Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Svetlá budúcnosť

Slovenský slord sa rozčuľuje: „A berte na vedomie, doktorko, že len čo sa postavím na nohy, nájdem si iného osobného lekára!“ „Ale prečo, vaše slordstvo_“ „Môjmu sluhovi Ďurovi ste na angínu predpísali tie isté lieky ako mne!“

Mladá slady vysvetľuje pokladníčke v banke: „Ja viem, že podpis môjho muža na šeku je trochu roztrasený, ale vôbec som netušila, že sa tak roztrasie, keď naňho namierim revolver.

„Ďuro, slady nepríde ku stolu?“ „Nie pane, dnes ráno ste ju ráčili zastreliť.“ „Ach áno, už si spomínam. Akurát som netušil, že preto bude tak dlho naštvaná.“

(Myšlienky bez cla)
Oheň a voda

Stretli sa dvaja židia v zákopoch a začali si rozprávať, ako sa dostali na vojnu. Vyšlo najavo, že sa obaja dali na vojnu dobrovoľne. Ja som slobodný, nikoho nemám, vojna sa mi páči... A tak som teda tu. A čo ty? – Čo ti budem rozprávať? Ja som ženatý a mám rád svätý pokoj, tak som tu.

Dôstojník, aby povzbudil vo vojakoch bojového ducha, zápalisto reční: - Vojaci! Teraz nadišiel veľký a slávny okamih. Dnes pôjde muž proti mužovi! Tu sa opatrne ozve vojak Ábeles: - S dovolením, nemohli by ste mi ukázať toho môjho? Ja by som sa s ním hádam aj dohodol...!

Prebieha zákopová vojna. Priateľský vojak Kohn každé ráno vystrčí zo zákopu na palici svoju prilbu a nepriateľský vojak zo zákopu naproti do nej celý deň strieľa. Aj dnes Kohn vystrčí prilbu – a nič – streľba žiadna. – Hej, prečo nestrieľaš – kričí na nepriateľa vojak Kohn. – Minuli sa mi náboje, - kričí naspäť nepriateľský vojak. – Predám za dolár kus. Ak vezmeš celú tisícku, dám ti päť percent zľavu, - ponúka vojak Kohn.

(Zrnká úsmevu)
Murphyho desatoro

Ak sa môže pokaziť viacero vecí naraz, tak sa pokazia v najhoršom možnom slede.

Po tom, ako sa veci zmenia zo zlého na horšie, sa cyklus začne sám od seba opakovať.

Všetko na svete funguje len preto, aby sa to v najnevhodnejšom okamihu mohlo pokaziť. Že sa to pokazilo, poznáte až potom, keď na to doplatíte.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Globálny automobilový priemysel oslabuje

26. 8. 2024 Poukazuje na to nová štúdia. Celkové tržby všetkých skupín vzrástli o 3,7%, ale prevádzkový zisk klesol o 7,8%. Výrobcovia v Nemecku zaznamenali v prvej polovici roka opäť pokles zisku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA, ktorá sa odvolala na novú štúdiu audítorskej a poradenskej spoločnosti EY. Nemecké automobilové giganty Volkswagen, BMW a Mercedes-Benz od januára do júna 2024 spoločne dosiahli zisk pred úrokmi a zdanením (EBIT) vo výške 25,9 miliardy eur, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje pokles o 18 %. Spoločnosť EY na účely analýzy vyhodnotila finančné údaje 16 najväčších výrobcov automobilov na svete. Hoci tržby všetkých skupín v prvom polroku celkovo vzrástli o 3,7 % na viac ako jeden bilión eur, prevádzkový zisk bol o 7,8 % nižší ako v predchádzajúcom roku a dosiahol 80,4 miliardy eur.
Na druhej strane sa darilo najmä automobilkám z Japonska, ktoré zaznamenali nárast zisku o 37,1 % pri 14,2-percentnom náraste tržieb. To podľa EY odráža najmä pokračujúce znehodnocovanie jenu, vďaka čomu sú japonské výrobky v zahraničí lacnejšie.
Rast japonských výrobcov v dôsledku menových vplyvov zakryl celkovo náročnejšiu situáciu v globálnom automobilovom priemysle, upozornil analytik Constantin Gall z EY. Výrobcovia budú čeliť rastúcemu tlaku na zisky v dôsledku vysokých investícií do elektromobility, problémov s dodávkami komponentov, zmien modelov a zľavových kampaní, čo povedie k rozsiahlym opatreniam v oblasti znižovania nákladov, priblížil Gall.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Podnikatelia pribúdajú

4. 6. 2009 Stúpajúca miera nezamestnanosti vedie k tomu, že pribúdajú počty živnostníkov. Nárast malých podnikateľov zaevidoval už aj Slovenský živnostenský zväz.
V niektorých odvetviach sa prejavuje až neprimeraným zvyšovaním konkurencie. Prejavilo sa to napríklad na trhu taxislužieb, kde v dôsledku krízy pribudli noví hráci, ktorí tým ostatným znižujú zákazky a tlačia na ceny.
Analytici očakávajú, že počas tohto roka sa miera nezamestnansti zvýši asi na 12 %, v nasledujúcom roku bude stagnovať a zamestnanosť začne opäť rásť až v roku 2011.
(Zdroj: HNONLINE)

Účinnosť protikrízových opatrení

4. 6. 2009 Opatrenia prijaté vládou na prekonanie dosahov finančnej a hospodárskej krízy za prvý štvrťrok 2009 sa podľa správy rezortu hospodárstva prejavujú pozitívne a eliminujú negatívne dôsledky globálnej krízy na slovenské hospodárstvo.
Potvrdzujú to aj experti jednotlivých štátov Európskej únie pri porovnaní vývoja hospodárstva krajín EÚ a Vyšehradskej štvorky. 
Medzi splnené protikrízové opatrenia napríklad patrí skrátenie obdobia na vrátenie nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty zo 60 dní na 30 dní, rozšírenie zamestnaneckej prémie či zefektívnenie aktívnej politiky trhu práce prijatím novely zákona o službách zamestnanosti.
Pozitívny posun v prospech odberateľov bol zaznamenaný aj na trhu s energiami.  Bol dosiahnutý vďaka legislatívnym zmenám a lepšej regulácii. Pokračuje výstavba nových energetických zdrojov s cieľom zvýšenia energetickej bezpečnosti a plynulosti dodávok energie. Správa konštatuje, že opatrenia smerované do oblasti energetiky splnili svoj účel a priaznivo sa podieľali na stabilizácii situácie v tejto citlivej oblasti.
(Zdroj: HNONLINE)

V kríze je možné budovať dobré meno spoločnosti

3. 6. 2009 Niektorým malým firmám kríza paradoxne pomohla. Aj pred krízovou fungovali, ako sa má v trhovom hospodárstve. Čo vyrobili, to si aj predali a z toho žijú ďalej.
Vďaka tomu nemuseli robiť zásadné rozhodnutia, kresať platy či prepúšťať ľudí. Krízu dnes využívajú k tomu, aby sa venovali svojej značke a dobrému menu spoločnosti. Majú čas zamerať sa na vývoj, rozširovať portfólio produktov a zavádzať kvalitné novinky. Majú čas sprehľadniť svoje produkty, presnejšie sa zamerivať na svojich spotrebiteľov, robiť cielenejší marketing. Majú čas byť bližšie k ľuďom, vytvoriť si s nimi užšie vzťahy, nesklamať. Aj v čase krízy je dôležité dbať na kvalitu vzťahov vo firemných kolektívoch, udržiavať ju a zlepšovať.
Do podnikania je v tomto období potrebné prinášať nové myšlienky a udávať smer, ktorým sa firmy chcú ďalej uberať. Taktiež je treba sústavne monitorovať konkurenciu, hľadať nové nápady, prinášať zmeny, nebáť sa pracovať s novými výzvami a opatrne narábať s financiami.
Manažment  spoločnosti v období krízy musí viac komunikovať s ľuďmi, hovoriť im pravdu, podeliť sa so zamestnancami o nápady a plány do budúcnosti. Ľudia sa potrebujú uistiť, že firma kráča ďalej, iba tak budú schopní naďalej podávať dobré výkony.
Kríza priniesla ponaučenia aj zamestnancom. Mnohí už zabúdali, že dobrá spoločnosť nie je iba o výške odmeňovania, ale aj o istote, dôvere a dobrej pracovnej atmosfére.
(Zdroj: HNONLINE)

Prepad slovenskej ekonomiky potvrdil Štatistický úrad

3. 6. 2009 Slovenská ekonomika v prvom štvrťroku 2009 podľa spresnených údajov Štatistického úradu zaznamenala prepad o 5,6 %. Je to viac ako očakávaný odhad.
Analytici bánk hovoria, že toto číslo potvrdzuje ich očakávania. Prudký prepad rastu ekonomiky pripisujú poklesu zahraničného aj domáceho dopytu. Kríza poznačila aj ďalšie štáty únie, do ktorých Slovensko vyváža väčšinu svojej produkcie. Na výsledku sa však podpísali aj zastavené dodávky plynu z Ruska.
Hospodárstvo začiatkom roka stiahol najmä zahraničný obchod. Vývoz klesol medziročne o necelú štvrtinu, dovoz sa prepadol o 22,6 %. Investície sa znížili o 4,1 %. Klesla aj konečná spotreba domácností (o 1,2 %).  Naopak, mierny rast o 1,2 %  vykázala konečná spotreba verejnej  správy.
Prognózu vývoja ekonomiky má Ministerstvo financií aktualizovať tento mesiac.


Dáta za ekonomickú aktivitu za mesiace apríl a máj ukážu, že bol prepad slovenskej ekonomiky naozaj dňom recesie.  Miera inflácie by  mala podľa predpokladov štatistikov  na konci roka klesnúť na 2,2 %.  Nezamestnanosť, ktorá sa v závere vlaňajška znížila na dlhoročné minimum pod 9 %, má naopak vzrásť na 11,2 %.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Zina
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner