Hranica na podlimitné zákazky verejného obstarávania má vzrásť na 50-tisíc eur
28. 3. 2024
Pravidlá pre podlimitné zákazky a zákazky s nízkou hodnotou vo verejnom obstarávaní sa majú zjednotiť. Zároveň sa má zvýšiť hranica podlimitnej zákazky z doterajších 10-tisíc eur na 50-tisíc eur. Vyplýva to z návrhu novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorý v stredu schválila vláda.
Cieľom týchto zmien je podľa predkladateľa, Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) výrazná časová úspora a odbúranie administratívnej záťaže pre tento typ zákaziek.
"Navrhuje sa zjednotenie pravidiel pre podlimitné zákazky a zákazky s nízkou hodnotou zlúčením týchto kategórií a zjednotením pravidiel zadávania zákaziek. Vytvára sa nová štruktúra postupov s cieľom ich agregácie a zníženia ich počtu a zjednocuje sa spôsob ich realizácie tak, aby sa výrazne zefektívnila ich realizácia a kontrola v čo najkratšom čase," priblížil rezort. Navrhovaný limit je podľa MIRRI približne európsky priemer...
B
(Zdroj: hnonline.sk)
Zvýšenie bankového odvodu ohrozí stabilitu celej SK ekonomiky
8. 11. 2019
Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) zásadne nesúhlasia s predĺžením platnosti a zdvojnásobením bankového odvodu. Takýto krok podľa nich nezasiahne len bankový sektor, ale ohrozí stabilitu celej slovenskej ekonomiky.
Zamestnávatelia zároveň vyzývajú poslancov parlamentu, aby svojím konaním nezneisťovali domácich či zahraničných investorov účelovými populistickými opatreniami, ktoré sa navyše prijímajú v takom krátkom období pred koncom volebného cyklu. Zamestnávatelia uviedli, že dlhodobo upozorňujú na škodlivosť selektívneho zdaňovania vybraných skupín firiem, ktoré na Slovensku predstavujú špeciálne odvody bánk, poisťovní či subjektov pôsobiacich v regulovaných odvetviach.
Zvýšenie bankového odvodu zasiahne ziskovosť celého sektora
6. 11. 2019
Zvýšenie bankového odvodu na Slovensku zasiahne ziskovosť celého bankového sektora. Upozorňuje na to Národná banka Slovenska (NBS). NBS vyčíslila, že kým súčasný 0,2-percentný odvod tvoril približne 16 percent zo zisku bánk v roku 2018, zvýšený 0,4-percentný odvod by predstavoval až 33-percentný podiel na zisku bánk.
V prípade poklesu zisku v krízových rokoch však môže odvod tvoriť až podstatnú časť zisku. Národná banka preto stabilnú ziskovosť považuje sa základný pilier stability bankového sektora. Okrem toho uviedla, že ziskovosť je primárnym zdrojom na pokrytie strát bánk a zároveň dôležitým zdrojom pre zvyšovanie kapitálu bánk. "Ak by banky neboli schopné tvoriť zisk, z dlhodobého hľadiska to môže negatívne vplývať na ochotu materských bánk investovať v slovenskom bankovom sektore a aj na finančnú stabilitu bankového sektora," uviedla pre TASR hovorkyňa NBS Martina Vráblik Solčányiová.
Slovenský plynovod chcú napojiť na Turecko
4. 11. 2019
Turecký prepravca plynu má záujem o slovenský projekt Eastring. S Eustreamom rokuje o obsadení prepravných kapacít v miliardách kubíkov ročne.
Ruský zemný plyn si našiel novú cestu na Slovensko. A nie je to cez projekt Nord Stream 2, ktorý sprevádzajú problémy. Rovnako ani tradičnou trasou cez ukrajinské územie, kde sú rokovania o novom kontrakte na prepravu od budúceho roka na bode mrazu. Namiesto toho môže cez naše kohútiky potiecť plyn z Blízkeho východu. Konkrétne z projektu Turkstream, ktorý sa má napojiť na „náš“ Eastring.
Slovenský priemysel nie je pripravený na hackerov
1. 11. 2019
Na jednej strane človek sediaci za počítačom, na druhej chaos v obrovskej fabrike na výrobu hliníka. Firma zistila, že sa stala terčom kyberútoku. V zmätku odpája zariadenia od internetu a prechádza na manuálne riadenie výroby. Je však už neskoro. Útočníci zaheslovali firemné počítače a za dešifrovanie požadujú 41 miliónov eur v digitálnej mene.
To nie je scenár akčného filmu, ale reálna skúsenosť nórskeho koncernu Norsk Hydro, ktorý sa udial v polovici mája tohto roka. Následky útoku neobišli ani Slovensko, keďže spoločnosť má aktivity aj u nás. Pod Nórov patria prevádzky Slovalco a Hydro Extrusion Slovakia. Norsk Hydro síce krízu zažehnala, no prieskum spoločnosti Soitron ukazuje, že scenár sa môže opakovať. Vystavených riziku prienikov z internetu je minimálne 509 riadiacich systémov našich priemyselných firiem. Ohrozené sú výrobné firmy i malé elektrárne, ako aj riadiace systémy renomovaných svetových výrobcov.