Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Deti naše poklady

Prvú polovicu nášho života nás ruinujú naši rodičia, druhú naše deti. (Darrow)

Ak je mladosť chybou, tak sa jej veľmi skoro zbavíme. (Goethe)

Učiteľka sa pýta v škole malého Móricka: - Móricko, vraj sa vám narodili dvojčatá. Je to pravda? Áno prosím, A už vieš, ako sa budú volať? Ocko povedal, že Himl a Hergot

(Zrnká úsmevu)
Všeobecné ustanovenia

Veci sa pokazia rýchlosťou blesku, náprava trvá večnosť.

Neexistuje cesta, po ktorej by sa dala chyba obísť.

Je zdravšie mať vodu v topánkach, ako ležať na ľade v márnici.

(Murphyho zákonník)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Veľké oči vedú k prázdnemu žalúdku.

Lož má ešte kratšie nohy ako krtko.

Mnohí si trúfajú na viac, ako v skutočnosti dokážu.

(Murphyho zákony v bájkach)
Ja nič, to Murphy

To, že viete, na koho zvalíte vinu, problém nevyrieši, ale človeku to náramne pomôže.

Každý má toľko, koľko si zaslúži.

Maslový chlieb padne na koberec vždy natretou stranou.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Prečo máme radi informáciu?

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Globálny automobilový priemysel oslabuje

26. 8. 2024 Poukazuje na to nová štúdia. Celkové tržby všetkých skupín vzrástli o 3,7%, ale prevádzkový zisk klesol o 7,8%. Výrobcovia v Nemecku zaznamenali v prvej polovici roka opäť pokles zisku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA, ktorá sa odvolala na novú štúdiu audítorskej a poradenskej spoločnosti EY. Nemecké automobilové giganty Volkswagen, BMW a Mercedes-Benz od januára do júna 2024 spoločne dosiahli zisk pred úrokmi a zdanením (EBIT) vo výške 25,9 miliardy eur, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje pokles o 18 %. Spoločnosť EY na účely analýzy vyhodnotila finančné údaje 16 najväčších výrobcov automobilov na svete. Hoci tržby všetkých skupín v prvom polroku celkovo vzrástli o 3,7 % na viac ako jeden bilión eur, prevádzkový zisk bol o 7,8 % nižší ako v predchádzajúcom roku a dosiahol 80,4 miliardy eur.
Na druhej strane sa darilo najmä automobilkám z Japonska, ktoré zaznamenali nárast zisku o 37,1 % pri 14,2-percentnom náraste tržieb. To podľa EY odráža najmä pokračujúce znehodnocovanie jenu, vďaka čomu sú japonské výrobky v zahraničí lacnejšie.
Rast japonských výrobcov v dôsledku menových vplyvov zakryl celkovo náročnejšiu situáciu v globálnom automobilovom priemysle, upozornil analytik Constantin Gall z EY. Výrobcovia budú čeliť rastúcemu tlaku na zisky v dôsledku vysokých investícií do elektromobility, problémov s dodávkami komponentov, zmien modelov a zľavových kampaní, čo povedie k rozsiahlym opatreniam v oblasti znižovania nákladov, priblížil Gall.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Hospodársky rast Slovenska v treťom kvartáli spomalil

15. 11. 2019 V bežných cenách od júla do konca septembra HDP na Slovensku dosiahol viac ako 24,5 miliardy eur. Slovenské hospodárstvo naďalej spomaľuje svoju dynamiku. V treťom kvartáli totiž hrubý domáci produkt podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu SR (ŠÚ) reálne stúpol o 1,3 percenta, čo oproti druhému štvrťroku znamenalo spomalenie dynamiky o 0,9 percentuálneho bodu.
Medzikvartálne v treťom štvrťroku oproti druhému hrubý domáci produkt Slovenska stúpol o 0,4 percenta, kým v predchádzajúcom štvrťroku rástol o 0,3 percenta. Po očistení výsledkov o sezónne vplyvy hospodárstvo Slovenska rástlo v treťom kvartáli medziročne o 1,8 percenta. V bežných cenách sa pritom od júla do konca septembra vytvoril na Slovensku hrubý domáci produkt v objeme 24,561 mld. eur, čo predstavuje medziročný nárast o tri percentá. Rýchly odhad hrubého domáceho produktu bude na základe ďalších dostupných štatistických a administratívnych údajov spresnený, doplnený o štruktúry jednotlivých ukazovateľov. Spresnené údaje o vývoji hrubého domáceho produktu za tretí štvrťrok 2019 štatistici zverejnia 5. decembra tohto roka.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)

