Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Globálny automobilový priemysel oslabuje

26. 8. 2024 Poukazuje na to nová štúdia. Celkové tržby všetkých skupín vzrástli o 3,7%, ale prevádzkový zisk klesol o 7,8%. Výrobcovia v Nemecku zaznamenali v prvej polovici roka opäť pokles zisku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA, ktorá sa odvolala na novú štúdiu audítorskej a poradenskej spoločnosti EY. Nemecké automobilové giganty Volkswagen, BMW a Mercedes-Benz od januára do júna 2024 spoločne dosiahli zisk pred úrokmi a zdanením (EBIT) vo výške 25,9 miliardy eur, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje pokles o 18 %. Spoločnosť EY na účely analýzy vyhodnotila finančné údaje 16 najväčších výrobcov automobilov na svete. Hoci tržby všetkých skupín v prvom polroku celkovo vzrástli o 3,7 % na viac ako jeden bilión eur, prevádzkový zisk bol o 7,8 % nižší ako v predchádzajúcom roku a dosiahol 80,4 miliardy eur.
Na druhej strane sa darilo najmä automobilkám z Japonska, ktoré zaznamenali nárast zisku o 37,1 % pri 14,2-percentnom náraste tržieb. To podľa EY odráža najmä pokračujúce znehodnocovanie jenu, vďaka čomu sú japonské výrobky v zahraničí lacnejšie.
Rast japonských výrobcov v dôsledku menových vplyvov zakryl celkovo náročnejšiu situáciu v globálnom automobilovom priemysle, upozornil analytik Constantin Gall z EY. Výrobcovia budú čeliť rastúcemu tlaku na zisky v dôsledku vysokých investícií do elektromobility, problémov s dodávkami komponentov, zmien modelov a zľavových kampaní, čo povedie k rozsiahlym opatreniam v oblasti znižovania nákladov, priblížil Gall.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Výrobné ceny v eurozóne klesli

3. 2. 2009 Eurostat dnes oznámil, že hladina výrobných cien v krajinách eurozóny zaznamenala ďalší výrazný pokles. Spolu s prudkým spomalením rastu spotrebiteľských cien v januári sa tak zvyšuje pravdepodobnosť, že Európska centrálna banka na štvrtkovom zasadnutí opäť zníži úrokové sadzby.
Výrobné ceny sú významným indikátorom  tlakov na rast spotrebiteľských cien. Ak infláciu neabsorbujú vo svojich maržiach predajcovia, odrazí sa nakoniec v spotrebiteľských cenách. Prudké spomalenie inflácie je podľa ekonómov neprijemným prekvapením a oživuje úvahy o deflácii, teda o absolútnom medziročnom poklese cien, ktorý by mohol ekonomiku eurozóny tvrdo zasiahnuť. Môže sa negatívne odraziť v poklese tržieb firiem a podniky sú nútené šetriť náklady, čo sa môže odraziť na nezamestnanosti.
(Zdroj: HNONLINE)

Alibizmus môže firmu zničiť

2. 2. 2009 Vo svete biznisu sa za chyby platí dvojnásobne. V podnikaní naberá podobu straty dôvery zákazníkov a zníženia zákaziek. Napriek tomu nemusí každé šliapnutie vedľa znamenať koniec sna o úspešnej firme.
Kríza každej firmy je špecifická. Nie je preto možné ponúknuť jednotný návod ako sa z nej dostať von. Stiahnutie chybného produktu z trhu, ospravedlnenie sa spotrebiteľom, kompenzácia poškodených a proaktívna pozitívna komunikácia s cieľom znovuvybudovania dôveru však určite k takýmto krokom patrí. Naopak, unáhlené kroky a panika sú veľmi zlé a chybné. 
(Zdroj: HNONLINE)

Stavebné firmy potrebujú zákazky

2. 2. 2009 Nateraz žijú z realitného boomu z predchádzajúcich rokov. No už v lete ich čakajú problémy. Aby udržali krok s doterajším vývojom, potrebujú zákazky za päť miliárd eur.
Na takýto objem je nastavená štruktúra firiem. Ak bude peňazí menej, musia znižovať počty zamestnancov alebo presúvať aktivity na východné trhy. Budú sa musieť zaujímať o každý jeden kontrakt, nielen o veľké a lukratívne zákazky. V roku 2009 bude stavebníctvo viac závislé od verejných zákaziek a aktivít, na ktoré štát prispieva z peňazí daňových poplatníkov. Diaľnice a rýchlostné cesty podržia najmä lídrov, nie menšie firmy alebo živnostníkov. Štatistiky ukazujú, že stavebné firmy majú prácu ešte na najbližšieho pol roka a žijú                 z objednávok, ktoré nazbierali ešte v čase realitného boomu. Po tomto období hrozí pokles. Chýbať budú najmä peniaze súkromných investorov. Napriek tomu podľa ministerstva sa v stavebníctve dramatického poklesu obávať netreba. Živnostníci sa okrem nedostatku práce obávajú aj novej konkurencie ľudí, ktorí sa vracajú zo zahraničia. Ak budú kvalitnejší, stavebné firmy ich začnú uprednostňovať. Konkurenciou navrátilcov sú najviac ohrození životnostníci, ktorých živila nová výstavba alebo sa zameriavali na dokončovacie práce. Teda murári, obkladači či inštalatéri. Niektorí sa možno preorientujú. Napríklad strechári na staré domy, ktoré sa po desiatkach rokov zatepľujú či rekonštruujú.
(Zdroj: SME)

Slovenské banky sú stále v dobrej kondícii

2. 2. 2009 Napriek tomu, že materské spoločnosti našich bánk bojujú s finančnou krízou, banky na Slovensku naďalej dosahujú zisky.
O štátnu pomoc sa rozhodla požiadať banka UniCredit v Poľsku a Taliansku. Na Slovensku pôsobí prostredníctvom UniCredit Bank Slovakia, ktorá vznikla zlúčením UniBanky a HVB Bank Slovakia.  Jej hovorkyňa vylúčila akékoľvek problémy. Rakúsku vládu požiadala o pomoc Raiffeisen Zentralbank, ktorá na Slovensku pôsobí prostredníctvom Tatra banky. Hovorca Tatra banky uviedol, že slovenská spoločnosť je          v dobrej kondícii. Komplikovanú situáciu hlási aj belgicko-francúzska finančná skupina Dexia. Chce ju riešiť obmedzením podnikania v niektorých štátoch a znížením počtu zamestnancov.  Dexia banka Slovensko bola však zadefinovaná ako jedno zo strategických teritórií pôsobenia skupiny a znižovanie počtu zamestnancov sa jej dotkne iba mierne. Slovenské banky teda celosvetová finančná kríza príliš nezasiahla. Národná banka Slovenska dosiahla v minulom roku čistý zisk vo výške 54,9 milióna eur (to znamená medziročný pokles o 4,5 percenta). Objem poskytnutných úverov naopak vzrástol o vyše 15 percent.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Zina
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner