Guvernér NBS Kažimír naznačil, kedy ECB zníži sadzby
30. 1. 2024
Rozhodnutia ECB budú podľa neho vychádzať z prichádzajúcich údajov a budú podrobené dôkladnej analýze.
Vrchol sprísňovania menovej politiky má Európska centrálna banka (ECB) za sebou. Ďalším krokom bude zníženie sadzieb, pred prijatím kľúčových rozhodnutí je však dôležité byť trpezlivý.
V komentári k minulotýždňovému rozhodnutiu ECB nezmeniť sadzby to v pondelok uviedol guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) a člen Rady guvernérov ECB Peter Kažimír. Riziko spojené s predčasným znižovaním sadzieb je podľa neho oveľa väčšie, ako riziko konať o čosi neskôr.
„Som presvedčený, že presné načasovanie, či už v apríli alebo júni, je druhoradé vzhľadom na to, aký vplyv toto rozhodnutie bude mať. Druhý termín sa zdá byť pravdepodobnejší, ale nebudem robiť unáhlené závery o načasovaní. Hneď, ako to bude opodstatnené, nebudeme váhať a budeme konať," avizoval.
Finančné trhy sa podľa neho vo svojich očakávaniach už od decembra ponáhľajú a predbiehajú udalosti. „Konať unáhlene na základe krátkodobých prekvapení, bez toho, aby bolo jasnejšie, čo sa bude diať na strednodobom horizonte, by bolo riskantné. Všetko to úsilie a výsledky, ktoré sa nám podarili v boji s infláciou, by mohli vyjsť navnivoč," upozornil Kažimír...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Slovensko čaká ďalších investorov
26. 1. 2010
Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) eviduje v súčasnosti 85 aktuálnych investičných projektov v hodnote vyše 2 miliardy eur. Noví zahraniční investori by mohli na Slovensku vytvoriť viac ako 12 tisíc ďalších pracovných miest. Agentúra má celkovo rozpracovaných 139 investičných projektov.
Podľa ministra hospodárstva môže Slovensko v blízkej budúcnosti očakávať príchod desiatich investorov, ktorí by mali vytvoriť približne 4 300 nových pracovných miest.
Kia a Samsung rozširujú aktivity na Slovensku
26. 1. 2010
Juhokórejské spoločnosti Kia a Samsung v rozširovaní svojich aktivít na Slovensku majú pokračovať. Na stretnutí s ministrom hospodárstva SR to uviedol veľvyslanec Kórejskej republiky na Slovensku.
Veľvyslanec ministra informoval, že hlavní kórejskí investori Kia a Samsung budú pokračovať v rozširovaní svojich aktivít na Slovensku aj v ďalších rokoch. Slovensko sa tým stáva pre Kórejskú republiku stále dôležitejším partnerom.
Veľvyslanec ocenil trvalú podporu kórejským investorom na Slovensku a informoval, že kórejská strana chce existujúcu spoluprácu prehlbovať a vstúpiť do nových oblastí kooperácie, napríklad chemický priemysel, jadrová energetika, vývoj a výskum. Na Slovensku v súčasnosti kórejské firmy zamestnávajú asi 20 tisíc pracovníkov.
Tri nové banky na Slovensku
25. 1. 2010
O niekoľko mesiacov začnú na Slovensku pôsobiť tri nové banky: Raiffeisen Bank, Axa a Akcenta. Hospodárskym novinám to potvrdila aj Národná banka Slovenska. Potešiť by mali najmä tých klientov, ktorí obľubujú internetové bankovníctvo. Všetky tri nové finančné domy rátajú s internetom ako hlavným komunikačným kanálom.
Konkurovať môžu napríklad poľskej mBank, ktorá ponúka bez poplatkov základné služby a má výhodnejšie úroky. Konkrétne podmienky poskytovania služieb však všetky tri banky zatiaľ taja.
Na Slovensku po ich príchode bude už vyše 30 bankových inštitúcií. Podľa názorov profesionálov každý nový bankový subjekt môže byť prínosom pre trh aj klienta a môže sa zlepšiť konkurenčné prostredie. Zatiaľ však nemožno odhadnúť, či sa nové subjekty udržia na trhu.
Malé vodné elektrárne na Hrone
24. 1. 2010
Začiatkom marca by sa mali na Hrone spustiť do skúšobnej prevádzky dve ďalšie vodné elektrárne. Elektráreň pri Šarovciach v okrese Levice a elektráreň v Kalnej nad Hronom. Začiatkom januára na hornom toku Hrona pribudla elektráreň v Polomke.
Na Hrone výstavba vodných elektrární láka viacerých investorov. Už niekoľko rokov energiu rieky využíva ďalšia elektráreň v Kalnej nad Hronom, Turej, Veľkých Kozmálovciach či starší zdroj v Dubovej pri Podbrezovej. Elektrárne sa pripravujú pri Kameníne, Bzenici, Želiezovciach, Žiari nad Hronom č i v Banskej Bystrici.
Podľa materiálu o obnoviteľných zdrojoch energie, ktorý zverejnili Slovenské elektrárne je najperspektívnejším tokom pre stavby vodných elektrární práve Hron.