za dobré rozhodnutie.
V
Cena elektriny pre domácnosti zásadne klesne
13. 11. 2020
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví ukončil cenové konania na dodávku elektriny pre domácnosti a malé podniky na rok 2021. Pre domácnosti to znamená zásadný pokles tejto časti koncovej ceny elektriny, a to až do deväť percent. Vo štvrtok o tom informoval hovorca spoločnosti Radoslav Igaz. Úrad podľa hovorcu v ukončených cenových konaniach reagoval na vývoj ceny elektriny na svetových burzách.
Predseda ÚRSO Andrej Juris zdôraznil, že sa úradu podarilo v maximálne možnej miere premietnuť úsporu zo zníženia komoditnej ceny elektriny na svetových burzách do zníženia ceny elektriny pre slovenských spotrebiteľov.
Viac ako o deväť percent klesne cena elektriny v tarife D1 a D2, v dvojtarifnej sadzbe D3, D4 a D5 bude pokles o 8,39 percenta.
Malé podniky budú podľa tarify platiť za elektrinu menej o 4,5 až 5,9 percenta.
Zníženie sa však netýka koncovej ceny elektriny, ale iba časti za jej dodávku.
V