Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphy v parlamente

Zákon najvyššej priority: Najskôr sa prijímajú zákony, čo ľuďom nič dobré neprinesú, potom zákony, čo sú ľuďom na škodu, a k tým, čo by ľuďom pomohli sa nikdy nedostanú.

Zákon vytrvalosti chyby: Čo jeden hlúpy pozmeňovací návrh pokazí, ani sto ďalších návrhov nenapraví.

Zákon čiastkovej pravdy: Nech politik povie čokoľvek, nikdy nepovie celú pravdu.

(Murphyho zákonník)
Newtonove zákony

Neživé veci sa pohybujú len natoľko, aby sa vám priplietli do cesty.

Keď sa pokúsite pohnúť jednou vecou, zistíte, že je viazaná na celý vesmír.

Hocijaké teleso v pohybe má sklon ostať v pohybe, pokiaľ nezaintervenuje iná pevná hmota.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Ja nič, to Murphy

Maslový chlieb padne na koberec vždy natretou stranou.

O vašom mieste pod Slnkom bude rozhodovať len a len to, akú veľkú informáciu budete mať. V živote prestane platiť: „Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa“ a začne platiť nové: „Nie je dôležité zvíťaziť, ale byť prvý!

Najlepšie je nerobiť nič a pripravovať sa na to, že bude ešte horšie.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Mnoho je na svete mocného...

Kôň je zrodený na behanie, vôl na oranie, pes na stopovanie zveri, človek je zrodený na dve veci – myslenie a konanie, akoby bol akýmsi smrteľným bohom. (Cicero)

Nepoctivosť nikdy nenechá oddýchnuť si toho, v koho srdci prebýva. (Cicero)

Viac nás ničí vlastné pochlebníctvo, ako cudzie. (Seneca)

(Myšlienky bez cla)
Žiadna hlava nie je dokonalá

Situácia je vždy taká zlá, ako sa zdá. Ale nedá sa na to spoľahnúť.

Vždy buď pripravený na najhoršie. Ak to príde, nájde ťa pripraveného, ak nepríde, budeš príjemne prekvapený.

Verte v Boha. Všetci ostatní nech vám platia v hotovosti.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Globálny automobilový priemysel oslabuje

26. 8. 2024 Poukazuje na to nová štúdia. Celkové tržby všetkých skupín vzrástli o 3,7%, ale prevádzkový zisk klesol o 7,8%. Výrobcovia v Nemecku zaznamenali v prvej polovici roka opäť pokles zisku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA, ktorá sa odvolala na novú štúdiu audítorskej a poradenskej spoločnosti EY. Nemecké automobilové giganty Volkswagen, BMW a Mercedes-Benz od januára do júna 2024 spoločne dosiahli zisk pred úrokmi a zdanením (EBIT) vo výške 25,9 miliardy eur, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje pokles o 18 %. Spoločnosť EY na účely analýzy vyhodnotila finančné údaje 16 najväčších výrobcov automobilov na svete. Hoci tržby všetkých skupín v prvom polroku celkovo vzrástli o 3,7 % na viac ako jeden bilión eur, prevádzkový zisk bol o 7,8 % nižší ako v predchádzajúcom roku a dosiahol 80,4 miliardy eur.
Na druhej strane sa darilo najmä automobilkám z Japonska, ktoré zaznamenali nárast zisku o 37,1 % pri 14,2-percentnom náraste tržieb. To podľa EY odráža najmä pokračujúce znehodnocovanie jenu, vďaka čomu sú japonské výrobky v zahraničí lacnejšie.
Rast japonských výrobcov v dôsledku menových vplyvov zakryl celkovo náročnejšiu situáciu v globálnom automobilovom priemysle, upozornil analytik Constantin Gall z EY. Výrobcovia budú čeliť rastúcemu tlaku na zisky v dôsledku vysokých investícií do elektromobility, problémov s dodávkami komponentov, zmien modelov a zľavových kampaní, čo povedie k rozsiahlym opatreniam v oblasti znižovania nákladov, priblížil Gall.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Slovenské elektrárne energiu budú vyrábať z domáceho uhlia

19. 1. 2010 V Novákoch budú musieť Slovenské elektrárne (SE) naďalej vyrábať elektrinu a teplo z domáceho uhlia v objemoch, ktoré každoročne určí štát. V takzvanom všeobecnom hospodárskom záujme o predĺžení obdobia produkcie s výhľadom do roku 2035 v utorok rozhodla vláda.
Mechanizmus, ktorý okrem iného podporuje zamestnanosť v banských regiónoch, sa uplatňuje na Slovensku od roku 2005. Hlavným dôvodom na predloženie návrhu o predĺžení výroby je potreba udržať bezpečnosť dodávok elektriny na Slovensku. Nemenej významné je tiež udržanie zamestnanosti v regiónoch s ťažbou uhlia, obzvlášť v čase finančnej a hospodárskej krízy.
V ostatných rokoch sa na Slovensku spotrebovali približne tri milióny ton hnedého uhlia. Produkcia Elektrárne Nováky pokrýva asi šesť až osem percent ročnej spotreby elektriny na Slovensku. Tá v uplynulých rokoch dosiahla do 30.000 GWh. Hlavným dodávateľom uhlia sú Hornonitrianske bane Prievidza. Z amestnávajú tisícky baníkov. Predĺženie všeobecného hospodárskeho záujmu počíta aj s modernizáciou Elektrárne Nováky, ktorú prevádzkujú SE pod kontrolou talianskeho koncernu Enel.
(Zdroj: PRAVDA)

Koniec hospodárskej krízy v nedohľadne

18. 1. 2010 Správy o konci hospodárskej krízy nie sú objektívne. Región strednej a východnej Európy sa ekonomicky bude zotavovať najmenej 18 mesiacov. Dôvodom sú nedostupnejšie úvery či politická nestabilita niektorých krajín. Tento údaj vyplynul z celosvetového prieskumu Globálnej asociácie profesionálnych účtovníkov medzi zamestnancami finančných oddelení firiem.
Dostupnosť financií v tomto regióne je pre typickú firmu stále predmetom väčších obáv, než je tomu vo zvyšku sveta. V porovnaní s ostatnými krajinami by si však Slovensko mohlo počínať lepšie. Podľa poslednej prognózy Európskej komisie v tomto roku dosiahne Slovensko 1,9-percentný ekonomický rast, čo je najviac spomedzi všetkých krajín únie. Ak sa optimistické prognózy Bruselu potvrdia, a Slovensko bude "svetlou výnimkou“, postará sa o to priemysel vďaka zahraničnému dopytu. Rásť však budeme iba v porovnaní so slabším rokom 2009. Od vývoja v priemysle sa bude odvíjať aj situácia v stavebníctve a obchode. Obidva sektory tento rok rátajú s prepadom. Obchodníci sú závislí od toho, či budú mať ľudia prácu, a teda aj peniaze na míňanie. Dôležité bude, ako sa prejaví vytrácanie efektu protikrízových stimulov. Naša vláda napríklad poskytovala úľavy na kúpu nového auta či úľavy a príspevky na podporu zamestnanosti a podnikania. Napriek tomu, že tieto stimuly končia, analytici očakávajú tento aj budúci rok rast. Rozhodujúce bude, ako sa prejaví sťahovanie likvidity zo strany Európskej centrálnej banky, ktoré začne na prelome polrokov.
(Zdroj: HNONLINE)

Slovenský priemysel má nové objednávky

18. 1. 2010 V novembri stúpli prvý raz od začiatku roka 2009 nové objednávky slovenských priemyselných podnikov. Podľa informácií Štatistického úradu sa medziročne počet týchto objednávok zvýšil o 3,8 %, v bežných cenách dosiahli 2,64 miliardy eur. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa v porovnaní s októbrom minulého roka nové objednávky zvýšili o 1,4 percenta. Za prvých jedenásť mesiacov roka 2009 objednávky klesli o viac ako pätinu na 24,94 miliardy eur.
Údaje o nových objednávkach v priemysle Štatistický úrad vykazuje od septembra minulého roku. Slovenský priemysel vlani postihla svetová hospodárska kríza, viaceré podniky jej vinou museli znižovať výrobu a pre nedostatok objednávok prepúšťali pracovníkov.
(Zdroj: HNONLINE, TASR, ČTK)

Úroky ECB zostávajú nezmenené

15. 1. 2010 Európska centrálna banka na prvom tohtoročnom stretnutí ponechala úrokové sadzby nezmenené, s kľúčovou sadzbou na úrovni 1,0 %, tak ako jednotne očakával trh. Tlačová konferencia ECB veľa prekvapení nepriniesla. Pre zachovanie stability úrokových sadzieb hovorí tak vývoj inflácie ako aj ekonomiky.
Oprávňuje k nemu terajšia nízka inflácia ako aj očakávanie nízkej inflácie v strednodobom horizonte. Je pravdepodobné, že rast cien aj v nasledujúcich mesiacoch v eurozóne ostane pod hranicou 2 %, teda v rámci cieľa ECB. Centrálna banka očakáva pozitívny medzištvrťročný rast v eurozóne v 4. štvrťroku 2009, a v priemere aj za celý rok 2010. Prezident ECB J.-C. Trichet však naďalej upozorňuje na neistotou ohľadom ďalšieho ekonomického vývoja. Dôvodom je skutočnosť, že rast v druhej polovici roku 2009 bol do značnej miery ťahaný jednorazovými fiškálnymi stimulmi a to oprávnene udržuje ECB v opatrnosti.
Rast kľúčových sadzieb sa očakáva až v štvrtom štvrťroku 2010. Ak sa v nasledujúcich mesiacoch potvrdí, že pokračuje ekonomické oživenie v eurozóne, ECB začne s únikovou stratégiou už skôr. Na minulom decembrovom zasadnutí ECB naznačila postup ako bude upúšťať od predchádzajúcich neštandardných opatrení - minimálne do polovice apríla ďalej umožní komerčným bankám požičať si likviditu za fixnú 1-percentnú sadzbu v týždňových, 1- a 3- mesačných tendroch (takisto ECB prisľúbila ešte jeden 6-mesačný tender na konci marca). V prípade pokračujúceho oživenia sa pri dlhších splatnostiach potom môže vrátiť ku obvyklým tendrom (namiesto dočasnej fixnej sadzby a plnej akceptácie).
(Zdroj: ETREND)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bernard
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner