Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Inflácia ovplyvnila aj dovolenkové plány Slovákov, každý tretí nepôjde

27. 6. 2023 Väčšina dovolenkujúcich sa plánuje dostať s nákladmi na letnú dovolenku pod 1200 eur. Najväčšia skupina, takmer štvrtina respondentov, sa chce zmestiť do rozpočtu od 401 do 800 eur. Letnú dovolenku si tento rok neužije vyše 30 percent Slovákov, ďalší sa ešte rozhodujú. Je za tým aj zdražovanie a vysoká inflácia. Na druhej strane, 44 percent ľudí sa v lete určite chystá dovolenkovať. Štvrtina Slovákov chce ísť do zahraničia, najčastejšie na sedem až desať dní. V tuzemsku bude dovolenkovať asi 40 percent opýtaných a pobudnú tu o niečo kratšie, štyri až šesť dní.
Vyplýva to z aktuálneho prieskumu, ktorý na prelome mája a júna tohto roka realizovala agentúra STEM/MARK pre spoločnosť Home Credit. Tohtoročná situácia spojená s výrazným rastom cien vplýva aj na to, či vôbec, kam a za koľko sa Slováci počas leta vyberú na dovolenku. "Ako nám ukázal najnovší prieskum, aktuálny rast cien je pre 4 z 10 Slovákov dôvodom necestovať tento rok na dovolenku do zahraničia. Ďalších 15 percent sa vyjadrilo, že pôjdu na kratšiu dobu, 14 percent si zabezpečí vlastné stravovanie a deväť percent pre zdražovanie nepôjde na dovolenku vôbec. Je tu však aj 22 percent takých, pre ktorých súčasná situácia spojená s vyššími cenami nemá na ich dovolenkové plány žiadny vplyv," priblížil analytik trhu Home Credit Jaroslav Ondrušek.
"V porovnaní nákladov na tohtoročnú a vlaňajšiu dovolenku najviac, 44 percent opýtaných hovorí, že tie ich budú približne na rovnakej úrovni. Trochu vyššie očakáva 25 percent a výrazne vyššie 16 percent respondentov. Naopak, menej peňazí plánuje minúť 15 percent ľudí," dodal Ondrušek.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Operatívny leasing na dopravnú techniku

4. 2. 2009 Včera zanikla obchodná značka OTP Leasing a nahradila ju česká finančná spoločnosť Credium. Súčasne sa zmení aj meno ďalšej spoločnosti OTP Poisťovací Maklér na Optimalit Slovakia.
Českú finančnú spoločnosť Credium vlastní francúzska firma Sofinco. Credium chce na Slovensku posilniť spotrebiteľské financovanie a rozširovať operatívny lízing na dopravnú techniku. Zároveň sa chce zamerať aj na efektívne riadenie kreditného rizika.  
(Zdroj: HNONLINE)

Výrobné ceny v eurozóne klesli

3. 2. 2009 Eurostat dnes oznámil, že hladina výrobných cien v krajinách eurozóny zaznamenala ďalší výrazný pokles. Spolu s prudkým spomalením rastu spotrebiteľských cien v januári sa tak zvyšuje pravdepodobnosť, že Európska centrálna banka na štvrtkovom zasadnutí opäť zníži úrokové sadzby.
Výrobné ceny sú významným indikátorom  tlakov na rast spotrebiteľských cien. Ak infláciu neabsorbujú vo svojich maržiach predajcovia, odrazí sa nakoniec v spotrebiteľských cenách. Prudké spomalenie inflácie je podľa ekonómov neprijemným prekvapením a oživuje úvahy o deflácii, teda o absolútnom medziročnom poklese cien, ktorý by mohol ekonomiku eurozóny tvrdo zasiahnuť. Môže sa negatívne odraziť v poklese tržieb firiem a podniky sú nútené šetriť náklady, čo sa môže odraziť na nezamestnanosti.
(Zdroj: HNONLINE)

Alibizmus môže firmu zničiť

2. 2. 2009 Vo svete biznisu sa za chyby platí dvojnásobne. V podnikaní naberá podobu straty dôvery zákazníkov a zníženia zákaziek. Napriek tomu nemusí každé šliapnutie vedľa znamenať koniec sna o úspešnej firme.
Kríza každej firmy je špecifická. Nie je preto možné ponúknuť jednotný návod ako sa z nej dostať von. Stiahnutie chybného produktu z trhu, ospravedlnenie sa spotrebiteľom, kompenzácia poškodených a proaktívna pozitívna komunikácia s cieľom znovuvybudovania dôveru však určite k takýmto krokom patrí. Naopak, unáhlené kroky a panika sú veľmi zlé a chybné. 
(Zdroj: HNONLINE)

Stavebné firmy potrebujú zákazky

2. 2. 2009 Nateraz žijú z realitného boomu z predchádzajúcich rokov. No už v lete ich čakajú problémy. Aby udržali krok s doterajším vývojom, potrebujú zákazky za päť miliárd eur.
Na takýto objem je nastavená štruktúra firiem. Ak bude peňazí menej, musia znižovať počty zamestnancov alebo presúvať aktivity na východné trhy. Budú sa musieť zaujímať o každý jeden kontrakt, nielen o veľké a lukratívne zákazky. V roku 2009 bude stavebníctvo viac závislé od verejných zákaziek a aktivít, na ktoré štát prispieva z peňazí daňových poplatníkov. Diaľnice a rýchlostné cesty podržia najmä lídrov, nie menšie firmy alebo živnostníkov. Štatistiky ukazujú, že stavebné firmy majú prácu ešte na najbližšieho pol roka a žijú                 z objednávok, ktoré nazbierali ešte v čase realitného boomu. Po tomto období hrozí pokles. Chýbať budú najmä peniaze súkromných investorov. Napriek tomu podľa ministerstva sa v stavebníctve dramatického poklesu obávať netreba. Živnostníci sa okrem nedostatku práce obávajú aj novej konkurencie ľudí, ktorí sa vracajú zo zahraničia. Ak budú kvalitnejší, stavebné firmy ich začnú uprednostňovať. Konkurenciou navrátilcov sú najviac ohrození životnostníci, ktorých živila nová výstavba alebo sa zameriavali na dokončovacie práce. Teda murári, obkladači či inštalatéri. Niektorí sa možno preorientujú. Napríklad strechári na staré domy, ktoré sa po desiatkach rokov zatepľujú či rekonštruujú.
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner