Guvernér NBS Kažimír naznačil, kedy ECB zníži sadzby
30. 1. 2024
Rozhodnutia ECB budú podľa neho vychádzať z prichádzajúcich údajov a budú podrobené dôkladnej analýze.
Vrchol sprísňovania menovej politiky má Európska centrálna banka (ECB) za sebou. Ďalším krokom bude zníženie sadzieb, pred prijatím kľúčových rozhodnutí je však dôležité byť trpezlivý.
V komentári k minulotýždňovému rozhodnutiu ECB nezmeniť sadzby to v pondelok uviedol guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) a člen Rady guvernérov ECB Peter Kažimír. Riziko spojené s predčasným znižovaním sadzieb je podľa neho oveľa väčšie, ako riziko konať o čosi neskôr.
„Som presvedčený, že presné načasovanie, či už v apríli alebo júni, je druhoradé vzhľadom na to, aký vplyv toto rozhodnutie bude mať. Druhý termín sa zdá byť pravdepodobnejší, ale nebudem robiť unáhlené závery o načasovaní. Hneď, ako to bude opodstatnené, nebudeme váhať a budeme konať," avizoval.
Finančné trhy sa podľa neho vo svojich očakávaniach už od decembra ponáhľajú a predbiehajú udalosti. „Konať unáhlene na základe krátkodobých prekvapení, bez toho, aby bolo jasnejšie, čo sa bude diať na strednodobom horizonte, by bolo riskantné. Všetko to úsilie a výsledky, ktoré sa nám podarili v boji s infláciou, by mohli vyjsť navnivoč," upozornil Kažimír...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Ceny výrobcov v máji klesli najmenej
28. 6. 2010
Ceny výrobcov sa v máji znížili najmenej za posledný rok, medziročné tempo poklesu cien sa v piatom mesiaci zvoľnilo na 3,1 percenta z aprílových 4,4 percenta
Ceny klesli štrnásty mesiac po sebe, informoval v pondelok Štatistický úrad.
V piatom mesiaci ceny v priemysle medzimesačne stúpli o 0,3 %, ceny dodávok energií medziročne spomalili pokles na 7,3 % oproti aprílovému prepadu o 9,1 %. Ceny poľnohospodárskych výrobkov sa v máji zvýšili o 1,1 %. Ceny stavebných prác sa zvýšili o 1,3 %, ceny exportov stúpli o 3,6%.
Slováci majú problémy s platením účtov
23. 6. 2010
Podľa prieskumu za posledných 12 mesiacov malo 22 % slovenských domácností minimálne raz problém zaplatiť pravidelné účty.
Vyplynulo to z výsledkov nového prieskumu Eurobarometer, podľa ktorého je to ôsme najvyššie číslo v rámci 27 člennej EÚ. Našim susedom Čechom patrí 16. pozícia a najväčšie problémy mali rodiny v Rumunsku (43 %). V Rakúsku, Dánsku či Luxembursku sa do obdobných ťažkostí dostalo len 7 % respondentov. Takmer tri štvrtiny Európanov sú presvedčení, že sa v ich krajinách zvýšila chudoba. Najväčší nárast chudoby prieskum poukazuje na krízou postihnuté Grécko, kde o náraste chudoby v krajine je presvedčených 85 % obyvateľov.
Obce a mestá sa boja finančného kolapsu
21. 6. 2010
Obce a mestá sa po nedávnych záplavách obávajú finančného kolapsu. Na zmiernenie týchto ničivých dopadov preto požadujú od štátu okamžité zálohové platby.
Hospodárska kríza spolu s dopadmi povodní spôsobili,že úbytok z príjmov samospráv bude vyšší než sa predpokladalo a preto niektorým obciam hrozí kolaps.Predstavitelia Združenia miest a obcí Slovenska(ZMOS)odhadli,že preddavkom zo štátnej pokladnice cez ministerstvo financií by mohli samosprávy získať približne 5 miliónov eur. Samosprávy tvrdia, že počas prvých piatich mesiacoch v tomto roku, prišli dôsledkom hospodárskej krízy pre výpadky na podielových daniach až o 185 miliónov eur.
Slovenské domácnosti vlani viac šetrili
17. 6. 2010
Zo správy o sociálnej situácii obyvateľstva za r.2009, ktorú zverejnil rezort práce vyplýva, že Slovenské domácnosti vlani šetrili viac ako v r. 2008.
Kým v roku 2008 každému občanovi po odpočítaní výdavkov zostalo mesačne len 27,7 eura, v minulom roku to bolo 41,9 eura. Pod tento fakt sa s veľkou pravdepodobnosťou podpísala hospodárska kríza. Čisté mesačné príjmy na jedného člena domácnosti vlani klesli v porovnaní s r. 2008 o 0,4 % na 350,26 eura. Po započítaní inflácie boli nižšie o 2 %. Čisté mesačné výdavky klesli o 5 % na 308,36 eura, reálne až o 6,5 %. Ešte v r. 2008 mesačné príjmy aj útraty rodín rástli.Slováci minulý rok najviac šetrili na oblečení a obuvi, nábytku, vybavení domu či bytu, a na rekreácii a kultúre.