Guvernér NBS Kažimír naznačil, kedy ECB zníži sadzby
30. 1. 2024
Rozhodnutia ECB budú podľa neho vychádzať z prichádzajúcich údajov a budú podrobené dôkladnej analýze.
Vrchol sprísňovania menovej politiky má Európska centrálna banka (ECB) za sebou. Ďalším krokom bude zníženie sadzieb, pred prijatím kľúčových rozhodnutí je však dôležité byť trpezlivý.
V komentári k minulotýždňovému rozhodnutiu ECB nezmeniť sadzby to v pondelok uviedol guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) a člen Rady guvernérov ECB Peter Kažimír. Riziko spojené s predčasným znižovaním sadzieb je podľa neho oveľa väčšie, ako riziko konať o čosi neskôr.
„Som presvedčený, že presné načasovanie, či už v apríli alebo júni, je druhoradé vzhľadom na to, aký vplyv toto rozhodnutie bude mať. Druhý termín sa zdá byť pravdepodobnejší, ale nebudem robiť unáhlené závery o načasovaní. Hneď, ako to bude opodstatnené, nebudeme váhať a budeme konať," avizoval.
Finančné trhy sa podľa neho vo svojich očakávaniach už od decembra ponáhľajú a predbiehajú udalosti. „Konať unáhlene na základe krátkodobých prekvapení, bez toho, aby bolo jasnejšie, čo sa bude diať na strednodobom horizonte, by bolo riskantné. Všetko to úsilie a výsledky, ktoré sa nám podarili v boji s infláciou, by mohli vyjsť navnivoč," upozornil Kažimír...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Ceny sa odlepili od dna
16. 2. 2017
Medziročná miera inflácie na Slovensku v januári dosiahla 0,7 percenta a zvýšila sa z 0,2 percenta, kde bola v decembri. Spotrebiteľské ceny v krajine tak rástli najrýchlejšie od septembra roku 2013. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil Štatistický úrad.
Ceny a tovarov a služieb sa v medziročnom porovnaní zvýšili rýchlejšie, než predpokladali analytici. Ekonómovia v priemere odhadovali, že inflácia dosiahne 0,5 percenta. Rast zaznamenali ceny vo väčšine sledovaných kategórií. Napríklad potraviny zdraželi o 1,6 percenta, čo bol najrýchlejší rast za posledné tri roky. Slovensko zaznamenalo v rokoch 2014 až 2016 defláciu, ceny tovarov a služieb tak v priemere klesali. Národná banka Slovenska v poslednej prognóze odhadla, že v tomto roku spotrebiteľské ceny vzrastú o 1,2 percenta a že tempo inflácie bude v ďalších rokoch zrýchľovať. Štatistický úrad dnes zverejnil vývoj spotrebiteľských cien v januári 2017. V porovnaní s predošlým mesiacom, decembrom 2016, sa v úhrne zvýšili o 0,3 percent. V tabuľke si pozrite vývoj cien vybraných tovarov.
zdroj: hnonline.sk
Nová fabrika pri Prešove zamestná tisícku ľudí
14. 2. 2017
Stáť mala niekde na východe Slovenska a investor na ňu plánoval vynaložiť niekoľko desiatok miliónov eur. O novej fabrike prešovskej firmy pre päťsto ľudí informovali HN vlani v decembri ako prvé. Spinea Prešov vtedy svoj zámer bližšie nekomentovala.
Po dvojmesačnom mlčaní však jediný európsky výrobca vysoko presných reduktorov napokon svoje expanzné plány spresňuje. Do nového závodu pri Prešove investuje približne 12 miliónov eur a dokopy sa v ňom zamestná 930 ľudí. „Spoločnosť Spinea Prešov plánuje výstavbu nového výrobného areálu, ktorý je určený pre prevádzku strojárskej výroby vysoko presných ložiskových reduktorov Spinea radu TwinSpin,“ uvádza spoločnosť v dokumentoch predložených úradom na posudzovanie. Pre Spineu, ktorá v Prešove zamestnáva viac ako 400 pracovníkov, postaví fabriku na kľúč košická developerská spoločnosť i2f. Presnú lokalitu, kde prevádzka vyrastie, si však investor ešte nevybral. V hre sú obce Haniska a Petrovany, obe v tesnej blízkosti Prešova a diaľnice D1. V Haniske pri Prešove by Spinea stavala na 12-hektárovom pozemku, ktorý je súčasťou navrhovaného priemyselného parku Haniska – Záturecká. V súčasnosti parcely vlastní spoločnosť Deltra Trade ZH nitrianskeho podnikateľa s nehnuteľnosťami Chalida Abbasa. Starosta Hanisky Ladislav Šimkovič hovorí, že o prínosoch príchodu veľkého investora pre obec netreba ani diskutovať.
zdroj: hnonline.sk
Spolu s rastom ekonomika sa zvyšovala aj zamestnanosť
14. 2. 2017
Slovenská ekonomika v poslednom štvrťroku minulého roka zrýchlila rast oproti predchádzajúcim trom mesiacom na 0,8 percenta z tempa 0,7 percenta v treťom kvartáli. Vyplýva to z odhadu, ktorý dnes zverejnil Štatistický úrad.
Tempo medziročného rastu hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska zrýchlilo na 3,1 percenta z troch percent v treťom kvartáli. Vývoj bol lepší než odhady analytikov, ktorí očakávali medziročný rast HDP tempom 2,9 percenta. Štatistici podrobnosti k vývoju HDP neuviedli. Detailnejšie údaje zverejnia na začiatku marca. Spolu s rastom ekonomiky sa zvýšila aj zamestnanosť, v poslednom štvrťroku vlaňajška medziročne o 2,6 percenta. Znamená to mierne rýchlejšie tempo ako v predchádzajúcom období. Pre tento rok Národná banka počíta s rastom HDP o 3,1 percenta. Optimistickejšie je ministerstvo financií, ktoré odhaduje rast o 3,3 percenta. V medziročnom porovnaní HDP eurozóny stúpol o 1,7 percenta a EÚ o 1,8 percenta, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat vo svojom odhade. Z krajín Európskej únie najrýchlejšie rástla rumunská ekonomika, nasleduje bulharská. Najväčšia ekonomika únie, nemecká, rástla tempom 1,8 percenta. Z údajov Eurostatu vyplýva, že slovenská ekonomika rástla tempom 2,9 percenta.
zdroj: hnonline.sk
Už nie sme lídrami v produktivite
8. 2. 2017
Kvôli nižšiemu prílevu investícií nám klesá produktivita práce. Medzinárodný menový fond nám odporúča reformy. Musíme si počkať do roku 2035, kým naša ekonomika nadobudne podobnú silu, ako je priemer pôvodnej 15-člennej Európskej únie.
Posledná správa Medzinárodného menového fondu o Slovensku nás však varuje, že naše približovanie sa západným ekonomikám ohrozujú viaceré faktory. Jedným z nich je aj nižší rast produktivity práce. Produktivita práce je dôležitým ukazovateľom, ktorý hovorí o tom, ako efektívne dokážu firmy produkovať výrobky a poskytovať služby. Výrazným spôsobom ovplyvňuje konkurencieschopnosť a ekonomickú výkonnosť krajiny. Pred desiatimi rokmi patrilo Slovensko v tomto ukazovateli medzi lídrov, keď sme mali jeden z najvyšších rastov v celej Európskej únii. V posledných rokoch však u nás rastie produktivita práce len minimálne. Posledné údaje Eurostatu z tretieho štvrťroka 2016 hovoria o medziročnom raste len o pol percenta. Tým sme sa prepadli na 15. miesto v EÚ.
zdroj: hnonline.sk