Inflácia v októbri vzrástla na 3,1 %, je to tretia najvyššia hodnota tohto roka
18. 11. 2024
Občania môžu nárast vnímať najmä pri cenách potravín a nápojov, negatívne však ovplyvňuje aj iné položky. Inflácia stúpla v októbri na 3,1 % zo septembrových 2,6 %. Nárast cien v medziročnom porovnaní tak dosiahol po januári a februári tretiu najvyššiu tohtoročnú hodnotu. Rast cien v porovnaní so septembrom dosiahol 0,7 %, čo bolo zhodne s januárom najvyššie medzimesačné tempo rastu v tomto roku. Najvýraznejší nárast sa prejavil pri cenách potravín a nealkoholických nápojov, informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR. V októbri ceny vzrástli v 11 z 12 odborov v rozsahu od 0,8 % v odbore bývanie a energie do 9,8 % v odbore vzdelávanie. Zlacnenie zaznamenal len odbor doprava.
Najvýznamnejší vplyv na vývoj inflácie mali naďalej vyššie ceny v odbore potraviny s nealko nápojmi o 5 %. Priplatili sme si najmä za oleje a tuky o 30,5 %, čo predstavuje najvýraznejšie zvýšenie v tomto roku. Zdražela aj zelenina o 13,3 %, ovocie o 11,9 % a nealkoholické nápoje o 4,3 %. Poklesli iba ceny mäsa o 0,5 %.
Ceny pohonných látok boli v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka medziročne ešte stále výrazne nižšie, a to o 9,5 %, a mali pozitívny vplyv na infláciu. Tento efekt však prekrylo zdražovanie iných položiek v odbore doprava najmä dopravných služieb o 16,5 %. Medziročne klesli ceny audiotechniky, zariadení na spracovanie informácií a domácich spotrebičov.
V porovnaní so septembrom vzrástli spotrebiteľské ceny medzimesačne v desiatich z 12 odborov. Zvýšili sa od 0,1 % do 2,1 %. Najvýraznejší nárast sa prejavil pri cenách potravín a nealkoholických nápojov, pričom dynamickejšie zvýšenia sa prejavili vo všetkých deviatich sledovaných potravinových položkách. Najviac zdraželi zelenina o 8,2 %, oleje a tuky o 6,4 %, ako aj ovocie o takmer 5 %. Ceny sa v medzimesačnom porovnaní zvýšili aj pri ostatných potravinových položkách, ako pri mlieku, syroch a vajciach či chlebe s obilninami, ale maximálne o 1,4 %.
Dosah na rast cien mali opäť aj vyššie ceny vodného, stočného, údržby a opráv obydlia v odbore bývanie a energie. V porovnaní so septembrom zdraželi aj odevy a obuv, pohonné hmoty, ako aj reštauračné a stravovacie služby. Zníženie zaznamenali štatistici v odbore alkoholické nápoje a tabak (najmä piva a vína) a sezónne zlacnenie sa prejavilo pri ubytovacích službách alebo organizovaných dovolenkových zájazdoch.
V súhrne za desať mesiacov roka 2024 sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 2,7 %.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Zamestnancom a zamestnávateľom sa zjednodušia niektoré povinnosti
12. 4. 2021
Od januára 2021 sa zrušila povinnosť zamestnávateľa odhlásiť sa z registra zamestnávateľov vedeného Sociálnou poisťovňou do ôsmich dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho zamestnanca.
Sociálna poisťovňa automaticky ukončí registráciu zamestnávateľa v registri zamestnávateľov na základe odhlásenia posledného zamestnanca z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia. Od začiatku roka 2021 sa zrušila povinnosť zamestnávateľa oznamovať Sociálnej poisťovni zmeny v údajoch o zamestnancovi: zmenu priezviska vrátane všetkých predošlých priezvisk, mena, dátumu a miesta narodenia, stavu a miesta trvalého pobytu, identifikačného čísla sociálneho zabezpečenia fyzickej osoby (rodného čísla). Zmenu týchto údajov bude Sociálna poisťovňa získavať z Registra fyzických osôb. Naďalej však zostáva povinnosť zamestnávateľa oznámiť zmenu mena a priezviska zamestnanca, ktorý na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt alebo prechodný pobyt, a to do ôsmich dní odo dňa, v ktorom sa o tejto zmene dozvedel.
Od januára 2021 sa zrušila povinnosť zamestnávateľa oznamovať Sociálnej poisťovni začiatok a skončenie čerpania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky zamestnancom. Zostáva povinnosť zamestnávateľa oznámiť prerušenie nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti zamestnanca do ôsmich dní od tohto prerušenia. Ide o oznámenie čerpania pracovného voľna bez náhrady mzdy alebo služobného voľna bez nároku na plat alebo služobný príjem, dlhodobého uvoľnenia z pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo zo služobného pomeru na výkon verejnej funkcie alebo na výkon odborovej funkcie, neospravedlnenej neprítomnosti v práci, oznámenie prerušenia od 11. dňa potreby osobného a celodenného ošetrovania fyzickej osoby alebo prerušenia od 11. dňa osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa, oznámenie výkonu väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, čerpanie rodičovskej dovolenky, trvanie dočasnej pracovnej neschopnosti odo dna nasledujúceho po uplynutí 52 týždňov, a neospravedlnenej neprítomnosti v práci z dôvodu účasti zamestnanca na štrajku.
K
Nové informácie pre zamestnávateľov v elektronickej podateľni Sociálnej poisťovne
12. 4. 2021
Sociálna poisťovňa od januára 2021 každému zamestnávateľovi elektronicky sprístupňuje niektoré informácie o jeho zamestnancovi.
Ide o údaje, ktoré sú potrebné na určenie obdobia, počas ktorého nie je zamestnanec povinný platiť poistné na sociálne poistenie z dôvodu, že bol uznaný za dočasne práceneschopného alebo sa osobne a celodenne staral alebo ošetroval osobu, na ktorú si uplatňuje nárok na ošetrovné alebo poberá materské. Vylúčenie povinnosti platiť poistné na sociálne poistenie sa však nevzťahuje na zamestnanca, ktorý je v čase krízovej situácie uznaný za dočasne práceneschopného a počas tohto obdobia čerpá dovolenku alebo vykonáva prácu z domu. Takýto zamestnanec a jeho zamestnávateľ sú povinní platiť poistné na sociálne poistenie v období, v ktorom je v čase krízovej situácie zamestnanec uznaný za dočasne práceneschopného a súčasne vykonáva prácu z domu alebo čerpá dovolenku.
Zamestnávateľ nájde informácie o zamestnancovi, ktorý je práceneschopný alebo ošetruje člena rodiny po prihlásení sa do svojej elektronickej podateľne Sociálnej poisťovne v časti Register – Register zamestnancov, pričom si zvolí záložku vpravo – Vylúčenie:
V stĺpci Dôvod sa uvádza druh vylúčenia poistenia príslušnými číselnými kódmi:
kód 6 – materské
kód 8 – krátkodobá OČR
kód 20 – pandemická OČR
kód 10 – dočasná pracovná neschopnosť (DPN)
kód 21 – pandemická DPN
V ďalších dvoch stĺpcoch sa uvádzajú konkrétne dátumy začiatku a konca príslušného vylúčenia povinnosti platiť poistné. Ide o obdobie, v ktorom Sociálna poisťovňa eviduje, že je zamestnanec uznaný za dočasne práceneschopného, alebo sa osobne a celodenne stará alebo ošetruje osobu, na ktorú si uplatnil nárok na ošetrovné, alebo poberá materské.
K
Realitná bublina nepoľavuje v raste
7. 4. 2021
Akcie spoločností na finančných trhoch nehnuteľnosti majú za sebou historicky silné jednoročné výnosy.
Rast cien častokrát pripomína bublinu s bývaním z roku 2000, alebo najznámejšiu hypotekárnu krízu z rokov 2007-2009.
Pandémia koronavírusu sa niesla v znamení lockdownov a nutnosti prechodu na home office. Reakciou mnohých ľudí počas Covid-19 bolo sťahovanie do väčších bytov a domov v meste aj mimo mesta.
Vzniknuté okolnosti zároveň zhoršili aj tak vážny nedostatok nehnuteľností na predaj. Nízke úrokové sadzby viedli ďalších majiteľov nehnuteľností k tomu, aby refinancovali hypotéky a nerozmýšľali nad sťahovaním.
V
Nové vymeriavacie základy a poistné
5. 4. 2021
Zákon o sociálnom poistení priniesol od januára 2021 zmenu vymeriavacích základov.
Minimálne poistné pre povinne poistenú SZČO od 1. januára 2021 je 180,99 eur a je splatné prvýkrát do 8. 2. 2021. Pre osobu, ktorá je dobrovoľne poistená dôchodkovo, nemocensky a v nezamestnanosti, je 191,91 eur. Informáciu o novej výške poistného dostali SZČO v priebehu januára 2021 zo Sociálnej poisťovne aj písomne.
SZČO, ktoré podali daňové priznanie za rok 2019 po 31. marci 2020, najneskôr do 2. novembra 2020, sa vznik, zánik alebo trvanie povinného sociálneho poistenia bude posudzovať až k 1. februáru 2021. Vznik, zánik alebo trvanie povinného poistenia SZČO od 1. februára 2021 aj s určením výšky nového poistného im na základe údajov z daňového priznania za rok 2019 Sociálna poisťovňa písomne oznámi do 22. februára 2021.
V