Z alternatívnych pohonov štát plánuje podporiť zatiaľ iba elektrické autá

15. 11. 2019 Kúpu elektromobilov by mal štát podporiť už v najbližšej dobe. Ministerstvo hospodárstvo SR plánuje aktuálne v rámci automobilov na alternatívne pohony podporiť formou dotácií iba elektrické autá. "Zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR umožňuje v budúcnosti pristúpiť k podpore všetkých alternatívnych palív a kategórií vozidiel, ktoré sú v zákone uvedené. V najbližšom období plánuje rezort hospodárstva vyhlásiť výzvu len na podporu kúpy batériových a plug-in hybridných elektrických vozidiel kategórie M1 a N1.
V súčasnosti sa výzva na podporu vozidiel s iným alternatívnym pohonom nepripravuje," uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva Maroš Stano. Vláda pritom v stredu schválila revíziu a aktualizáciu Národného politického rámca pre rozvoj trhu s alternatívnymi palivami, v ktorom sú prvýkrát definované národné ciele pre rozvoj vodíka ako alternatívneho paliva. Jeho súčasťou je aj sedem nových opatrení týkajúcich sa tejto oblasti. Medzi ne patrí napríklad vytvorenie finančného mechanizmu na umožnenie podpory nákupu vozidiel s alternatívnym pohonom, ako aj podpora rozvoja infraštruktúry pre alternatívne palivá, či podpora využívania alternatívneho paliva CNG (stlačený zemný plyn) a LNG (skvapalnený zemný plyn) v doprave. Pôvodne pritom rezort v dokumente v rámci opatrení navrhoval i oslobodenie alebo zníženie spotrebnej dane zo zemného plynu v prípade stlačeného, ako aj skvapalneného zemného plynu použitého v doprave, ale aj dočasné oslobodenie od platieb diaľničného mýta pre vozidlá na pohon CNG alebo LNG do roku 2025. Obe opatrenia však z textu vypadli. Ako objasnil hovorca ministerstva Maroš Stano, dôvodom boli zásadné pripomienky rezortov dopravy a financií v rámci medzirezortného pripomienkového konania. Kúpu elektromobilov by mal štát podporiť už v najbližšej dobe. Výška príspevku na kúpu batériového elektromobilu bude 8 000 eur, v prípade plug-in hybridu to bude 5 000 eur. Získať ho budú môcť samosprávy, podnikatelia aj občania. Podrobnosti bude obsahovať program, ktorý rezort vyhlási ešte v tomto roku. Celková dotácia vo výške 5 mil. eur bude určená na kúpu osobných a ľahkých úžitkových vozidiel. Ministerstvo nadväzuje na pilotný projekt podpory kúpy ekologických vozidiel, ale v ešte výraznejšej forme. Kúpa elektromobilov bola v prípade pilotného projektu podporená sumou 3,5 mil. eur.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)

Realitné fondy budú ako dlhopisy

13. 11. 2019 Svetu profesionálnej správy financií sa na Slovensku darí. Až na výnimky je zhodnotenie peňazí vo fondoch združených v Slovenskej asociácii správcovských spoločností stabilne pozitívne, bez ohľadu na riziká v makroprostredí či v menovej politike hlavných centrálnych bánk sveta.
Odborná konferencia správcovskej asociácie, ktorá sa konala 7. a 8. novembra v hoteli Zochova chata pri Modre, prvýkrát ponúkla aj špeciálnu panelovú diskusiu o realitných fondoch na Slovensku.
(Zdroj: hnonline.sk)

Ukrajinský Naftogaz sa vyhráža Slovensku

11. 11. 2019 Ide o spor, ktorý sa vlečie už roky. Ukrajinská spoločnosť Naftogaz, ktorá je hlavným prepravcom plynu do Európskej únie, sa sporí s talianskou energofirmou IUGAS. Ešte v roku 2003 uzavreli dohodu, podľa ktorej má Naftogaz predávať IUGAS-u zemný plyn a dodávať ho do meracej stanice na hranici Ukrajiny a Slovenska. Avšak od mája 2007 Naftogaz plyn nedodával v dohodnutom objeme. Preto Taliani prípad posunuli na štokholmský arbitrážny súd. Ten rozhodol v ich prospech.
A teraz do celého prípadu vstupuje Slovensko. Naše súdy dali za pravdu Štokholmu a rozhodli, že ukrajinský plyn má na našom území zabaviť exekútor a „odovzdať“ ho Talianom. To sa dnes aj deje.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Roland
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner