Globálny automobilový priemysel oslabuje
26. 8. 2024
Poukazuje na to nová štúdia. Celkové tržby všetkých skupín vzrástli o 3,7%, ale prevádzkový zisk klesol o 7,8%. Výrobcovia v Nemecku zaznamenali v prvej polovici roka opäť pokles zisku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA, ktorá sa odvolala na novú štúdiu audítorskej a poradenskej spoločnosti EY. Nemecké automobilové giganty Volkswagen, BMW a Mercedes-Benz od januára do júna 2024 spoločne dosiahli zisk pred úrokmi a zdanením (EBIT) vo výške 25,9 miliardy eur, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje pokles o 18 %. Spoločnosť EY na účely analýzy vyhodnotila finančné údaje 16 najväčších výrobcov automobilov na svete. Hoci tržby všetkých skupín v prvom polroku celkovo vzrástli o 3,7 % na viac ako jeden bilión eur, prevádzkový zisk bol o 7,8 % nižší ako v predchádzajúcom roku a dosiahol 80,4 miliardy eur.
Na druhej strane sa darilo najmä automobilkám z Japonska, ktoré zaznamenali nárast zisku o 37,1 % pri 14,2-percentnom náraste tržieb. To podľa EY odráža najmä pokračujúce znehodnocovanie jenu, vďaka čomu sú japonské výrobky v zahraničí lacnejšie.
Rast japonských výrobcov v dôsledku menových vplyvov zakryl celkovo náročnejšiu situáciu v globálnom automobilovom priemysle, upozornil analytik Constantin Gall z EY. Výrobcovia budú čeliť rastúcemu tlaku na zisky v dôsledku vysokých investícií do elektromobility, problémov s dodávkami komponentov, zmien modelov a zľavových kampaní, čo povedie k rozsiahlym opatreniam v oblasti znižovania nákladov, priblížil Gall.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Počet poberateľov dávok pribúda
18. 4. 2011
Počet poberateľov dávky v nezamestnanosti vzrástol v marci štvrtý mesiac po sebe.
Sociálna poisťovňa vyplatila minulý mesiac túto dávku 44,8-tisíc osobám, čo je oproti koncu februára nárast o 1 600 poberateľov. Ide o najvyšší počet poberateľov dávky v nezamestnanosti od júna minulého roka, keď dávku dostalo 45-tisíc osôb. V porovnaní s marcom minulého roka dostalo dávku v nezamestnanosti o 3 900 ľudí menej. Vyplýva to z údajov Sociálnej poisťovne.
ÚVO vlani udelil pokuty vo výška 454,32 tis. eur
18. 4. 2011
Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) v minulom roku uložil 29 pokút spolu vo výške 454,32 tis. eur.
Zaplatené pokuty, ktoré boli príjmom štátneho rozpočtu, dosiahli 168,38 tis. eur. Vlani dostal úrad 416 podnetov na vykonanie kontroly, čo bolo medziročne viac o 83,3 %. Počet námietok, ktoré účastníci verejného obstarávatelia doručili na úrad, vzrástol o 20,4 % na 277. Najviac námietok bolo proti vylúčeniu zo súťaže, a to 91.
Toyota obnovila výrobu vo Všetkých závodoch v Japonsku
18. 4. 2011
Toyota, najväčšia automobilka na svete, v pondelok prvýkrát od marcového zemetrasenia obnovila výrobu vo všetkých svojich závodoch v Japonsku.
Montážne linky sa znovu rozbiehajú vo všetkých 18 japonských továrňach Toyoty, hoci im stále chýba asi 150 typov súčiastok. Aj z tohto dôvodu tak bude zatiaľ vyrábať len polovičný počet vozňov. Nedostatok súčiastok tiež negatívne ovplyvnil výrobu ostatných osobných áut vo svete. Toyota kvôli prerušeniu prevádzky nemohla od 14. marca do minulého piatku vyrobiť 260 tisíc áut, nedostatok vozov, najmä menších typov tak pocítili aj trhy od Malajzie po Spojené štáty.
Inflácia na Slovenský zrýchlila
15. 4. 2011
Inflácia na Slovensku meraná národnou metodikou zrýchlila v marci už štvrtý mesiac po sebe, a to na 3,8 %.
Vo februári inflácia dosiahla 3,5 %. Informoval o tom dnes slovenský Štatistický úrad. Harmonizovanú infláciu v treťom mesiaci roka ťahali tradične potraviny a nealkoholické nápoje, ktoré medziročne zdraželi o 6,9 % v porovnaní s februárovým prírastkom o 6,5 %. Ceny v kategórii bývanie a energie stúpli o 6,2 %.