Globálny automobilový priemysel oslabuje
26. 8. 2024
Poukazuje na to nová štúdia. Celkové tržby všetkých skupín vzrástli o 3,7%, ale prevádzkový zisk klesol o 7,8%. Výrobcovia v Nemecku zaznamenali v prvej polovici roka opäť pokles zisku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA, ktorá sa odvolala na novú štúdiu audítorskej a poradenskej spoločnosti EY. Nemecké automobilové giganty Volkswagen, BMW a Mercedes-Benz od januára do júna 2024 spoločne dosiahli zisk pred úrokmi a zdanením (EBIT) vo výške 25,9 miliardy eur, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje pokles o 18 %. Spoločnosť EY na účely analýzy vyhodnotila finančné údaje 16 najväčších výrobcov automobilov na svete. Hoci tržby všetkých skupín v prvom polroku celkovo vzrástli o 3,7 % na viac ako jeden bilión eur, prevádzkový zisk bol o 7,8 % nižší ako v predchádzajúcom roku a dosiahol 80,4 miliardy eur.
Na druhej strane sa darilo najmä automobilkám z Japonska, ktoré zaznamenali nárast zisku o 37,1 % pri 14,2-percentnom náraste tržieb. To podľa EY odráža najmä pokračujúce znehodnocovanie jenu, vďaka čomu sú japonské výrobky v zahraničí lacnejšie.
Rast japonských výrobcov v dôsledku menových vplyvov zakryl celkovo náročnejšiu situáciu v globálnom automobilovom priemysle, upozornil analytik Constantin Gall z EY. Výrobcovia budú čeliť rastúcemu tlaku na zisky v dôsledku vysokých investícií do elektromobility, problémov s dodávkami komponentov, zmien modelov a zľavových kampaní, čo povedie k rozsiahlym opatreniam v oblasti znižovania nákladov, priblížil Gall.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Menšie banky v USA naďalej krachujú, v piatok úrady zatvorili ďalšie dve
14. 3. 2011
Menšie banky v Spojených štátoch naďalej krachujú. Minulý týždeň museli americké úrady zatvoriť ďalšie 2.
Od začiatku roka 2011 tak v USA skrachovalo celkovo 25 bánk. Federálna poisťovňa vkladov sa ale domnieva, že počet bankrotov dosiahol vrchol v minulom roku. Len pre príklad, vlani vyhlásilo krach 157 amerických bánk, zatiaľ čo v predchádzajúcom roku 2009 úrady zatvorili 140 finančných ústavov.
Do r. 2020 sa má v SR zvýšiť zamestnanosť
11. 3. 2011
Miera zamestnanosti v krajinách EÚ by sa mala najneskôr do r. 2020 zvýšiť na minimálne 75 % a výška investícií do vedy a výskumu na 3 % hrubého domáceho produktu (HDP).
Podiel obnoviteľných zdrojov energie na konečnej spotrebe by sa mal zvýšiť na 20 % a znížiť by sa mali emisie skleníkových plynov. To sú jedny z priorít Stratégie Európa 2020,ku ktorým sa ako členský štát Slovensko.
Maloobchodný predaj v Británii vo februári klesol
11. 3. 2011
Maloobchodný predaj v Británii vo februári klesol, ceny domov sa znížili a firmy stále nezačali najímať nových zamestnancov.
Tieto signály naznačujú, že zotavovanie ostrovnej ekonomiky bude napredovať pomaly a váhavo. Zo štatistických údajov vyplýva, že tržby britských maloobchodníkov vo februári 2011 oproti februáru vlani klesli o 0,4 %. Ešte v januári stúpol maloobchodný predaj medziročne o 2,3 %.
Zamestnanosť v januári v SR rástla najrýchlejšie za posledné 4. roky
11. 3. 2011
Zamestnanosť v slovenskom priemysle rástla v januári najrýchlejšie od jari 2007.
Podľa Štatistického úradu sa v januári zvýšila zamestnanosť v tomto odvetví medziročne o 4,3 % na 493 561 osôb. V ostatných sledovaných odvetviach pokles zamestnanosti naďalej pretrvával. Najvýraznejší prepad bol v ubytovacích a reštauračných službách, medziročne o 3,1 %, resp. 2,9 %.