Inflácia v októbri vzrástla na 3,1 %, je to tretia najvyššia hodnota tohto roka
18. 11. 2024
Občania môžu nárast vnímať najmä pri cenách potravín a nápojov, negatívne však ovplyvňuje aj iné položky. Inflácia stúpla v októbri na 3,1 % zo septembrových 2,6 %. Nárast cien v medziročnom porovnaní tak dosiahol po januári a februári tretiu najvyššiu tohtoročnú hodnotu. Rast cien v porovnaní so septembrom dosiahol 0,7 %, čo bolo zhodne s januárom najvyššie medzimesačné tempo rastu v tomto roku. Najvýraznejší nárast sa prejavil pri cenách potravín a nealkoholických nápojov, informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR. V októbri ceny vzrástli v 11 z 12 odborov v rozsahu od 0,8 % v odbore bývanie a energie do 9,8 % v odbore vzdelávanie. Zlacnenie zaznamenal len odbor doprava.
Najvýznamnejší vplyv na vývoj inflácie mali naďalej vyššie ceny v odbore potraviny s nealko nápojmi o 5 %. Priplatili sme si najmä za oleje a tuky o 30,5 %, čo predstavuje najvýraznejšie zvýšenie v tomto roku. Zdražela aj zelenina o 13,3 %, ovocie o 11,9 % a nealkoholické nápoje o 4,3 %. Poklesli iba ceny mäsa o 0,5 %.
Ceny pohonných látok boli v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka medziročne ešte stále výrazne nižšie, a to o 9,5 %, a mali pozitívny vplyv na infláciu. Tento efekt však prekrylo zdražovanie iných položiek v odbore doprava najmä dopravných služieb o 16,5 %. Medziročne klesli ceny audiotechniky, zariadení na spracovanie informácií a domácich spotrebičov.
V porovnaní so septembrom vzrástli spotrebiteľské ceny medzimesačne v desiatich z 12 odborov. Zvýšili sa od 0,1 % do 2,1 %. Najvýraznejší nárast sa prejavil pri cenách potravín a nealkoholických nápojov, pričom dynamickejšie zvýšenia sa prejavili vo všetkých deviatich sledovaných potravinových položkách. Najviac zdraželi zelenina o 8,2 %, oleje a tuky o 6,4 %, ako aj ovocie o takmer 5 %. Ceny sa v medzimesačnom porovnaní zvýšili aj pri ostatných potravinových položkách, ako pri mlieku, syroch a vajciach či chlebe s obilninami, ale maximálne o 1,4 %.
Dosah na rast cien mali opäť aj vyššie ceny vodného, stočného, údržby a opráv obydlia v odbore bývanie a energie. V porovnaní so septembrom zdraželi aj odevy a obuv, pohonné hmoty, ako aj reštauračné a stravovacie služby. Zníženie zaznamenali štatistici v odbore alkoholické nápoje a tabak (najmä piva a vína) a sezónne zlacnenie sa prejavilo pri ubytovacích službách alebo organizovaných dovolenkových zájazdoch.
V súhrne za desať mesiacov roka 2024 sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 2,7 %.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Obchodná bilancia Slovenska vykázala druhý najvyšší schodok za desať rokov
9. 5. 2022
Obchodná bilancia Slovenska vykázala v marci druhý najvyšší schodok za posledných desať rokov. Hodnota vývozu i dovozu bola rekordná, import naďalej rástol dvojciferným tempom, a to aj kvôli drahším surovinám a energiám.
Vyplýva to z predbežných údajov, ktoré dnes zverejnil slovenský štatistický úrad. Deficit zahraničného obchodu sa v marci prehĺbil na 420 miliónov eur z februárových 199 miliónov eur.
Naposledy bol obchodný deficit vyšší predvlani v apríli, kedy obchodnú bilanciu krajiny ovplyvnili dopady epidémie choroby Covid-19. Hodnota dovozu tovaru na Slovensko v treťom tohtoročnom mesiaci vystúpila na nové maximum tesne nad deväť miliárd eur.
Import v medziročnom porovnaní rastie nepretržite od vlaňajšieho februára, tento rok v marci tempo rastu síce opäť mierne zvoľnilo, zostalo ale dvojciferné. Dovoz ovplyvnili najmä vyššie ceny zemného plynu, ropy, elektriny, železnej rudy a súčiastok do vozidiel.
Rekordné mesačné hodnoty dosiahol v marci aj export, a to 8,6 miliardy eur. V porovnaní s rovnakým obdobím vlani vzrástol o 1,5 percenta, podporil ho najmä vyšší vývoz kovov, hutníckych a gumárenských výrobkov, rovnako palív a chemikálií. Za prvý štvrťrok obchodná bilancia Slovenska skončila v schodku 972,7 milióna eur. V rovnakom období vlani pritom ešte vykázala prebytok 1,4 miliardy eur.
V
Tankujeme stále drahšie, aj keď ruská ropa pre Slovensko zlacňuje
6. 5. 2022
Vojna na Ukrajine ukrajuje aj z peňaženiek slovenských motoristov. Ešte pred rokom zaplatili za liter benzínu 1,354 eura. Dnes cena produktu na niektorých čerpacích staniciach atakuje hranicu 1,80 eura.
A zdražovaniu ešte nemusí byť koniec. Cenu ropy ovplyvňuje ruská invázia na Ukrajine a aj Európskou komisiou navrhnuté embargo a surovinu dodávanú Moskvou.
Napriek tomu sú však v Únii krajiny, ktoré sú na tom ešte horšie. V rebríčku palív bez daní aj s daňami je napríklad Natural 95 u nás piaty najlacnejší a podobne tak aj nafta.
V
Inflácia láme rekordy
2. 5. 2022
Inflácia v eurozóne sa v apríli zrýchlila a dostala sa na nový rekord. Index spotrebiteľských cien medziročne stúpol o 7,5 percenta po náraste o 7,4 percenta v marci, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat vo svojom rýchlom odhade. Motorom inflácie zostáva prudké zdražovanie energií, ktorých ceny v apríli vyskočili o 38 percent (v marci plus 44,4 percenta).
Ceny potravín, alkoholu a tabaku vzrástli o 6,4 percenta (plus päť percent), priemyselných tovarov mimo energií o 3,8 percenta (plus 3,4 percenta) a služieb o 3,3 percenta (plus 2,7 %'percenta).
V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v eurozóne v apríli zvýšili o 0,6 percenta.
Stavbári krachujú, projekty opúšťajú aj za ceny pokút
29. 4. 2022
Už pandémia predražila stavebné materiály, teraz situáciu zhoršuje vojna na Ukrajine. Firmy to v niektorých prípadoch núti objednávky rušiť, v lepších zákazníkovi predostrú vyšší účet.
„Dom bol už rozostavaný, mal obvodové múry. Tesne pred kolaudáciou nám však developer oznámil, že zvyšuje cenu domu, napriek dohode, o 13 percent,“ hovorí o svojej skúsenosti účastníčka diskusného fóra Modrý koník.
Stavebné náklady v eurozóne tento mesiac narástli o 19 percent, posledný údaj zo Slovenska však prekročil 27 percent. Materiály podľa prezidenta Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavla Kováčika v niektorých prípadoch narástli až o 300 percent. To všetko viedlo k tomu, že nálada v tomto jedinom odvetví v apríli klesla už druhý mesiac za sebou. Ide o najhorší výsledok v tomto roku.
V