Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Globálny automobilový priemysel oslabuje

26. 8. 2024 Poukazuje na to nová štúdia. Celkové tržby všetkých skupín vzrástli o 3,7%, ale prevádzkový zisk klesol o 7,8%. Výrobcovia v Nemecku zaznamenali v prvej polovici roka opäť pokles zisku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA, ktorá sa odvolala na novú štúdiu audítorskej a poradenskej spoločnosti EY. Nemecké automobilové giganty Volkswagen, BMW a Mercedes-Benz od januára do júna 2024 spoločne dosiahli zisk pred úrokmi a zdanením (EBIT) vo výške 25,9 miliardy eur, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje pokles o 18 %. Spoločnosť EY na účely analýzy vyhodnotila finančné údaje 16 najväčších výrobcov automobilov na svete. Hoci tržby všetkých skupín v prvom polroku celkovo vzrástli o 3,7 % na viac ako jeden bilión eur, prevádzkový zisk bol o 7,8 % nižší ako v predchádzajúcom roku a dosiahol 80,4 miliardy eur.
Na druhej strane sa darilo najmä automobilkám z Japonska, ktoré zaznamenali nárast zisku o 37,1 % pri 14,2-percentnom náraste tržieb. To podľa EY odráža najmä pokračujúce znehodnocovanie jenu, vďaka čomu sú japonské výrobky v zahraničí lacnejšie.
Rast japonských výrobcov v dôsledku menových vplyvov zakryl celkovo náročnejšiu situáciu v globálnom automobilovom priemysle, upozornil analytik Constantin Gall z EY. Výrobcovia budú čeliť rastúcemu tlaku na zisky v dôsledku vysokých investícií do elektromobility, problémov s dodávkami komponentov, zmien modelov a zľavových kampaní, čo povedie k rozsiahlym opatreniam v oblasti znižovania nákladov, priblížil Gall.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Straty sú enormné, priznáva šéf železníc

9. 6. 2020 „Ak máme len vedieť, koľko dostaneme financií na rok, tak sa o strategickom rozvoji nemôžeme baviť,“ hovorí v rozhovore pre HN generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko Filip Hlubocký. Už sa obnovila bezplatná preprava pre študentov. Nebude sa v blízkej budúcnosti zvažovať spoplatnenie?
Treba si pozrieť fakty a čísla. Pred zavedením bezplatnej dopravy v roku 2014 sme evidovali ročne 47 miliónov cestujúcich. Vlaňajšok sme uzavreli s číslom 77 miliónov. Väčší počet klientov nám umožňuje pridávať nové vlaky, čo pre nich zároveň znamená hustejší takt. Bezplatných cestujúcich pokladám za benefit štátu, ktorý sa týmto rozhodol podporiť mobilitu na pritiahnutie zákazníkov. Ich nárast nám priniesol omnoho vyššie tržby. Bezplatní sú len malou časťou skladačky podieľajúcej sa na tomto vzostupe.
(Zdroj: hnonline.sk)

Pandémia má vplyv aj na ceny nehnuteľností

9. 6. 2020 Ponukové ceny nehnuteľností si stále držia úroveň. No tie realizačné v apríli zaznamenali ľahké znižovanie. Kríza už poznačila aj ceny nehnuteľností. Svedčia o tom najnovšie dáta, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska.
Tie ukazujú, že ľudia reálne kupovali bývanie v apríli o niečo lacnejšie ako v mesiacoch predtým. Predávajúci sa však snažili cenu napriek nižšiemu dopytu udržať. Keď si dnes pozriete inzertné portály, zmeny v cenách oproti minulému obdobiu pravdepodobne nezaregistrujete. Ponukové ceny si stále držia úroveň. Ťažko však zistíte sumy, za ktoré sa dané nehnuteľnosti v skutočnosti predali, čiže takzvané realizačné ceny. A tie v apríli zaznamenali ľahké znižovanie.
(Zdroj: hnonline.sk)

Obchody v nedeľu zatvorené

9. 6. 2020 Od vypuknutia koronakrízy ostali obchody v nedeľu zatvorené. Ide o dočasné opatrenie – nedeľa bola označená za sanitárny deň, kedy majú prejsť priestory obchodov dezinfekciou a čistením. S koncom špeciálneho stavu, v ktorom sa momentálne kvôli šíreniu koronavírusu nachádzame, by sa mali obchody v nedeľu opätovne otvoriť.
Začínajú však silnieť hlasy za to, aby obchody zostali v nedeľu zatvorené už natrvalo. Toto riešenie presadzujú aj viacerí koaliční politici. Iní na druhú stranu varujú pred vážnymi dopadmi pre už teraz oslabenú ekonomiku. Na základe zverejnených prieskumov verejnej mienky sa zdá, že za to, aby sa v nedeľu nakupovať nechodilo, je aj väčšina spoločnosti. Ako to však v skutočnosti je, a aké by boli reálne ekonomické dopady budú odborníci diskutovať na online konferencii s názvom „Aký bude účet za nedeľný zákaz predaja“ už v utorok 9. júna 2020 od desiatej hodiny dopoludnia.
(Zdroj: hnonline.sk)

Najvýraznejší prepad od znovuzjednotenia

8. 6. 2020 Priemyselná výroba v Nemecku v apríli kvôli koronavírusovej pandémii zaznamenala rekordný prepad. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom klesla o 17,9 percenta, v medziročnom porovnaní potom o 25,3 percenta.
To bol najvýraznejší prepad od znovuzjednotenia krajiny v januári 1991, kedy sa tieto údaje za celé Nemecko začali znova sledovať. Oznámil to dnes spolkový štatistický úrad. Aprílový prepad je výraznejší, než čakali analytici. Tí ho v ankete agentúry Reuters odhadovali na 16 percent.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ingrida
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner